Co potřebujete vědět o Koronaviru

Koronavirus a dětská rizika, co byste měli vědět?

Co potřebujete vědět o Koronaviru Další fotografie v galerii >

Mezinárodní poplach zmizel 31. prosince roku 2019, když čínské zdravotnické úřady nahlásily WHO existenci ohniska pneumonie, způsobeného dosud neznámým virem ve městě Wuhan - hlavním a nejlidnatějším městě provincie Hubei. Metropole střední Číny asi o počtu 11 milionů obyvatel.


Dne 7. ledna 2020 čínští epidemiologové identifikovali příčinu ohniska nového viru, původně nazvaného 2019-nCoV a od 11. února SARS-CoV-2.

O vzniku viru se předpokládá, že nakažené zvíře prošlo velkým rybím trhem ve Wu-chanu, kde se obvykle prodávají živá zvířata, jako jsou hadi, psi nebo netopýři. Rekonstrukcí historie genetických mutací viru dospěli vědci k závěru, že k počátečnímu přechodu z netopýra na člověka došlo přibližně v polovině listopadu 2019 a poté explozí v epidemické formě asi o měsíc později díky přenosu mezi lidmi.

Nový virus patří do rozsáhlé rodiny koronaviru, která zahrnuje běžné nachlazení, ale také mnohem zákeřnější SARS a MERS (epidemická choroba rozšířená na Středním východě od roku 2012). Nový koronavirus má zejména blízkou genetickou afinitu k vektorovému patogenu SARS, což je okolnost, která motivuje jeho oficiální označení.

WHO také přisoudila vědecké jméno specifické formě pneumonie vyvolané koronavirem SARS-CoV-2: nové onemocnění zvané COVID-19.

Účinky způsobené viry jsou většinou: horečka, kašel a dýchací potíže s komplikacemi, které však mohou dokonce smrtelně ohrozit zdraví nejzranitelnějších subjektů.

2. února 2020 tým vědců z nemocnice „Lazzaro Spallanzani“ v Římě izoloval virus - jednu z prvních laboratoří na světě, aby tak učinil - zpřístupněním genetických sekvencí mezinárodní vědecké komunitě.

JAK SE PŘENÁŠÍ KORONAVIRUS?

SARS-CoV-2 byl původně omezený na jeden nebo více druhů divokých zvířat (tzv. Rezervoárová zvířata), prošel řadou genetických variací , aby "druhový skok" způsobil přenos na člověka.

K nákaze z člověka na člověka dochází kontaktem na krátkou vzdálenost a nikoli letecky: to znamená, že virus může být nakažen kýcháním nebo kašlem vydaným nemocnou osobou do vzdálenosti asi metr vzdálenosti, ale ne jednoduše dýcháním vzduch místnosti, ve které je již infikovaná osoba přítomna, jak se to děje místo toho při infekci chřipkou.

Extrémní opatrnost, kterou provádějí zdravotnické úřady v Číně a v dalších zúčastněných zemích, je také motivována nyní zjištěnou možností asymptomatického přenosu viru subjekty, které dosud nemají typické příznaky infekce (horečka, suchý kašel, bolest svalů a dýchací potíže).

Někteří odborníci se však domnívají, že v inkubační době viru (odhaduje se na přibližně 14 dní ) je virová zátěž poněkud nízká, a proto je také pravděpodobnost asymptomatické infekce nízká. Tento aspekt je stále předmětem diskuse mezi vědci.

Neexistuje žádný důkaz, že SARS-CoV-2 se přenáší z matky na plod během těhotenství nebo z matky na dítě během kojení (viz níže).

GLOBÁLNÍ DOPAD EPIDEMIE

Podle posledních údajů pandemie COVID-19 infikovala 289 948  lidí po celém světě od jejího vzniku,  což mělo za následek 11 942  úmrtí.

Více než 27% úmrtí (3 259) se stalo v Číně, zemi původu epidemie. Počet 8 683 a neustále roste - je počet obětí registrovaných ve zbytku světa. 40,4% celosvětových úmrtí došlo v Itálii.

28% z celkového počtu infekcí SARS-CoV-2 (81,304), došlo v Číně, zatímco 16 1558  infekcí došlo v zahraničí. 16,2% celosvětových infekcí došlo v Itálii.

Poprvé dne 26. února překročil denní počet nových infekcí v jiných zemích světa počet denních infekcí v Číně.

16.  března,  počet obětí také překročil to čínské epidemie. Tato data ukazují, že skutečná pandemická fáze převzala z „čínské“ fáze epidemie.

K dnešnímu dni byly případy infekce SARS-CoV-2 potvrzeny  v 186 státech.

OD EPIDEMIE K PANDEMII

30. ledna, po výskytu nových infekcí v různých oblastech planety, vyhlásila WHO epidemii koronaviry za „globální zdravotní stav“ ( Emergency of Health Health Emergency of International Concern - PHEIC), kvalifikovaný 28. února "velmi vysoká".

Deklarace „globální nouzové situace“ není mimořádnou událostí: od roku 2009 do současnosti vyhlásila WHO 6 takových prohlášení.

V následujících týdnech WHO často vyzvala mezinárodní společenství, aby se připravilo na možnou pandemii, ale s váháním ji oficiálně prohlásit.

Dále jen 11. března 2020, WHO nakonec prohlásil, že epidemie COVID-19 je oficiálně pandemie : druhý v nedávné historii, po tomto dell'influenzavirus H1N1 (‚prasečí chřipky‘) v červnu 2009.

KORONAVIRUS A LETALITA

Podle epidemiologických odhadů Centra pro kontrolu a prevenci nemocí v Číně by infekce Covid-19 měla orientační úmrtnost *asi 2,3%, tedy mnohem nižší než u SARS (10%) nebo Ebola (50%).

Nicméně, poslední WHO odhaduje, (březen 3) zvýšit toto číslo na 3,4%.

V Itálii je úmrtnost překvapivě vysoká: 6,8%  podle posledních odhadů Istituto Superiore di Sanità (5% u žen, 8,1% u mužů) 

Ve srovnání s SARS - nejbližší genetickou patologií - koronavirus se jeví jako méně smrtící, ale nakažlivější.

Jak zdůrazňuje WHO:

Míru úmrtnosti epidemického infekčního onemocnění lze s jistotou stanovit až na konci epidemie . Vztah mezi úmrtím a infekcemi v reálném čase, uvedený níže v textu, je NEVĚdecká vědecká hodnota a používá se pouze jako příklad.  

PANDEMICKÝ TREND

Od 1. února překonal počet uzdravení v Číně  počet úmrtí, zatímco dne 18. února poprvé počet uzdravení převažoval nad počtem nových infekcí: údaje, které naznačují úspěch opatření omezení a začátek sestupné fáze epidemie v Číně. 

K dnešnímu dni se počet pacientů, kteří se zotavili z COVID-19 na globální úrovni se rovná 94 .600 .

Neméně důležitý je údaj týkající se „aktivních případů“, tj. Počtu lidí, kteří jsou v daném okamžiku nemocní s COVID-19.  

Tento ukazatel, který se získává odečtením počtu uzdravení a úmrtí od celkového počtu infekcí, které se vyskytly od začátku krize, dosáhl svého prvního  vrcholu (58 747) 17. února 2020 na vrcholu čínské krize a poté postupně klesal jak Čína dosáhla úspěchu v omezování. 

Od začátku března, ale počet aktivních případů na celém světě  se začaly zvyšovat v důsledku rozšíření epidemie v Evropě a v současné době činí 190,170,  na  5% z nich (9141) v podmínkách klasifikována jako závažná nebo kritiku. 

ITÁLIE: VÝVOJ EPIDEMIE

Dne 31. ledna, po hospitalizaci v Římě několik čínských turistů z Wuhan, Itálie se připojila k seznamu - tehdy ještě velmi malé - pozemků nedotčených epidemii COVID-19.

Skutečný začátek epidemie v Itálii se však zvažuje 21. února,  kdy bylo identifikováno 16 případů infekce v Codogno (Lodi) a Vo 'Euganeo (Padova). Toto jsou první případy oběhu virů v Itálii (n a předchozí případy, kdy byl virus v Číně nakažen). 

Od 22. února se Itálie náhle zvedla na první místo mezi asijskými národy, pokud jde o počet případů infekce koronaviry. 

K dnešnímu dni se u nás od počátku epidemie vyskytlo 53 578 případů pozitivity na virus * , které se většinou vyskytovaly v  Lombardii, Emilia Romagna  a Veneto , ale v menší míře jsou nyní přítomny  ve všech ostatních regionech.

Jen přes 22 000 případů, asymptomatických nebo s mírnými příznaky,  prochází domácí izolací, zatímco u více než 17 700 osob se jednalo o hospitalizaci , z nichž 2 857  je v intenzivní nebo méně intenzivní péči.  

Celkově  bylo v naší zemi dosud léčeno 6 072 pacientů a 4 825 pacientů   zemřelo. V současné době je v Itálii 42 681 aktivních případů.

ITÁLIE OCHRANNÁ OPATŘENÍ

V Itálii byly termální skenery na letištích aktivovány od začátku krize, aby zkontrolovaly teplotu cestujících přicházejících z rizikových oblastí, a letecké spojení s Čínou, Hongkongem, Tchaj-wanem a Macaem bylo od začátku února  pozastaveno.  

Dne 31. ledna Rada ministrů už vyhlásil stav nouze na dobu šesti měsíců, takže ji na vedoucího odboru civilní ochrany,  Angelo Borrelli koordinaci činností potřebných pro řešení mimořádné události na území daného státu.

Následně se zhoršující se epidemií Rada ministrů ze dne 22. února vyhlásila první řadu nouzových opatření (zaměřených převážně na zapojené obce, ale také na národní úrovni, jako je pozastavení školních výletů), jejichž cílem je omezit rozsah infekce.

Druhá vyhláška ze dne 4. března rozšířila řadu opatření s cílem omezit šíření viru na celé území státu, mezi něž patří preventivní uzavření všech škol a univerzit, zastavení sportovních akcí, kulturních akcí a obecně pro každou situaci, která zahrnuje

Dav lidí, jako je nedovolit respektování mezilidské bezpečné vzdálenosti.

Třetí vyhláška Rady ministrů vydaná dne 8. března rozšířila nejpřísnější opatření k omezení viru na celý Lombardie a na 14 provincií s vysokým výskytem COVID -19.

Následujícího dne, 9. března , čtvrtá vyhláška (DPCM) rozšířila stejná pravidla na celé území státu.

Je třeba zdůraznit, že v Itálii je zaveden systém epidemického dohledu a správy, který WHO uznal za jeden z nejpřísnějších na světě.  

EXITUJÍ NĚJAKÉ LÉKY NA TUTO NEMOC?

Na rozdíl od běžné bakteriální pneumonie nelze pneumonii SARS-CoV-2 léčit antibiotiky .

V současné době však neexistují žádná specifická antivirová léčiva. Terapie proto spočívá ve zmírnění symptomů protizánětlivými, antipyretickými a hydratačními postupy, ale především důslednou izolací pacienta.

Neexistuje ani vakcína , jejíž vývoj a experimentování by podle různých hypotetických odhadů vyžadovalo minimálně 3 měsíce až více než jeden rok.

Autor: Redakce KinoTip
Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy

Koronavirus