Dezinfekční gel na ruce chrání před koronavirem

Dezinfekční gel na ruce chrání před koronavirem

Dezinfekční gel na ruce chrání před koronavirem Další fotografie v galerii >
Svět plný paniky. lidé blázní, regály prázdné, lékárny mají nedostatek dezinfekční gelů, roušek a respirátorů. Toto je téma na běžném pořádku. Sháníme dezinfekční gely na ruce, vykupujeme mýdla a myjeme si ruce mnohem více, než kdy před tím. Ale víte vůbec, které dezinfekční gely vás před Koronavirem COVID-19 ochrání?

Vyprodané dezinfekční gely, prázdné regály v obchodech, nedostatek roušek a respirátorů, to je aktuální problematika celé České repubilky. V důsledku nedostatek zdravotnických pomůcek se jejich cena až ztrojnásobila.

Epidemilog Rastislav Maďar z Ostravské univerzity tvrdí, že dezinfekce na ruce pro preventivní opatření je na prvním místě. Dezinfekční gel účinný nejen na Koronavirus, ale také protichřipce a jiným sezonním patogenům.

Aktuální stav nakažených po celém světě můžete vidět v této aplikaci https://coronavirus.app/map?selected=C6S76AggdWVU8G22jFHQ 


Koronavirus


 

Který dezinfekční gel? S alkoholem, nebo bez něj?

Většina čechů neví, který gel si mají koupit. Epidemilog Rastislav Maďar říká:

Na koronavirus je nejlepší alkoholová desinfekce na ruce. Platí pravidlo, že alkoholová desinfekce patří vždy na suché ruce, aby se nenaředila, a hlavně, musí jí být dostatečné množství. Ruce musí být vlhké aspoň půl minuty, než uschnou. Tedy nestačí, že si jen tak lehce potřete dlaně, gel musí mít dostatečnou expoziční dobu. Základní věc je podívat se na etiketu přípravku, jestli se tady píše, že má virucidní účinek, tedy ničí viry. 

Dle MUDr Věry Melicherčíkové ze státního ústavu, která dodává, že pokud má dezinfekční gel na obalu napsáno, že zabíjí 99 % bakterií, nejde o biocidní přípravek, který vnímate za efektivní. Ale o přípravek, který se rovná mytí rukou mýdlem.

S tím jsou za jedno i odborníci na chemii, kteří tvrdí:

Alkoholové gely obsahují nejčastěji etanol, okolo 60–95 %, případně isopropanoly nebo n-propanoly. Ty narušují buněčné stěny a membrány bakterií a obaly virů včetně koronaviru.

vysvětluje na Instagramu studentka chemie a influencerka Blanka Pilátová. „Rozhodně tedy kupujte ty alkoholové (60 % +). Jsou sice trošku dražší, ale jako jediné zabírají na koronavirus,“ nabádá.


CO JE KORONAVIRUS A JAKÝ JE JEHO PŮVOD SE DOZVÍTE V TOMTO ČLÁNKU

Koronavirus - co byste měli vědět

 

 

Dezinfkeční gely na bázi vody před Koronavirem člověka neochrání říkají odborníci. 

Ačkoli gely s vodou bakterie též ničí, proti virům efektivní nejsou, a to právě kvůli absenci alkoholové složky. Gely na vodní bázi jsou dobré celoročně hlavně pro ty, kteří mají citlivější pokožku. Alkohol totiž vysušuje a v kombinaci s vyšším množstvím benzalkonia chloridu se může objevit vyrážka nebo popraskání rukou.

Vysvětluje Pilátová.

Opakované mytí rukou, matka moudrosti

Jednoznačně nejúčinnější ale podle ní stále zůstává správné mytí rukou. Na to se v posledních dnech zaměřily i veřejné úřady a instituce stejně jako soukromá zařízení a firmy. Lidem stále připomínají, aby si nastudovali a dodržovali správný hygienický postup mytí rukou. Podle Státního zdravotního ústavu si je špatně myje 95 % lidí. Překvapivě 7 % žen a 15 % mužů si vůbec nemyje ruce po použití toalety a polovina mužů nepoužívá mýdlo.

Koronavirus přitom může venku přežít až dva dny, například na madlech v městské hromadné dopravě, kde mu prospívá vlhké prostředí potu rukou při jejich doteku. Riziková jsou obecně všechna místa, kterých se dotýká mnoho lidí, například kliky dveří nebo zábradlí u schodišť.

Jak si správně mýt ruce si ukážeme na obrázku níže dle státního zdravotního ústavu.

Jak si mýt ruce

Autor: Redakce KinoTip
Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy