Výroba vlastního dezinfekčního gelu

Jak si vyrobit dezinfekční gel doma?

Výroba vlastního dezinfekčního gelu Další fotografie v galerii >

V televizi říkají, chraňte se před koronavirem., kupte si roušky,respirátory a používejte dezinfekční gely. Jenomže v lékárnách nejsou k dostání a v drogériích jsou prázdné regály. Po gelech, rouškách a respirátorech stoupá poptávka. Obchody zavírají a navíc, nikdo z nás teď nechce riskovat, že cestou do obchodu chytí obávaný koronavirus. Pojďme si, ale ukázat, jak si dezinfekční gel vyrobit doma sami.


Není tomu ani den, co se v České republice vyhlásila karanténa a není doporučováno chodit ven. Respirátory, roušky a dezinfekční gely nejsou k dodoání. Od úterý 17. března 2020 je povinné jezdit MHD v rouškách. Nastává panika.

Proto světová zdravotní organizace vydala návod  (WHO), jak si dezinfekční gel vyrobit doma ze svého chráněného pohodlí.

K výrobě stačí čtyři základní suroviny, které by měly být stále k dodání v místních prodejnách a lékárnách, které jsou stále v provozu. Pojďme si je vjymenovat a říct, jak na to:


Koronavirus


 

Co potřebujeme k výrobě dezinfekčního gelu?

  • čistá lahev o objemu jednoho litru
  • glycerin (neboli glycerol)
  • dvě injekční stříkačky
  • převařená voda

Jak na to?

1. Do litrové lahve s ryskou nalijte 830 mililitrů alkoholu, ke kterému stříkačkou přidáte 42 mililitrů peroxidu vodíku.

2. Směs důkladně promíchejte a po promíchání přidejte novou nebo převařenou stříkačkou 15 mililitrů glycerolu. Opět vás bude čekat promíchání vzniklé směsi.

3. Pak už jen stačí dezinfekci doplnit převařenou vodu do jednoho litru. Po promíchání nechte tři dny odstát v tmavé místnosti.

A máme hotovo. Pokud vám přijde tato směs příliš tekutá, stačí k němu přimíchat gel z  Aloe Vera. Ten stoprocentní seženete ve specializovaných obchodech se zdravou výživou nbo v některých lékárnách a drogériích. Pro lepší aroma přidejte i pár kapek esenciálního oleje, pokud jej máte někde doma. Antibakteriální účinky má třeba ten hřebíčkový, levandulový, tymiánový a tea tre.

JAK SI SPRÁVNĚ MÝT NEBO DEZINFIKOVAT RUCE?

Pamatujte, že zde platí pravidlo třiceti sekund. Po dezinfekčním gelu si ruce neoplachujte, pokud to nebude skutečně zapotžřebí a ani neotírejte, aby dezinfekce měla správný účinek.V případě mytí rukou mýdlem, dbejte na to, abyste si důkladně umyli prsty, články prstů, dlaně, zápěstí, popř. i předloktí. Vyhněte se běžným vysoučečům a spíše preferujte utírání rukou ubrousky, nebo jednorázových papírových utěrek.


JAK SI DŮKLADNĚ MÝT RUCE MÝDLEM NEBO DEZINFEKČNÍM GELEM SE DOZVÍTE V TOMTO ČLÁNKU

 

Autor: Redakce KinoTip
Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy