Koronavirus - co byste měli vědět

Co je koronavirus a odkud pochází - část první

Koronavirus - co byste měli vědět Další fotografie v galerii >

Co byste měli znát? Co je koronavirus? Jak se před koronavirem chránit? Jaké jsou jeho příznaky? Jak se koronavirus šíří? Všechny tyto dotazy se vám budu snažit přiblížit.


Jelikož se jedná o rozšířené téma této problematiky a dotazů je hned několik, pokusím se jej rozdělit na 6 základní části. Tyto odpovědi, by měly stačit k pochopení šíření a původu koronaviru, který se nyní nekontrolovatelně šíří.

PRVNÍ ČÁST - PŮVOD KORONAVIRU A JEHO ŠÍŘENÍ

1. Co je SARS-CoV-2? Co je COVID-19?
Těžký akutní respirační syndrom Coronavirus-2 (SARS-CoV-2) je název pro nový koronavirus z roku 2019. COVID-19 je jméno dané nemoci spojené s virem. SARS-CoV-2 je nový kmen koronaviru, který dosud nebyl u lidí identifikován.


Koronavirus


 

2. Odkud pocházejí koronaviry?
Koronaviry jsou viry, které cirkulují mezi zvířaty, přičemž některé z nich také infikují lidi.

Netopýři jsou považováni za přirozené hostitele těchto virů, ale několik dalších druhů zvířat je také známo, že jsou zdrojem. Například Coronavirus na Středním východě s respiračním syndromem (MERS-CoV) je přenášen na lidi z velbloudů a závažný akutní respirační syndrom Coronavirus-1 (SARS-CoV-1) je přenášen na člověka z koček civet. Více informací o koronavirech lze nalézt v informačním přehledu ECDC.

3. Je tento virus srovnatelný se SARS nebo se sezónní chřipkou?
Nový koronavirus detekovaný v Číně je geneticky úzce spjat s virem SARS-CoV-1. SARS se objevila na konci roku 2002 v Číně a během osmi měsíců způsobila více než 8 000 případů ve 33 zemích. Asi jeden z deseti lidí, kteří vyvinuli SARS, zemřel.

Současné ohnisko COVID-19 způsobilo v Číně během prvního měsíce po počátečních zprávách (leden 2020) přibližně 7 000 hlášených případů, přičemž během druhého měsíce (únor 2020) bylo hlášeno globálně dalších 80 000 případů. Z těchto prvních 87 000 případů zemřelo asi 3 000 případů. Případy jsou nyní detekovány v Evropě i po celém světě. Nejnovější dostupné informace naleznete v aktualizacích situace. 

Zatímco viry, které způsobují jak COVID-19, tak sezónní chřipku, se přenášejí z člověka na člověka a mohou způsobit podobné příznaky, oba viry se velmi liší a nechovají se stejným způsobem. ECDC odhaduje, že v EU, Velké Británii, Norsku, na Islandu a v Lichtenštejnsku každý rok zemře předčasně 15 000 až 75 000 lidí na příčiny spojené se sezónní chřipkou. To je přibližně 1 z každých 1 000 infikovaných lidí. Pro srovnání, současná odhadovaná úmrtnost pro COVID-19 je 20-30 na 1 000 lidí.

Navzdory relativně nízké úmrtnosti na sezónní chřipku mnoho lidí umírá na tuto nemoc v důsledku velkého počtu lidí, kteří ji každý rok uzavírají. Obava z COVID-19 spočívá v tom, že na rozdíl od chřipky neexistuje žádná vakcína ani žádná specifická léčba nemoci. Zdá se také, že je stejně přenosný jako chřipka, ne-li více. Protože se jedná o nový virus, nikdo nemá předchozí imunitu, což teoreticky znamená, že celá lidská populace je potenciálně citlivá na infekci COVID-19.

4. Jak závažná je infekce COVID-19?
Předběžná zjištění ukazují, že úmrtnost na COVID-19 je 20–30 na tisíc diagnostikovaných lidí. To je výrazně méně než ohnisko SARS z roku 2003. Je však mnohem vyšší než úmrtnost na sezónní chřipku.

5. Jaký je způsob přenosu? Jak (snadno) se šíří?
Zatímco zvířata jsou původním zdrojem viru, nyní se šíří z člověka na člověka (přenos z člověka na člověka). V současné době není dostatek epidemiologických informací k určení, jak snadno a udržitelně se tento virus šíří mezi lidmi, ale v současné době se odhaduje, že v průměru jedna infikovaná osoba nakazí mezi dvěma a třemi dalšími. Virus se zdá být přenášen hlavně prostřednictvím respiračních kapiček, které lidé kýchají, kašel nebo vydechují. Virus může také přežít několik hodin na povrchech, jako jsou stoly a kliky dveří.

Inkubační doba pro COVID-19 (tj. Doba mezi expozicí viru a nástupem příznaků) se v současné době odhaduje na dva až 14 dní. V této fázi víme, že virus se může přenášet, když infikovaní lidé vykazují příznaky podobné chřipce, jako je kašel. Existují důkazy nasvědčující tomu, že k přenosu může dojít od nakažené osoby bez příznaků; přetrvávají však nejasnosti ohledně účinku přenosu nesymptomatickými osobami na epidemii.

Čerpáno ze zdroje https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china/questions-answers

Autor: Redakce KinoTip
Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy