Koronavirus - co byste měli vědět

Co je koronavirus a odkud pochází - část první

Co byste měli znát? Co je koronavirus? Jak se před koronavirem chránit? Jaké jsou jeho příznaky? Jak se koronavirus šíří? Všechny tyto dotazy se vám budu snažit přiblížit.

Koronavirus - co byste měli vědět Další fotografie v galerii >

Jelikož se jedná o rozšířené téma této problematiky a dotazů je hned několik, pokusím se jej rozdělit na 6 základní části. Tyto odpovědi, by měly stačit k pochopení šíření a původu koronaviru, který se nyní nekontrolovatelně šíří.

PRVNÍ ČÁST - PŮVOD KORONAVIRU A JEHO ŠÍŘENÍ

1. Co je SARS-CoV-2? Co je COVID-19?
Těžký akutní respirační syndrom Coronavirus-2 (SARS-CoV-2) je název pro nový koronavirus z roku 2019. COVID-19 je jméno dané nemoci spojené s virem. SARS-CoV-2 je nový kmen koronaviru, který dosud nebyl u lidí identifikován.


Koronavirus


 

2. Odkud pocházejí koronaviry?
Koronaviry jsou viry, které cirkulují mezi zvířaty, přičemž některé z nich také infikují lidi.

Netopýři jsou považováni za přirozené hostitele těchto virů, ale několik dalších druhů zvířat je také známo, že jsou zdrojem. Například Coronavirus na Středním východě s respiračním syndromem (MERS-CoV) je přenášen na lidi z velbloudů a závažný akutní respirační syndrom Coronavirus-1 (SARS-CoV-1) je přenášen na člověka z koček civet. Více informací o koronavirech lze nalézt v informačním přehledu ECDC.

3. Je tento virus srovnatelný se SARS nebo se sezónní chřipkou?
Nový koronavirus detekovaný v Číně je geneticky úzce spjat s virem SARS-CoV-1. SARS se objevila na konci roku 2002 v Číně a během osmi měsíců způsobila více než 8 000 případů ve 33 zemích. Asi jeden z deseti lidí, kteří vyvinuli SARS, zemřel.

Současné ohnisko COVID-19 způsobilo v Číně během prvního měsíce po počátečních zprávách (leden 2020) přibližně 7 000 hlášených případů, přičemž během druhého měsíce (únor 2020) bylo hlášeno globálně dalších 80 000 případů. Z těchto prvních 87 000 případů zemřelo asi 3 000 případů. Případy jsou nyní detekovány v Evropě i po celém světě. Nejnovější dostupné informace naleznete v aktualizacích situace. 

Zatímco viry, které způsobují jak COVID-19, tak sezónní chřipku, se přenášejí z člověka na člověka a mohou způsobit podobné příznaky, oba viry se velmi liší a nechovají se stejným způsobem. ECDC odhaduje, že v EU, Velké Británii, Norsku, na Islandu a v Lichtenštejnsku každý rok zemře předčasně 15 000 až 75 000 lidí na příčiny spojené se sezónní chřipkou. To je přibližně 1 z každých 1 000 infikovaných lidí. Pro srovnání, současná odhadovaná úmrtnost pro COVID-19 je 20-30 na 1 000 lidí.

Navzdory relativně nízké úmrtnosti na sezónní chřipku mnoho lidí umírá na tuto nemoc v důsledku velkého počtu lidí, kteří ji každý rok uzavírají. Obava z COVID-19 spočívá v tom, že na rozdíl od chřipky neexistuje žádná vakcína ani žádná specifická léčba nemoci. Zdá se také, že je stejně přenosný jako chřipka, ne-li více. Protože se jedná o nový virus, nikdo nemá předchozí imunitu, což teoreticky znamená, že celá lidská populace je potenciálně citlivá na infekci COVID-19.

4. Jak závažná je infekce COVID-19?
Předběžná zjištění ukazují, že úmrtnost na COVID-19 je 20–30 na tisíc diagnostikovaných lidí. To je výrazně méně než ohnisko SARS z roku 2003. Je však mnohem vyšší než úmrtnost na sezónní chřipku.

5. Jaký je způsob přenosu? Jak (snadno) se šíří?
Zatímco zvířata jsou původním zdrojem viru, nyní se šíří z člověka na člověka (přenos z člověka na člověka). V současné době není dostatek epidemiologických informací k určení, jak snadno a udržitelně se tento virus šíří mezi lidmi, ale v současné době se odhaduje, že v průměru jedna infikovaná osoba nakazí mezi dvěma a třemi dalšími. Virus se zdá být přenášen hlavně prostřednictvím respiračních kapiček, které lidé kýchají, kašel nebo vydechují. Virus může také přežít několik hodin na povrchech, jako jsou stoly a kliky dveří.

Inkubační doba pro COVID-19 (tj. Doba mezi expozicí viru a nástupem příznaků) se v současné době odhaduje na dva až 14 dní. V této fázi víme, že virus se může přenášet, když infikovaní lidé vykazují příznaky podobné chřipce, jako je kašel. Existují důkazy nasvědčující tomu, že k přenosu může dojít od nakažené osoby bez příznaků; přetrvávají však nejasnosti ohledně účinku přenosu nesymptomatickými osobami na epidemii.

Čerpáno ze zdroje https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china/questions-answers

Autor: Redakce KinoTip

DOPORUČUJEME

Novinky