Deset hlášek z trilogie o Homolkových. Ověřte si, zda si vzpomenete na všechny

Deset hlášek z trilogie o Homolkových. Ověřte si, zda si vzpomenete na všechny
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Homolkovi jsou možná nejznámější rodinou, která baví nás všechny už doslova desítky let. Nepochybně jedním z důvodů, proč jsou nezapomenutelní, jsou jejich hlášky, které pobaví a celému snímku dodávají lidskost.

Homolkovi tak, jak je známe my

Zde se poprvé ukázal ve fenomenální roli Josef Šebánek, který hraje dědu Homolku. Doslova musel být štábem i samotnými herci přemlouván, aby roli vzal, neboť měl obavy z neúspěchu před takovými herci, mezi něž patřila Helena Růžičková nebo František Husák. Po dlouhém přemlouvání roli přijal. Navíc mu byla umožněna výsada, která měla zprvu zmírnit nervozitu před kamerou, ale ve výsledku se ukázala jako báječné rozhodnutí. Josef Šebánek neměl pro svou roli scénář, a proto veškeré monology a reakce na rozhovory postav byly vytvářeny pouze samotným hercem, aby postava dědy Homolky působila co nejautentičněji.

Během natáčení všech tří filmů vznikl dokonalý charakter jednotlivých postav, který se rozvíjel společně s novými situacemi, které rodinu potkaly. Od začátku do konce jsou stejní. Charakter se nemění, pouze máme s každou minutou pocit, že je známe lépe.

Dvojčata Máťa a Péťa jsou zkrátka správní kluci. Jeden v druhém mají toho ďáblíka, který ponouká toho druhého k lumpárnám. Heduš, matka chlapců, je zosobněním ženy, která se postará o rodinu, i kdyby jí v cestě stál její muž. A to doslova. Ludva, tedy její manžel a otec dvojčat, je tichý, nenápadný člověk, který svou ženu má rád i přes to, že si svým rodičům stěžuje na jejich těžký život. Je milován svou maminkou, babičkou Homolkovou, která pro Ludánka udělá první poslední. Naopak svou snachu nemá příliš v lásce, a to kvůli jejímu přístupu k synovi, nicméně se vzájemně tolerují a umí spolu vycházet. Děda Homolka je postarší pán, který již vzdal boje s babičkou, jež je v podstatě podobná Heduš. To mu však nebrání si své plány na pomstu babičce kompenzovat na vztahu svého syna, kterému dává rady ohledně Heduš.

Dokážete podle těchto dílčích vlastností jednoznačně určit, kdo je autorem hlášek? Otázkou zní, kdo pronesl tuto hlášku, nebo kdo se účastnil rozhovoru.

S hláškami by se dalo pokračovat dál a dál, koneckonců se Homolkovi dostali i na divadelní prkna. A co vy, uhádli jste všechny?

Zdroje článku: