Kvíz: Smrt krásných srnců vypráví o kráse i strastech života

Kvíz: Smrt krásných srnců vypráví o kráse i strastech života
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Hořká komedie Smrt krásných srnců nás baví a dojímá už neuvěřitelných 36 let. O jejích kvalitách svědčí i to, že si vysloužila nominaci na Oscara (ačkoliv ji neproměnila). Co o tomto filmu třeba ještě nevíte?

Možná jste četli knižní předlohu, tedy sbírku povídek nazvanou podle jedné z nich – Smrt krásných srnců. Film je šikovně kombinuje a prolíná a výsledkem je nostalgická podívaná, která v nás vyvolává vzpomínky na vlastní dětství a mládí. Vzápětí nám ale ukáže varovný prst – nikdy totiž nevíme, jak se náš život může nečekaně změnit a co vše budeme ochotni riskovat pro vlastní rodinu. Podobně jako hlavní hrdina filmu Leo Popper, který se rozhodne i přes hrozící trest smrti ulovit srnce pro své syny povolané k terezínskému transportu.

Ve filmu Smrt krásných srnců se objevuje plejáda špičkových českých herců a hereček, kteří do svých rolí dali doslova duši. Vidět tak můžeme skvělého Karla Heřmánka, skvostného Rudolfa Hrušínského a spolu s nimi třeba i Jiřího Krampola, Lubora Tokoše, Martu Vančurovou nebo Ladislava Potměšila. Ti všichni nám postupně ukazují, jak může být náš život poetický, klidný a krásný – a jak rychle se všechno může cizím přičiněním změnit.

Autobiografické prvky

Do filmu Smrt krásných srnců se velmi bolestivě promítá téma koncentračních táborů a nacistické okupace Československa. Z pohodového pobytu na chalupě v lůně přírody se tak náhle stává boj o život – a hlavně snaha ochránit životy své rodiny. Autor knižní předlohy si to přitom nevymyslel – jeho bratři byli skutečně v roce 1943 povoláni do transportu do Terezína, odkud posléze putovali do Osvětimi.

I filmový tatínek má reálnou předlohu, a to autorova tatínka, který svým synům skutečně dal na cestu do koncentračního tábora maso, čímž je možná zachránil před smrtí. A tak i ve Smrti krásných srnců sledujeme urputnou snahu hlavního hrdiny Lea ulovit statného srnce, aby jeho maso dal svým synům povolaným k transportu. A snaží se o to i přesto, že ví, že za pytláctví je trest smrti.

Pokud i vás Smrt krásných srnců dojímá a baví a nenecháte si ujít jedinou příležitost znovu se na tento jedinečný snímek podívat, máme tu pro vás filmový kvíz. Možná se v něm dozvíte ledacos nového – nebo si osvěžíte své znalosti o filmu.

Film Smrt krásných srnců sice amerického Oscara nezískal, ale zato vyhrál Cenu československé filmové kritiky a první cenu na MFF v Montpellier. Minimálně jednou ročně se reprízuje v televizi, několikrát vyšel na DVD. K nejznámějším natáčecím místům patří Křivoklát, Karlovy Vary, Praha – Bubeneč a Velká Chmelištná. Příběh filmu je hodně autobiografický, protože autor knižní předlohy pocházel z židovské rodiny a v době 2. světové války byli jeho nejbližší deportováni do koncentračních táborů – a s obrovským štěstím je přežili. Díky skvělým hereckým výkonům se Smrt krásných srnců i přes smutné téma zařadila k české filmové klasice.

Zdroje článku: