Nový pohled na jednoho z nejznámějších českých malířů Alfonse Muchu vstoupí do kin 1. října

Nový pohled na jednoho z nejznámějších českých malířů Alfonse Muchu vstoupí do kin 1. října
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Symbolicky v roce 160. výročí narození jednoho z nejznámějších českých malířů Alfonse Muchy bude do kin uveden dokumentární film Svět podle Muchy. Režisér Roman Vávra divákům nabídne nový, v mnohém překvapivý pohled na život proslulého autora secesních plakátů i monumentální Slovanské epopeje.

Svět podle Muchy je nejkomplexnějším filmem, jaký za posledních 20 let o Alfonsi Muchovi vznikl. Tvůrci vycházeli především z exkluzivní a doposud nepublikované korespondence, deníků a autobiografie. Diváci se tak dozví řadu málo známých detailů z jeho života, o Muchově tvůrčím rozporu slávy a vlastní touhy i o současných umělcích, které inspiroval. „Jde o stylizovaný film s hranými prvky dokumentárního charakteru, kombinovaný s čistým dokumentem a animacemi, podpořený současným užitím filmových výrazových prostředků,“ upřesňuje režisér Roman Vávra.

Před kamerou vystoupili tvůrci, kteří se k Muchovu odkazu otevřeně hlásí a jejich dílo je známé a oceňované. Mezi ně patří například Stanley Mouse, přední tvůrce plakátů pro skupiny a hudebníky jako Janis Joplin, Grateful Dead či Jimi Hendrix, americký umělec Mear One, který se proslavil zejména svou graffiti tvorbou i mimo streetartovou komunitu, japonskou linku prezentuje ilustrátor Yoshitaka Amano.

Film zároveň sleduje Muchovo spojení s naším hlavním městem. „Natáčeli jsme záměrně v několika lokacích v Praze, abychom akcentovali Muchův význam pro Čechy. Mezi místy, kam se prostřednictvím filmu podíváte je například legendární byt na Hradčanech, kde bydlel Jiří Mucha, dále pak Obecním dům, konkrétně primátorský salonek, katedrála sv. Víta, Petřín. Současně se divák ve filmu setká i s unikátními dobovými archivními záběry z těchto míst,“ připojují producenti filmu Ondřej Beránek a Jakub Pinkava z Punk Film.

Slavnostní premiéra filmu proběhne 28. září v kině Lucerna. Diváci budou moci na film přijít do kin od 1. října 2020.