KVÍZ: A ještě jedna věc… Ověřte si, jak dobře znáte seriál Columbo, ikonu detektivek

KVÍZ: A ještě jedna věc… Ověřte si, jak dobře znáte seriál Columbo, ikonu detektivek
Uplynulo už přes půl století od premiéry pilotního dílu seriálu Columbo, jenž se stal legendou mezi detektivními sériemi. Spolu se seriálem mezi legendy vstoupil i představitel hlavní role, Peter Falk, který bude navždy spojován s fenomenálním ztvárněním postavy šibalského detektiva.

Poručík Columbo, tak trochu vlk v rouše beránčím, respektive v neodmyslitelném baloňáku, je jednou z velmi významných postav kinematografie. Jeho neupravený vzhled, rozpačité způsoby i odzbrojující projevy neobratnosti jsou součástí promyšlené strategie vyšetřování. Působí to až groteskně, zejména v kontrastu s vybranými způsoby vyšší společnosti, do které jej mnohokrát děj zápletky zavede. A právě svými sympatickými projevy přirozené lidskosti si získává i nás, diváky.

Koncept děje skoro každého z dílů seriálu kopíruje stále stejný scénář – už záhy se totiž dozvíme, kdo je vrah. A nejen to. Jsme svědky uskutečnění detailně promyšleného plánu vraždy, krok za krokem. Ale i když nejste fanouškem takové dějové linie, o svou dávku vzrušující podívané nepřijdete. Ojedinělých zápletek a nápaditosti je v seriálu mnoho, Columbo zcela jistě není fádní. Občas pak i z příběhu samotného vyvstanou otázky k zamyšlení, například zda je vražda tyrana ospravedlnitelná, nebo nikoliv. Děj nás tak nezřídka konfrontuje s našimi vlastními morálními hodnotami.

Seriál Columbo je zejména příjemný zážitek, pro někoho i s nádechem nostalgie. Pokračování se seriál pravděpodobně už nedočká, Peter Falk totiž bohužel v roce 2011 zemřel, a tak s ním odešel i poručík Columbo.

O soukromí samotné hlavní postavy detektiva Columba toho moc nevíme. Nosí pomačkaný baloňák i mimo službu? A jaká je vlastně paní Columbová? To se asi ani nikdy nedozvíme. A možná to je tak dobře. Aura nevyřčeného je totiž mnohem poutavější než pravý opak.

Kvíz: Jak dobře se vyznáte v souvislostech a reáliích legendárního televizního seriálu, jehož je poručík Columbo hlavní hvězdou?

 

Zdroje článku: