S čerty nejsou žerty: Kdo z herců při natáčení málem uhořel aneb co jste o této pohádce nevěděli
Foto: Pavel Chagochkin / Shutterstock

S čerty nejsou žerty: Kdo z herců při natáčení málem uhořel aneb co jste o této pohádce nevěděli

Vánoce, nevánoce, proč na tuto krásnou pohádku nezavzpomínat i během velikonočního volna? Všichni určitě známe „Asi vítr, Máchale!“ a mnoho dalších skvělých hlášek. Tentokrát se mrkneme na perličky z natáčení.


Pohádka, které nic nechybí

V pohádce máme všechny, kteří by tam rozhodně neměli chybět. Stárnoucí kníže, jedna nafoukaná princezna, druhá skromná, vychytralý a chamtivý správce, čestný chlapec, zlá macecha a nekonečné množství čertů. No řekněte, chybí vám někdo na scéně?

Čtěte také: S čerty nejsou žerty (1984): Princezna Angelina se při natáčení přiopila

Oblíbená pohádka vypráví o knížectví s princeznami Angelinou a Adélkou. Hlavním hrdinou je Petr, který bohužel bydlí u své macechy, ta ho obere o veškeré dědictví po otci. Děj se nám pěkně zamotá, přidají se čerti a mimo peklo začnou páchat dobro. Jak příběh skončí? Zvítězí dobro nad zlem?

Čtěte také: Filmové chyby v nejoblíbenějších českých pohádkách aneb i mistr tesař se někdy utne

Zajímavosti

Filmová pohádka vznikla na motivy pohádky Čertův švagr od spisovatelky Boženy Němcové.

Čtěte také: S čerty nejsou žerty: Jak se změnily krásné princezny Adélka a Angelína a co prozradily ze zákulisí natáčení

Ondřej Vetchý, který si zahrál čerta Janka, musel jednou skončit v nemocnici, vzplanul na něm totiž od ohně kostým.

Když kaprál Petr Nárožný v jedné scéně ulomil dveře barokního kočáru, jeho majitel se rovnou na place hned rozbrečel.

Čtěte také: Zajímavosti z natáčení české pohádky Anděl Páně, o kterých jste neměli ani zdání

Na nebezpečné scény se režisér Hynek Bočan domluvil s pyrotechniky od armády. „Potřebovali jsme spoustu pyrotechnických triků. Když jsem dal požadavek na Barrandov, tak mi řekli, že na to nemají čas, že by museli dát na ten film dva nebo tři lidi a že oni tam jsou tři na třicet filmů. Tak jsme se externě spojili s vojenskými pyrotechniky. Vymysleli tam plamenomety a aceton, aby to dobře hořelo, a všechny ty věci udělali naprosto dokonale.“

Tvůrci ze začátku nevěděli, jak vlastně takového čerta vytvořit, jak by měl vypadat. Režisér tedy poprosil svého syna, který pracoval jako učitel na základní škole, aby jeho žáci své představy o čertech nakreslili. Z dětských kreseb se vycházelo při vytváření masek a kostýmů.

Čtěte také: Jak dnes vypadají herci z české pohádky? Lotrando zešedivěl a ulovil krásnou babu, Zubejda vypadá stále jako princezna

Původně se měl hlavní hrdina Petr Máchal jmenovat Mácha, ale nakonec tvůrci filmové pohádky jméno změnili, jelikož nechtěli zesměšnit spisovatele Karla Hynka Máchu.

Čtěte také: Nejzoufalejší pohádky aneb co letos na Vánoce vidět určitě nechcete

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy

Další články z rubriky Pohádky

Chyby a zákulisní příběhy filmu Ať žijí duchové!

Chyby a zákulisní příběhy filmu Ať žijí duchové!

Je to jedna z těch známějších pohádek, které se hrají při každé možné příležitosti. Proto ten příběh známe všichni. Skupina kluků se na popud duchů rozhodne opravit hrad. Film má všechno to, co můžeme vidět i v Pánovi prstenů. Duchy, lásku, alkohol, trpaslíky a mechanizaci. Pojďme se společně podívat na pár maličkostí, které jste o tomto filmu možná nevěděli.

Nejslavnější princezny z českých pohádek

Nejslavnější princezny z českých pohádek

Vánoční maraton českých pohádek máme za sebou a princezny prožívající dramatické románky ještě stále v živé paměti. Které z nich se nenávratně vryly do srdcí televizních diváků?

Princ a Večernice: Proč herci během natáčení zapáchali aneb to nejzajímavější o slavné pohádce

Princ a Večernice: Proč herci během natáčení zapáchali aneb to nejzajímavější o slavné pohádce

Pohádka z minulého století, ale stále nám vytváří úsměv na tváři během vánočních svátků. Zapnout si ji můžete 30.12. v 16:55 na televizi Prima. Jak vypadá děj této pohádky, která vznikla podle knížky Boženy Němcové? A co jste o ní ještě nevěděli?

Zajímavosti z natáčení české pohádky Anděl Páně, o kterých jste neměli ani zdání

Zajímavosti z natáčení české pohádky Anděl Páně, o kterých jste neměli ani zdání

Kdo by neměl rád anděla Petronela, čerta Uriáše a jejich nezapomenutelná dobrodružství? Tato česká klasika rozhodně nesmí chybět ani o letošních Vánocích! Natáčení ale občas bylo dost náročné. Podívejte se, jaké největší problémy museli herci i filmaři na place zažívat.

Kdo je princezna ze štědrovečerní pohádky Leonie Brill?

Kdo je princezna ze štědrovečerní pohádky Leonie Brill?

Tradiční štědrovečerní pohádka O vánoční hvězdě bude letos v něčem přece jen odlišná. Princeznu ztvární mladá německá herečka Leonie Brill. Jak se kráska dostala až do české pohádky a co všechno o ní víme?


Další články z rubriky Pohádky