Oceňované filmy slavné polské filmařky Agnieszky Holland
Foto: www.shutterstock.com

Oceňované filmy slavné polské filmařky Agnieszky Holland

Polská filmařka Agnieszka Holland proslavila kinematografii své země po celém světě. Její film Šarlatán právě vstoupil do českých kin. Jaké snímky této režisérky patří mezi oceňované v rámci celého světa?

Oceňované filmy slavné polské filmařky Agnieszky Holland Další fotografie v galerii >

Hořící keř

Televizní film o alarmujícím činu Jana Palacha, o osudech jeho blízkých i o počátcích doby normalizace v tehdejším Československu zaujal nejen u nás. V rámci naší země posbíral tento film mnoho Českých lvů, mimo jiné za nejlepší režii, nejlepší film, nejlepší scénář i kameru. Podobně bodoval snímek i v Cenách české filmové kritiky. Nebyli jsme ale jedinou zemí, kde film diváky i odbornou veřejnost oslovil. Cenu si odnesl i z Mezinárodního filmového festivalu v Hong Kongu.

Čtěte také: Šarlatán: Kdo byl ve skutečnosti legendární léčitel Jan Mikolášek a které osobnosti léčil

Ve stínu Beethovena

Film vznikl v koprodukci v roce 2006 a vypráví příběh o posledních letech života velikána světové hudby. Zobrazuje Beethovena, jak právě dokončuje devátou symfonii, která vešla do dějin hudby jako jeho nejznámější dílo. V té době je hluchý, nemocný, v depresích, opojený alkoholem a naprosto osamocený. Mistrně jej tehdy ztvárnil Ed Harris. Snímek byl oceněn například na filmovém festivalu v San Sebastianu.

Přes kosti mrtvých

Koprodukční snímek, do kterého se zapojilo několik evropských států, včetně Česka. Mysteriózní thriller nabízí pohled do klidné osady na česko-polském pohraničí. Právě tam se ve velmi krátké době stane několik záhadných vražd, které na první pohled nedávají logiku a postrádají motiv. Rozplétání příběhu si vysloužilo například cenu z mezinárodního filmového festivalu Berlinale a snímek byl nominován i v mnoha kategoriích nejlepších polských filmových cen, které se označují jako Orel.

Budeme s napětím sledovat, jak přijme odborná i laická veřejnost nový počin této režisérky, který nyní můžeme vidět v kinech. Film Šarlatán je inspirován skutečným příběhem lidového léčitele Jana Mikoláška.

DOPORUČUJEME

Novinky