Nebezpečně svůdná princezna Solimánská přilákala k obrazovkám i tatínky

Nebezpečně svůdná princezna Solimánská přilákala k obrazovkám i tatínky
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Ilona Svobodová měla v roce 1984 čtyřiadvacet let a na svobodnou princeznu žijící s otcem byla už trochu přezrálá, ale herečce to v pohádce náramně slušelo. Všudypřítomné cenzuře unikl bujný dekolt, kterým se chřadnoucí princezna pyšnila, a tatínkové si tak pohádku užívali spolu s dětmi.

Autorem literární předlohy O princezně Solimánské je spisovatel, novinář a dramatik Karel Čapek, který si i přes časové vytížení našel občas čas na pohádky. Jeho pohádkám nechyběla krásná čeština se slovními hříčkami, vtipné dialogy a zajímavé postavičky.

Svobodová a Dvořák
Svobodová a Dvořák | Zdroj: © Česká televize

Tentokrát měla princezna před očima otce chřadnout a doslova se mu ztrácet před očima. Neměla chuť k jídlu ani k životu. Nádherná Ilona Svobodová dodala postavě nádech komičnosti, protože štědře obdařená mladá žena rozhodně nevypadala jako strádající a nešťastná princezna.

Rozhodně pobavil i otec sultán, kterého si zahrál Vladimir Brabec, nejvíce známý jako major Zeman.

Čapkovy pohádky měly intelektuální rozměr. Tato vychází z jednoduché záměny doktorského titulu za nevzdělaného dřevorubce. Drvoštěpa, kterého budou mylně považovat za Dr. Voštěpa, si zahrál Josef Dvořák, který byl určitě rád, že tentokrát natáčel na souši a na chvíli se zbavil rolí vodníků, které mu v pohádkách byly snad předurčené.

Nakonec drvoštěp přece jen dokázal princezně vrátit růžové tváře, chuť k jídlu a radost ze života. Ani k tomu nepotřeboval lékařské znalosti. Stačilo pokácet pár stromů, aby si princezna mohla užít trochu slunce.

Trefné obsazení ještě doplnili třeba Pavel Zedníček, Jiří Lábus a Ladislav Trojan.

Bohužel, nízký rozpočet se odrazil na hodně odfláknutých kulisách, ať už jde o podivné palmy tvořící les, nebo nepovedeně domalované pozadí. I stopáž by si pohádka zasloužila delší.

Ilona Svobodová

Ilona Svobodová v současností
Ilona Svobodová v současností | Zdroj: Pavel Gwužď / Nextfoto

Herečka Ilona Svobodová ani po šedesátce neztratila nic ze svého půvabu. Diváci si ji nejspíše vybaví jako Jitku Farskou v nekonečném seriálu Ulice. Kromě hraní je také vyhlášenou kuchařkou a pro svůj čistý a příjemný hlas našla široké uplatnění v dabingu. Jejím hlasem k nám často promlouvá Michelle Pfeiffer, René Russo nebo Demi Moore.

Jejím dlouholetým manželem byl hudební skladatel Petr Skoumal. Po jeho smrti žila čtyři roky s architektem Petrem, ale i ten už zemřel, a tak zůstala sama.

Ilona Svobodová si myslí, že hollywoodské kolegyně, které tak často dabuje, trochu lžou, když tvrdí, že na sobě nemají žádné chirurgické úpravy. Ona vrásky nijak moc neřeší a ani nedrží diety. Je pořád v pohybu. Na snowboardu se naučila jezdit až kolem padesátky. V té době si také nechala udělat tetování, pověsila na čas hraní na hřebík a odjela se do Francie naučit jazyk, jak si to vždy přála. To zvládla tak dobře, že po návratu dostávala i nabídky, kde mohla francouzštinu zúročit. Nakonec ale neodolala zajímavé divadelní roli a vrátila se k původní profesi.

Pohádku si připomeneme 17. března na ČT1.

Zdroje článku: