Zavzpomínejte na horké letní dny s Polednicí (2016)
50%
Foto: ESB Professional / Shutterstock

Zavzpomínejte na horké letní dny s Polednicí (2016)

Osoba, o berličce, hnáty křivé, se k nám vrátila před několika lety, tentokrát však v moderní a hororovější podobě.


Čerstvě vystudovaný režisér Jiří Sádek zvolil jako svůj velký filmový debut klasický příběh dle předlohy Karla Jaromíra Erbena. Prosvětlenými záběry již v traileru lákal na zajímavý vizuál, podobně do očí řezající, jako u o něco mladšího americko-švédského hororu Slunovrat (2019). Pšeničná pole prosluněná zlatavými poledními paprsky a Aňa Geislerová v hlavní roli, to byla velmi slibná kombinace. 

Zoufalá Eliška (Aňa Geislerová) se po smrti manžela stěhuje společně s dcerou do jeho rodné vesnice. Prosluněné venkovské prostředí se mění při příchodu do domu, který je temný a stává se tak ideálním útočištěm pro jejich vnitřní démony. Skvostné Geislerové sekunduje Daniela Kolářová, která se zhostila role tamní podivínky Mrázové. Tu by v Americe chápali jako návrat Samary Morganové po padesáti letech, do filmu konečně vnášející alespoň drobnou skutečně hororovou jiskru. Divák netrpělivě čeká, kdy už konečně baba Mrázová zaleze do studny, aby se v pravé poledne vynořila a cvakla klikou. K žádnému takovému očekávanému vyvrcholení ale nedojde, a tak se z hororu stává spíše mysteriózní drama. Mysteriózní nikoli pro zjev bájné Polednice, nýbrž bohužel jen a pouze pro mystérium, které tkví v hlavách hlavních hrdinů. Čím dál v ději jsme, tím více čekáme na dramatické rozuzlení, které ne a ne přijít, a ukazuje se, že se ze snímku vyvinul spíše psychologický thriller. Ten si žádá velmi silný scénář, herecké výkony a vypilované dialogy. Po stránce děje však některá místa zbytečně přebývají, zatímco jiná chybí. 

Na závěr se ukáže, že inspirace Erbenovou Polednicí je skutečně pouze letmá a tvůrci se onoho motivu chopili naprosto jinak. Prvků hororového žánru se zde nedočkáte. Scenérie jsou velmi pohledné, kamera je silnou stránkou, u několika málo děsivých scén ale příliš nefunguje. Pokud jde mysteriózní stránku, ta začala neočekávaně inklinovat k psychologii. Taková myšlenka není zlá – osamocená žena v poměrně nepřátelském prostředí snažíc se být oporou pro svoji dceru, přitom by ale ona sama potřebovala velké zastání. V ní se přesně odráží obraz zoufalé matky z originální Polednice. I zde je tragický konec nevyhnutelný a na závěr, po dlouhotrvajícím zmatení divák pochopí, že to není křivonohý démon číhající mezi poli, kdo představuje nebezpečí. 

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy

Drama

Další články z rubriky Drama

Fair play: Kdo na doping ve sportu doplatil a podle čeho byla vybrána hlavní hrdinka Anna
73%

Fair play: Kdo na doping ve sportu doplatil a podle čeho byla vybrána hlavní hrdinka Anna

V době komunistické diktatury v Československu usiluje osmnáctiletá sprinterka Anna o postup na olympijské hry. Její matka spolu s trenérem dohlíží na její tvrdý sportovní dril, který naruší láska k Tomášovi. Když se u Anny objeví nečekané zdravotní komplikace, zjišťuje, že jí byly tajně podávány anabolické steroidy.

Troja: Smrt, zranění nebo vzpoura komparzu – s tím vším se filmaři museli poprat
73%

Troja: Smrt, zranění nebo vzpoura komparzu – s tím vším se filmaři museli poprat

Sjednocením řeckých království se všichni těšili míru, ovšem ne nadlouho. Když se při oslavě Paris zakoukal do Heleny, ženy spartského krále Meneláem, netušil, že tím vyvolá Trójskou válku, která se zapíše do řeckých dějin. Do války se vydává i obávaný válečník Achilleus. Podaří se Trojanům ubránit řeckému tažení?

Brexit (2019): Film, který ukazuje, jak skutečně vypadají zmanipulované volby
77%

Brexit (2019): Film, který ukazuje, jak skutečně vypadají zmanipulované volby

V posledních dnech jsou americké prezidentské volby žhavým tématem. V jednom z projevů označil Donald Trump volby za podvod a chce je předložit k přezkoumání Nejvyššímu soudu. Jsou to prázdné spekulace, v minulosti jsme se ale setkali se skutečnou manipulací voleb. Vypráví o tom film Brexit.

Brzy přijde nový film Zbožňovaný s Jiřím Bartoškou. O čem bude

Brzy přijde nový film Zbožňovaný s Jiřím Bartoškou. O čem bude

V nedávných dnech dokončil režisér Petr Kolečko natáčení nového filmu s názvem Zbožňovaný s Jiřím Bartoškou. Tento snímek nabídne skvělé herecké obsazení.

Proč se Julia Roberts od rána cpala pizzou aneb co jste nevěděli o filmu Jíst, meditovat, milovat

Proč se Julia Roberts od rána cpala pizzou aneb co jste nevěděli o filmu Jíst, meditovat, milovat

Kniha Jíst, meditovat, milovat od Elizabeth Gilbert se rychle stala velmi uznávanou a oblíbenou. Možná proto, že si tento neuvěřitelný příběh sama spisovatelka opravdu prožila. Ve filmovém zpracování zazářila Julia Roberts a díky cestování bylo natáčení velmi zajímavé, podívejte se sami.


Další články z rubriky Drama