Při pečlivém výběru herců do seriálu Hříšní lidé města pražského se režisér Sequens zapotil

Při pečlivém výběru herců do seriálu Hříšní lidé města pražského se režisér Sequens zapotil
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Hned od začátku měl režisér jasno. Nechtěl detektivku v tradičním duchu a se scenáristou Jiřím Markem si naplánovali zvláštní líčení osudů lidí a lidiček kolem zločinu. Snahou také bylo podívat se na podsvětí 30. let s ironií a humorem, někdy i s trochou poezie jako kontrastu ke zločinu.

O hlavním představiteli Jaroslavu Marvanovi bylo rozhodnuto už od začátku. Režisér Sequens chtěl tak vzdát hold herci, který poslední roky hrál samé úředníky, doktory a profesory, protože si podle něj velkou a nadčasovou roli zasloužil. Věřil, že prostřednictvím Vacátka ukáže všechny své kvality, lidské i profesní. Navíc věděl, že na plac chodí vždy perfektně připravený a vyžaduje to i od ostatních, což rozhodně natáčení pomohlo.

Marvan byl svým pedantstvím a puntičkářstvím pověstný. Měl šatnu sám pro sebe, v ní lahvinku vína, které během natáčecího dne po troškách upíjel. Byl jediným hercem, kterému režisér vykal a netroufal si mu ani nic vytknout. Rekvizitáři si stěžovali, že když uklízí jeho stůl z placu, je ze spodní strany celý olepený hašlerkami. Nikdo si ale netroufl za hercem jít a vynadat mu. Dlouho bylo i záhadou, kde se tam ty bonbony vlastně berou. Ale dlouhým pozorováním bylo tajemství ulepeného stolu odhaleno. Herec cucal bylinkové bonbony, ale když přišla jeho replika za stolem, nenápadně bonbon přilepil ke spodní straně stolu.

Pro trojici inspektorů byli vybráni tři spolehliví herci, se kterými režisér buď už pracoval, anebo je znal z divadla. Jen Josef Vinklář byl trochu mladší než jeho kolegové Josef Bláha a František Filipovský.

Marvan si od všech držel odstup a obzvláště na Filipovského se díval trochu spatra, rolím to však nijak neuškodilo. Problém nastal, když byl do jednoho z celovečerních filmů (Vražda v hotelu Excelsior) obsazen Miloš Kopecký do role hoteliéra. Marvan ho neměl rád a těžce nesl, že má ve filmu větší prostor. Vyžadovalo to hodně náročnou organizaci, aby se pánové viděli co nejméně. Marvan byl však zvyklý ze seriálu „hrát do zdi“, když herci z mordparty měli jiné závazky a nahrazovala je skriptka.

Abrhám a Fialová
Abrhám a Fialová | Zdroj: Filmové studio Barrandov / © Česká televize

Jiná atmosféra panovala během natáčení filmu Pěnička a Paraplíčko. Bohdalová a Brzobohatý byli zamilovaní až po uši, během natáčení se vzali a bylo co slavit.

Velice dobře se podařilo obsadit i další role, kde často režisér dal na doporučení už obsazených herců. Příležitost dostala i Květa Fialová, Josef Abrhám, Vladimír Menšík, Jana Brejchová, Stella Zázvorková, Josef Somr, Stanislav Fišer a řada dalších.

Šlo v té době už o slavné herce, a tak se musel pravidelně vytvářet propracovaný plán, aby měli na natáčení volno. Přestože kancelář i Jedová chýše byly v ateliéru, celá řada záběrů se točila v exteriérech, a i to bylo poměrně náročné.

Nejen, že se točilo naráz několik epizod seriálu, ale dokonce štáb zvládl i dva filmy najednou, a tak natočit filmy Pěnička a Paraplíčko a Partie krásného dragouna zabralo pouhé čtyři měsíce.

Zdroje článku:
  • kniha Rada Vacátko & jeho hříšní lidé, Blanka Kovaříková, , nakladatelství Brána, 2007,
  • Autorský text