Americký sen českého herce Karla Rodena
Foto: Pavel Gwužď / Nextfoto

Americký sen českého herce Karla Rodena

Pokud si někdo dokázal vybudovat respekt u novinářů (i u těch bulvárních), je to určitě Karel Roden. Proto se o něm moc nedočtete, a i když je v jeho životě mnoho zajímavostí i pár pikantností, paparazzi mu přes zámeckou zeď do zahrady nenakukují.


Jen málokdo si o něm dovolí napsat něco, co by jen vzdáleně připomínalo senzaci z bulvárního plátku. Zatímco hodně herců se snaží všemožně zviditelnit a vydávat se za VIP, Karla popularita tíží a nejspíš o obdiv vůbec nestojí. Herec je názorným příkladem toho, že i velice významný a populární člověk si dokáže ochránit soukromí a nemusí být nutně štvancem bulvárních fotografů.

Hercovo mládí

Karel Roden se narodil 18.5. 1962 v Českých Budějovicích do herecké rodiny, a tak nebylo překvapením, že stejně jako jeho bratr Mariam skončil u herectví. Po studiu na střední umělecké škole v Bechyni se Karel vydal studovat DAMU do Prahy. Patřil k silné generaci herců a do školy chodil s Ivanou Chýlkovou, Vilmou Cibulkovou, Jitkou Asterovou, Evou Holubovou a Veronikou Žilkovou.

Čtěte také: Karel Roden a jeho filmy. Který je podle vás ten nejlepší a v jakém trháku jej uvidíme v příštím roce

Po studiu vystřídal několik divadel, včetně Národního divadla, Divadla Na zábradlí, Divadla Na Vinohradech.

Vidět jste ho mohli ve velice oblíbených filmech: Jak básníci přicházejí o iluze (1984), Jak básníkům chutná život (1987), Copak je to za vojáka (1987), Čas sluhů (1989).

Na zkušené

Po revoluci Karel odjel do Velké Británie na zkušenou, a hlavně se zdokonalit v angličtině, aby mohl svou kariéru posunout dál.

Čtěte také: Podívejte se na 5 zahraničních filmů, ve kterých zazářil Karel Roden

Jen zlomku herců z Východní Evropy se v prostředí amerického filmu podaří prosadit a Karel je jeden z nich. Zahrál si v celé řadě zajímavých snímků, kde ztvárnil většinou chladného, šíleného nebo krvežíznivého darebáka. Ze zahraniční tvorby tak můžeme zmínit filmy: 15 minut (2001), Blade 2 (2002), Neprůstřelný mnich (2003), Hellboy (2004), Bornův mýtus (2005), Prázdniny pana Beana (2007).

Z české filmografie

Své fanoušky herec potěšil tím, že se i přes zahraniční úspěchy věnoval dál i české tvorbě. Tak mohl vytvořit roli úspěšného manžela v příjemném snímku Tajnosti z roku 2007, kde si zahrál po boku Ivy Bittové. Filmy Habrmannův mlýn (2010) a Lidice (2011) není třeba představovat a Karel znovu diváky přesvědčil, jak dobrým hercem je.

Čtěte také: Slavní Češi v Hollywoodu: Komu se v herecké branži podařilo prorazit

Z tvorby posledních let stojí za zmínku Zločin v Polné (2016), který diváka vrací k vyšetřování úmrtí mladé dívky v době, kdy spravedlnost ve jménu vyššího dobra byla opakovaně umlčovaná. Zajímavý je i životopisný film Masaryk (2013) o životě a záhadné smrti Jana Masaryka.

Soukromý život

V soukromém životě spojil Karel svůj život se dvěma herečkami, s Ivanou Chýlkovou a Janou Krausovou, aby nakonec v pozdějším věku založil rodinu se zubařkou, se kterou vychovává Sofii a Karla.

Čtěte také: V desítce nejoblíbenějších herců se objevuje i jeden Čech. Je mezi nimi i váš favorit?

Stránky infofamouspeople.com uvádí s odkazem na zdroje Forbes, Wikipedia a IMDB, že má Karel Roden v období 2020-2021 jmění v hodnotě 5 milionů amerických dolarů.

 
 
Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy

Další články z rubriky Herci

Jedna role – více herců. Tyhle filmové a seriálové postavy byly ztvárněny nejednou celebritou

Jedna role – více herců. Tyhle filmové a seriálové postavy byly ztvárněny nejednou celebritou

Existuje mnoho důvodů, proč byli herci nahrazeni. Některé hvězdy „převezmou“ postavu poté, co dojde ke konfliktům s původním hercem. Někdy celebrita nesouhlasí se scénářem a odchází z vlastní vůle. Následující seznam ukazuje příklady, kdy si jednu a tu samou roli zahrálo více herců a hereček.

Slavný francouzský herec Jean-Paul Belmondo o filmovou slávu nestál a toužil po velkých divadelních rolích

Slavný francouzský herec Jean-Paul Belmondo o filmovou slávu nestál a toužil po velkých divadelních rolích

Osud s ním měl ale jiné plány, a tak se z něj nakonec stala ikona francouzského filmu nové vlny, která přinesla do filmů uvolněnější a přirozenější projev. Aniž by si to Belmondo uvědomoval, vytvořil svým hereckým stylem nový typ hrdiny, kterého nešlo nemilovat.

David Suchet: Jedinečný představitel jedinečného Poirota. Takto herec vypadá 8 let poté, co odložil ikonický knír

David Suchet: Jedinečný představitel jedinečného Poirota. Takto herec vypadá 8 let poté, co odložil ikonický knír

David Suchet je herec stojící za postavou puntičkářského a výstředního detektiva s belgickými kořeny, jehož metody by bylo možné shrnout do dvou slov. Systém, pořádek. David Suchet, i když má za sebou více než padesátku filmů, je pro českého diváka hercem jedné role, která mu změnila život. David Suchet je Hercule Poirot.

Co vypráví tetování Sylvestera Stalloneho

Co vypráví tetování Sylvestera Stalloneho

Akční legenda Sylvestr Stallone, který zanedlouho oslaví 75 let, je známý především jako herec ztvárňující postavy Rockyho a Ramba. Má za sebou množství dalších filmových úspěchů, ale tyto ságy stojí za jeho největším úspěchem. Dnes se podíváme na jeho tetování, jejich význam a důvod vzniku.

Geniální představitel vrchního inspektora Charlese Dreyfuse a sok Vinnetoua Herbert Lom pocházel z Čech a měl 3 manželky

Geniální představitel vrchního inspektora Charlese Dreyfuse a sok Vinnetoua Herbert Lom pocházel z Čech a měl 3 manželky

Teprve válka a pronásledování židů udělala z nadějného začínajícího herce židovského původu Angličana. Kombinace šlechtického původu a židovské národnosti byla v době Hitlerova řádění v naší zemi nebezpečná.


Další články z rubriky Herci