Žena za pultem: Přidrzlou dospívající dceru Anny Holubové si zahrála Jana Boušková

Žena za pultem: Přidrzlou dospívající dceru Anny Holubové si zahrála Jana Boušková
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Dcera Anny se jmenovala Michala a zase tak moc se od dnešních dívek nelišila. Až na ten účes. Matce nemohla odpustit rozvod a slepě se zastávala otce. Vůbec nebyla ochotná vzít na milost matčina nového partnera.

Režisér Dušek si vybral Janu Bouškovou proto, že měla naprosto přirozený projev. Vše, co hrála, bylo naprosto autentické a důvěryhodné. Diváky o rebelství své postavy přesvědčila tak dokonale, že ji na ulici domlouvali, aby matku netrápila a byla hodnější. Jako herečka chvíli nebyla moc v oblibě.

Režiséra poznala při natáčení oblíbených Bakalářů a roli v seriálu brala jako velkou hereckou příležitost.

Michala byla velkou část seriálu přesvědčená, že za rozvodem je nepochopení matky. Její postava byla ve věku, kdy už z principu nesouhlasila s názory své matky a jen výjimečně se na něčem shodly.

Janě Bouškové, která v době natáčení seriálu měla už přes 20 let, hrála babičku Dana Medřická. Ta se o 8 let později stala v reálném životě její tchýní, když si vzala Václava Vydru. Dana Medřická ovšem také věkem moc neodpovídala, protože byla jen o osm let starší než její seriálová dcera v podání Jiřiny Švorcové.

Jan Potměšil, zdroj: Pavel Gwužď / Nextfoto

Anna měla kromě dcery i malého syna Petříka, kterého si zahrál Jan Potměšil. I toho režisér poznal při natáčení povídky pro Bakaláře. Petřík byl hodně fixovaný na otce a moc nerozuměl tomu, co se mezi rodiči děje. Jiřina Švorcová na Potměšila vzpomínala jako na velice chytrého kluka, kterého měla moc ráda. Po revoluci už se s ním nikdy nepotkala. Ale tvrdila, že byl až do roku 1989 příznivě nakloněn levici a až po revoluci z něj byl pravičák. Samozřejmě na rozdíl od jiných herců nemusel hledat složité vysvětlení, proč v seriálu hrál, když byl seriál jako symbol socialistické propagandy zatracen. On byl dítě a vzpomínal hlavně na Vladimíra Menšíka, kterého měl moc rád. Když TV Barrandov natáčela dokument o Švorcové, odmítl svou účast v seriálu komentovat.

Jiřina Švorcová navrhovala pro roli své seriálové matky Vlastu Matulovou, ale režisér už měl vyhlédnutou Medřickou. Role Matky se ujala s šarmem sobě vlastním a svou dceru podporovala. Její důvody pro rozvod chápala, ale především jí záleželo na vnoučatech.

A příště o nejoblíbenější seriálové postavě, lahůdkové Olince.

Zdroje článku:
  • kniha Žena za pultem (Graclík, Nekvapil),
  • autorský text