KVÍZ: Bohemian Rhapsody - Slávu filmu přinesl nejen velký divácký úspěch, ale také několik nominací filmových cen

KVÍZ: Bohemian Rhapsody - Slávu filmu přinesl nejen velký divácký úspěch, ale také několik nominací filmových cen
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Britský film Bryana Singera a Dextera Fletchera z roku 2018, nesoucí jméno stejnojmenného hitu legendární rockové skupiny Queen, přibližuje nejen fungování celé kapely, ale také život jejího frontmana Freddieho Mercuryho.

Kdo byl Farrokh Bulsara? 

Pod jeho původním jménem jej nejspíš moc lidí nezná, proslavil se totiž až pod tím druhým: Freddie Mercury. Tento britský zpěvák indického původu se stal spolu se svou kapelou Queen hudební legendou. O hudbu se zajímal již od mládí a údajně dokázal na klavír hrát skladby, které zrovna slyšel v rádiu. 

Společně s Brianem Mayem a Rogerem Taylorem založil skupinu Smile, kterou později Mercury přejmenoval na Queen

Bohemian Rhapsody 

Píseň Bohemia Rhapsody byla poprvé vydána 21. listopadu 1975 na desce A Night at the Opera. Následně se tato skladba udržela celých neuvěřitelných 9 týdnů na první příčce britské hitparády

Tato píseň byla vydána ještě jednou, a to po Mercuryho smrti. Výtěžek z prodeje tohoto singlu byl věnován na výzkum nemoci AIDS. Skladba sama je unikátní hned v několika ohledech. Její délka, 5 minut 55 vteřin, je neobvykle dlouhá, má neopakující se strukturu a obsahuje desítky akordů.

Film, který byl dlouho očekávaný 

První zmínky o plánovaném vzniku filmu Bohemia Rhapsody proběhly médii v roce 2010. V roce 2013 byla ale výroba filmu kvůli neshodám na 3 roky přerušena. Premiéra proběhla až po dlouhých osmi letech 24. října 2018 v Británii. Čeští diváci si museli počkat ještě o týden déle.

Byť se jedná z velké části o film dokumentárního charakteru, objevují se v něm některé nepřesnosti oproti realitě. Narozdíl od filmového zpracování, skupina Queen se nikdy nerozpadla, a proto koncert Live Aid nebyl jejím návratem. Zároveň diagnózu o nakažení virem HIV věděl Freddie Mercury již od roku 1987 a nedozvěděl se ji pár okamžiků před tímto koncertem. Jinak se ale ve filmovém příběhu objevují situace sepsané na základě reálných událostí.

V době svého vydání se film stal se svým ziskem přes 800 000 000 dolarů nejvýdělečnějším filmem v kategorii životopisného a dramatického žánru. Slávu filmu přinesl nejen velký divácký úspěch, ale také několik nominací filmových cen. Film byl nominován na cenu Oscar, a to hned v pěti kategoriích, a také na cenu Zlatý glóbus, kterou získal v kategoriích Nejlepší film a Nejlepší mužský výkon.