Film Zítra vstanu a opařím se čajem lidstvu přisoudil už na přelomu století cestování v čase

Film Zítra vstanu a opařím se čajem lidstvu přisoudil už na přelomu století cestování v čase
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Film z roku 1977 natočil režisér Polák a místem, kde se odehrává klíčová část děje, je pražská společnost Universum, která už v roce 1996 nabízí turistům výlety do minulosti – do různých historických období.

Jindřich Polák a Miloš Macourek si pro scénář vybrali námět Josefa Nesvadby a vědecký pokrok značně přecenili, když děj zasadily do tak nedaleké budoucnosti.

Pro oba autory scénáře bylo od začátku jasné, že hlavní dvojrole je určená pro Petra Kostku, který v té době byl na vrcholu kariéry. Po přečtení scénáře však roli odmítl. Nakonec po naléhání tvůrců přece jen dal filmu šanci a stal se profesionálním pilotem stroje času Karlem Burešem, zároveň ale i nesmělým konstruktérem Janem Burešem.

Mohl si také sám vybrat svou hereckou partnerku do role Evy. Zvolil si okouzlující Zuzanu Ondrouchovou.

Brodský, Sovák a Menšík
Brodský, Sovák a Menšík | Zdroj: TV Nova / Filmové studio Barrandov

Ve filmu samozřejmě vynikli i populární herci jako Jiří Sovák, Vladimír Menšík, Vlastimil Brodský, Otto Šimánek a jeho kouzelná filmová manželka Marie Rosůlková a samozřejmě v roli Hitlera František Vicena.

Pro Petra Kostku bylo natáčení velmi náročné. Kromě režiséra a samotného herce měli ostatní na place často zmatek v tom, zda natáčí Karel, nebo Jan.

Pro některé scény bylo potřeba dvojníka a kupodivu se našel bez konkurzu a úplně náhodou. Bohužel se štábu zapomněl zmínit, že má opletačky s policií, která si ho odvedla rovnou z natáčení. Štáb tak musel trošku improvizovat, ale dalšího dvojník už nehledal.

Příběh, který umí polechtat bránici i po padesáti letech, je také smutnou vzpomínkou na Zuzanu Ondrouchovou, která zemřela v sedmadvaceti letech v únoru 1978 na leukemii. Byla to její poslední filmová role. Poté už stihla pouze dvě menší role v televizních projektech.

Možná si ji vybavíte v seriálu Byl jednou jeden dům nebo v detektivkách Vrah skrývá tvář a Poklad byzantského kupce.

František Vicena se role Hitlera zhostil velmi přesvědčivě a herci vzpomínali na okamžik, když poprvé vyšel z maskérny a začal německy řvát a gestikulovat. Brodský v ten okamžik oněměl a Menšík, který odpočíval, spadl z gauče.

Vicena se dlouhodobě potýkal s psychickými problémy a užíval silné léky. V kombinaci s alkoholem to nebyla nejšťastnější volba a na jeho zdraví se to podepsalo. Nakonec se rozhodl pro dobrovolný odchod ze světa a oběsil se doma v koupelně, kde ho našla manželka, herečka Naděžda Prchalová Vicenová, se níž měl dva syny. Jeho poslední role byla v pohádce S čerty nejsou žerty, kde si zahrál mlynáře Máchala.

Komedie Zítra vstanu a opařím se čajem si můžete zhlédnout 5. května po obědě na Nově.

Zdroje článku: