Děti ze školy v Bradavicích už vyrostly, ale svět Harryho Pottera diváky láká dodnes. Tipněte si, kdo se poznal v postavičce Dobbyho

Děti ze školy v Bradavicích už vyrostly, ale svět Harryho Pottera diváky láká dodnes. Tipněte si, kdo se poznal v postavičce Dobbyho
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Vesmír Harryho Pottera je fiktivní svět magie, který vytvořila J.K. Rowling svými knihami v 90. letech. Zatímco mudlovský svět zahrnuje lidi bez magických schopností, skrytý svět kouzelných bytostí je místem, kde se kouzelníci a čarodějnice, jako je Harry Potter a jeho přátelé, učí svému řemeslu.

Harry je hlavním hrdinou kouzelnického světa, který zahrnuje sedm knih a osm filmů. Po něm následuje filmová série Fantastická zvířata. Fanoušci po celém světě si filmy zamilovali už od toho prvního, který měl premiéru v roce 2001.

Věděli jste, že …

J. K. Rowling prodala práva na první čtyři knihy Harryho Pottera společnosti Warner Bros. za 2 miliony dolarů, a to pod jednou podmínkou – do filmů budou obsazeni pouze britští a irští herci. Ne vždy však bylo toto ustanovení dodrženo a jak šel čas, někdy byly dojednány výjimky.

Pouze dva ze tří protagonistů se zúčastnili konkurzu. Daniel Radcliffe byl ze tří hlavních představitelů jediným, koho si režisér vybral. Columbus byl ohromen výkonem Radcliffa jako mladého Davida Copperfielda ve stejnojmenné televizní minisérii BBC z roku 1999. Na druhou stranu se na konkurzech objevil Rupert Grint a Emma Watson. Emmu na konkurz doporučil castingové agentuře její učitel herectví.

Herec Alan Rickman byl jediným členem obsazení, který od Rowlingové od začátku věděl, že jeho Severus Snape není negativní postavou, jak původně působil.  

Přes 100 herců hrálo důležité role v celé sérii, ale pouze 14 z nich se objevilo ve všech osmi filmech. Mezi ně patří právě Daniel Radcliffe, Rupert Grint a Emma Watson.

Harry Potter a Kamen mudrců
Harry Potter a Kamen mudrců | Zdroj: Warner Bros. / © Česká televize

Mezi další patří Matthew Lewis jako Neville Longbottom, Tom Felton jako Draco Malfoy, Bonnie Wright jako Ginny Weasley, Robbie Coltrane jako Hagrid, Alan Rickman jako Severus Snape, Warwick Davis jako profesor Flitwick a hlas Griphooka, Devon Murray jako Seamus Finnigan, Josh Herdman jako Gregory Goyle, Geraldine Somerville jako Lily Potterová a James a Oliver Phelps jako Fred a George Weasleyovi.

V prvním filmu o Harrym Potterovi si Harry moc nezakouzlil. Bylo to částečně proto, že nevěděl o svém spojení se světem magie. Teprve poté, co se Hagrid setkal s Harrym v mudlovském světě, poznal, že je čaroděj.

Ruští právníci tvrdí, že Dobby je založen na Putinovi! Právníci v Rusku po vydání filmu Harry Potter a Tajemná komnata (2002) pohrozili žalobou filmovému studiu Warner Bros. Právníci byli toho názoru, že postava, která byla v novinách The Guardian popsána jako „plešatý, ušatý a špičatý skřet“, vycházela z podoby ruského prezidenta Vladimira Putina.

Korunu tomu nasadil v roce 2015 britský premiér Boris Johnson, když srovnal Putina s Dobbym:

Navzdory tomu, že vypadá trochu jako domácí skřítek Dobby, je to nemilosrdný a manipulativní tyran.

Filmy jsou v současnosti ve vysílání TV Nova.

Zdroje článku: