Death to 2020: Netflix přichází se satirickou vzpomínkou na minulý rok
65%
Foto: HongtaeStocker / www.shutterstock.com

Death to 2020: Netflix přichází se satirickou vzpomínkou na minulý rok

Death to 2020: Netflix přichází se satirickou vzpomínkou na minulý rok Další fotografie v galerii >
Foto: HongtaeStocker / www.shutterstock.com

Že ze všeho zlého lze vytěžit něco dobré, potvrdil Netflix speciálem nesoucím příznačný název Smrt roku 2020. Události minulého roku byly v mnoha případech natolik bizarní, že tahle doku-komedie má za úkol pobavit každého, kdo je prožil.


Film od tvůrců známého antiutopistického seriálu Black Mirror se zprvu (pomineme-li název, který trefně shrnuje nálady, které v onom roce panovaly) prezentuje jako řadový dokument. Tím ve své podstatě i je, až na to, že od Black Mirror převzal tendenci dovádět věci do extrému. Režisérská dvojice Charlie Brooker a Alice Mathias vybrala ty nejpodstatnější události uplynulých 12 měsíců, v čele s pandemií koronaviru, americkými prezidentskými volbami nebo kampaní Black Lives Matter

Herecké superhvězdy Lisa Kudrow (Přátelé), Hugh Grant (Láska Nebeská), Samuel L. Jackson (Pulp Fiction) a v neposlední řadě Joe Keery (Stranger Things) parodují výstupy známých osobností z politické a mediální sféry. Mimoděk se ve filmu objeví Donald Trump, jeho politický sok Joe Biden, princ Harry s manželkou Meghan Markle, bojovnice proti klimatickým změnám Greta Thunberg, a to prostřednictvím autentických archivních záběrů. 

Přestože se prolínající faktické události a parodizující výstupy týkají spíše Spojených států, hlavním motivem stálé zůstává koronavirus. Tohle téma dnes není nikomu cizí, rýsuje se tak ambice stvořit komedii, jejíž humor bude blízký celému světu. Představu 70 minut bezbřehého univerzálního humoru bohužel nedokázali naplnit ani špičkoví tvůrci. Většina vtipů je povrchní, pokud ale nemáte přehnaná očekávání a chcete se s rokem 2020 rozloučit způsobem, kdy pro jednou zesměšníme my jej, pak Smrt roku 2020 nezklame. Vtipy, které jsme již párkrát slyšeli a film je akorát zrecykloval velmi obstojně vyvažují výkony hlavních představitelů. Ti zkrátka umějí humor prodat, ať už je jakkoli neoriginální. 

Další zrádný faktor je humor dotýkající se politických témat. Toho je ve filmu drtivá většina a staví se tím na dosti tenký led. Korektnost je sice to poslední, co se od takového filmu čeká, ale jednoduše řečeno, pokud jste konzervativní pravičáci, rozhodně nebudete rádi. Trump a celý jeho tým dostali na frak. Ani na Bidenovi sice nezůstala nit suchá, tyhle vtipy ale byly spíše z nutnosti. 

Přestože tento koncept nesedne každému, dokazuje jednu zásadní skutečnost. Je to příjemné připomenutí, že jsme to dotáhli do fáze, kdy se můžeme uplynulým událostem zasmát. 

 

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy

Komedie

Další články z rubriky Komedie

Nejlepší policejní komedie všech dob – ve kterých filmech se objevují vtipní strážci zákona

Nejlepší policejní komedie všech dob – ve kterých filmech se objevují vtipní strážci zákona

I když by to tak být nemělo, tak policisté byli, jsou a asi i nejspíš budou terčem posměchů a vtipů. Pořád je mezi lidmi ale hodně těch, kteří tuto profesi uznávají a váží si jí. Ze kterých známých komedií si tyto muže pamatujete?

Po přečtení spalte: Tajné služby ve spárech humoru
70%

Po přečtení spalte: Tajné služby ve spárech humoru

Brilantně napsaná komedie Po přečtení spalte je ideálním adeptem na odlehčení sváteční atmosféry. Americký snímek bratrů Coenových nabídl hvězdné herecké obsazení, chytrý scénář a spoustu humoru. A právem si vysloužil ocenění filmové kritiky i diváků.

Vesničko má středisková: Který herec žil před natáčením jako bezdomovec
88%

Vesničko má středisková: Který herec žil před natáčením jako bezdomovec

Kdo by nemiloval českou komedii vypovídající o řidiči Pávkovi a jeho kolegovi Otíkovi, ke kterému se i přes jeho mentální zaostalost chová jako k vlastnímu. Ve filmu se můžete dále potkat s Turkem a jeho ženou Janou, která tajně udržuje románek se zootechnikem Kašparem. Jejich osudy a osudy dalších obyvatel Křečovic se vzájemně prolínají a vy si tak můžete vychutnat jejich humorné epizody.

5 nejlepších filmů o jídle, u kterých se vám budou sbíhat sliny

5 nejlepších filmů o jídle, u kterých se vám budou sbíhat sliny

Máte chuť na pořádnou hostinu, mísu plnou těstovin nebo třeba čokoládu? Zapomeňte na dietu a na chvilku se ponořte do světa skvělého jídla, pití a dezertů! Nezapomeňte si ale připravit nějaké dobré občerstvení, protože bez toho by to ani nešlo.

Notting Hill: Skutečný příběh, honorář Julie Roberts a prodej domu Williama Thackera
74%

Notting Hill: Skutečný příběh, honorář Julie Roberts a prodej domu Williama Thackera

Kdo by neznal jeden z nejromantičtějších příběhů, kdy se majitel knihkupectví William Thacker setká s hollywoodskou herečkou Annou Scottovou. Stejně jako ona zaujala Williama, tak i on zaujal ji. Ačkoliv se zdá, že jim nic nestojí v cestě, musí se oba vypořádat se svými profesemi a zásadami. Podaří se jim najít kompromis, aby spolu mohli zůstat?


Další články z rubriky Komedie
NovinkyFajntip.cz

Komedie