Bohouš z Dědictví aneb Kurvahošigutntág slaví 71. narozeniny. Tohle všechno stihl Bolek Polívka během pestrého života
Foto: www.herminapress.cz

Bohouš z Dědictví aneb Kurvahošigutntág slaví 71. narozeniny. Tohle všechno stihl Bolek Polívka během pestrého života

Dnes, 31. července, slaví náš valašský král 71. narozeniny. Pojďme se ohlédnout za jeho pestrým životem, který žije určitě naplno a vychutnává si každý okamžik. Základem jeho hereckého projevu je lidskost, a to není málo.

Bohouš z Dědictví aneb Kurvahošigutntág slaví 71. narozeniny. Tohle všechno stihl Bolek Polívka během pestrého života Další fotografie v galerii >

Životní cesta

Bolek Polívka pochází z rodiny nadšených divadelních ochotníků, a tak se jeho cestě přes střední školu, kde už vystupoval s komickým kvartetem, až na brněnskou JAMU doma nikdo nedivil. Své angažmá v divadle Husa na provázku zahájil už v roce 1972. V roce 1993 zakládá v Brně vlastní divadlo a hostuje v několika dalších. V životě se stihl 3x oženit, zplodit 6 dětí, vydělat peníze, přijít o ně, mít své pořady v TV, korunovat se králem a hrát.

Podařená komedie herce proslavila

Ale Bolek je také filmový herec a určitě výborný. Pokud Boleslava někdo jako herce neznal, tak po natočení filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntág už se to určitě změnilo. V roli nezapomenutelného povaleče a opilce, který přijde k penězům, opravdu zazářil a Bohóš se stal tak trochu symbolem restituční doby, kdy se vracely majetky. Celý film je natočený ve skvělém tempu a s mimořádně dobře vykreslenými rysy vesnických obyvatel. Ve filmu je jedna scéna, která se už stala legendární. Vzpomínáte si na Bohóšovu odbornou rozpravu o víře, kterou vede s manželkou svého advokáta a skončí to Bohoušovou důvěrou v existenci intimních partií dotyčné osoby? Tak to bylo opravdu povedené, a nakonec celý film je plný humoru přesně ve stylu, který českému divákovi vyhovuje.

Příběh plný lásky a pochopení

Z jeho dalších děl nejde nezmínit film nominovaný na Oskara: Musíme si pomáhat. Za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli byl oceněný u nás. Právě v tomto filmu uplatnil svůj prostý styl plný lidskosti a ukázal, jak je jednoduché pomáhat, když člověk opravdu chce. A díky lidskosti je schopný na sebe vzít i riziko, že by se mu taková pomoc v kruté době, jakou válka určitě byla, mohla stát osudovou. Film, který nabízí divákovi drobné lidské radosti v těžké době patří určitě mezi hercovy nejlepší počiny a popřejme mu k narozeninám, aby si zahrál další postavy v podobném stylu.

DOPORUČUJEME

Novinky