Tankový prapor: Režisér ulovil během natáčení manželku, tanky byly nepojízdné a návštěvnost kin lámala rekordy

Tankový prapor: Režisér ulovil během natáčení manželku, tanky byly nepojízdné a návštěvnost kin lámala rekordy
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Je to už přes třicet let a film Tankový prapor si dokázal získat zasloužené místo mezi nejpopulárnějšími českými filmy. Do kina na něj v roce 1991 přišlo přes dva miliony lidí. Pro srovnání – takovou návštěvnost měly dohromady filmy Pelíšky a Obecná škola.

Vít Olmer se nechal inspirovat knihou Josefa Škvoreckého, který patřil za minulého režimu k zakázaným autorům a žil v emigraci. Scénář napsal Radek John, a tak pěkně mu to šlo, že to stihl za dva týdny.

Na premiéru se dostavil i autor knihy Škvorecký, který přicestoval soukromým ruským vrtulníkem. Podívat se přišla i Adina Mandlová.

Ve filmu jsou lehce erotické scény Lukáše Vaculíka v roli Dannyho Smiřického a Simony Chytrové jako Janinky Pinkasové. Ty se točily v paneláku na sídlišti, a tak si kromě početného štábu herce pořádně prohlédli i sousedé z protějších domů. A možná si právě při natáčení režisér Olmer vyhlédl mladou herečku Chytrovou, kterou si nakonec vzal za ženu.

To však nebyla jediná erotická scéna ve filmu. Herec Vlastimil Zavřel natočil onu slavnou scénu s četařkou Babinčákovou (Martina Adamcová). Ta se točila v kasárnách v Berouně a Zavřel na scénu po letech vzpomínal s humorem. Byl podzim a ve staré budově byla velká zima, k tomu ještě dav přihlížejících zvědavců. Prý si ani nepřipadal jako chlap. A chudák herec se ještě na natáčení potkával s Vítězslavem Jandákem, který mu v reálném životě zrovna přebral přítelkyni.

Tankový prapor byl prvním českým porevolučním filmem, který se točil ze soukromých zdrojů. Všechno tak bylo dost složité. Banka odmítla na film poskytnout úvěr, takže jeden z manažerů Bontonu zastavil svůj dům. Armáda nesměla dělat žádné „kšefty bokem“, takže plánovaný tankový útok filmaři řešili až u náčelníka generálního štábu. Ze Slovenska přišlo 15 tanků, které byly v zoufalém technickém stavu a musely se složitě dávat do takového stavu, aby alespoň budily dojem, že jsou provozuschopné.

Největší potíž byla v tom, že pro soukromé natáčení filmů ještě nebyla legislativa a platil stále zákon o znárodnění a monopolu československé kinematografie. Barrandov se samozřejmě nechtěl vzdát svého privilegovaného postavení a už vůbec nebyl připravený na konkurenci. Filmaři tak byli pod palbou výhrůžek a počítali i s tím, že si je z premiéry odvedou v poutech.

Zdroje článku: