Nemocnice na kraji města: Když během natáčení zemře hlavní hvězda

Nemocnice na kraji města: Když během natáčení zemře hlavní hvězda
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
O tom, že se ze seriálu Nemocnice na kraji města stal fenomén, jsme už psali. Jen těžko si lze představit, že by některý ze současných seriálů zaujal několik generací televizních diváků. Protože právě to se Nemocnici podařilo a seriál si získával další diváky při reprízách.

Bylo to v listopadu 1978, když se seriál dostal na obrazovky. Velká část herců už dnes není mezi námi, a přesto název seriálu mezi lidmi stále rezonuje, když se občas objeví ve vysílání.

To samozřejmě neplatí pro pokračování z roku 2003 a 2008, která už jen chtěla využít popularity 1. a 2. série (20 dílů) z pera Jaroslava Dietla. On sám už se po dvaceti epizodách vyjádřil negativně k pokračování a tvrdil, že potenciál postav je už vyčerpaný. A měl pravdu.

Nemocnice byla jeho 9. seriálem a určitě tím nejslavnějším. Byl to také 24. seriál Československé televize.

Primáře Sovu hrál původně Karel Höger a už když roli přijímal, tak žertoval, zda se režisér nebojí, že mu během natáčení zemře. Tu smrt si na sebe snad přivolal, a přestože to všichni považovali za žert, tak se to nakonec stalo. Bylo to rychlé a všechny to zaskočilo.

Dlouho se za charismatického elegána z jiných časů hledala náhrada, ale už to vypadalo, že v českých vodách nikdo takový není. Jednu chvíli se dokonce uvažovalo o přerušení natáčení, což by bylo nefér vůči ostatním hercům, kteří za sebou měli důkladnou přípravu.

Nakonec filmovému štábu padl do oka slovenský herec Ladislav Chudík (na úvodní fotografii jako doktor Sova se svou mladší kolegyní Alžbětou Čeňkovou). Seriál od Dietla byl tehdy pro všechny herce obrovská příležitost a Chudík vůbec neváhal a roli přijal. Byla to pro něj velká výzva. Naskočit do rozjetého vlaku natáčení není úplně snadné a on navíc neuměl dobře česky. Věděl, že se nevyhne srovnání s Högerem, ale i tak se do toho pustil. Přitom scénář, který dostal, měl 1700 stran a z toho bylo 550 pro jeho postavu. Nakonec to byla skvělá volba pro Chudíka i pro diváky, a to nejen ty československé.

Úspěch první a druhé série se sice čekal, ale ne tak velký. V té době už byla řada dalších seriálů, které si diváci oblíbili. Herci z Nemocnice byli doslova každý den zasypaní dopisy a diváci si je ztotožnili s postavami. To bylo v případě lékařů úsměvné. Často si z toho dělal legraci Miloš Kopecký, který hrál oblíbeného doktora Štrosmajera. A jako vtipálek samozřejmě nechtěl zkazit žádnou legraci a rady, co dělat s bolavým kolenem, sypal z rukávu. Doktor Cvach v podání Josefa Vinkláře to měl horší, na toho lidé plivali.

Po Dietlově smrti se rozhodli jiní seriál oživit, ale přestože se jim podařilo sehnat i celou řadu původního obsazení, kouzlo bylo pryč. Pokračování není sice úplným propadákem, ale rozhodně si o něm už lidé nepovídali po obchodech a po hospodách, jak to bylo z počátku.

Zdroj článku:
  • autorský článek