Helimadoe: Pozvánka do počátku minulého století s nostalgickou vzpomínkou na první lásku

Helimadoe: Pozvánka do počátku minulého století s nostalgickou vzpomínkou na první lásku
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Snímek Jaromila Jireše s podivným názvem Helimadoe je přepisem stejnojmenného románového díla spisovatele Jaroslava Havlíčka, vydaného v roce 1940. Dílo Jaroslava Havlíčka se neocitlo v rukou filmařů poprvé. Připomenout si můžeme třeba Petrolejové lampy nebo Prokletí domu Hajnů.

Název Helimadoe vznikl zkrácením jmen pěti dcer svérázného venkovského doktora Hanzelína: Heleny, Lidmily, Marie, Dory a nejmladší Emy. S dívkami a s jejich otcem se ve vzpomínce střetává vypravěč příběhu, stárnoucí pražský lékař, který byl kdysi tím patnáctiletým chlapcem z příběhu.

záběr z filmu, Zedníčková a Marek
záběr z filmu, Zedníčková a Marek | Zdroj: © Česká televize

V jihočeském městečku Staré Hrady prožil v roce 1911 jako dospívající chlapec omamné měsíce, pevně spjaté s neopětovanou první láskou k nevyzpytatelné a tolik přitažlivé Doře. Ta se jako jediná dokázala vzepřít údělu svých starších sester a utekla nakonec z městečka se salónním kouzelníkem.

O filmu

Stárnoucí lékař vzpomíná na své mládí, hlavně na Helenu, Lidmilu, Marii, Doru a Emilku, pět dcer svérázného lékaře Hanzelína. Jako dospívající syn okresního hejtmana v jihočeském městečku Staré Hrady v roce 1911 těžce onemocněl. Začal ho léčit MUDr. Hanzelín. Doktor měl vždy po ruce své dcery, které mu s pacienty pomáhaly a ošetřovaly na střídačku i churavého Emila.

Emilův otec poslechl doktora a posílal denně syna na doléčení do doktorovy rodiny. Emil se tak na nějaký čas ocitl v převážně ženském světě, což bylo pro nezkušeného mladíka občas tvrdou životní zkouškou. Dívky se mu trochu posmívaly a trochu ho sváděly. Nedalo to moc práce a chlapec se do jedné z dívek zamiloval. Vybral si Doru, která byla méně pokorná, více vyzývavá a provokativní. Rozhodně neměla v plánu zůstat starou pannou a strávit život v rodinném domě.

Dora však city nezkušeného mladíka neopětovala. Nechtěla ani pozornost učitele Pírka, který byl jediným nápadníkem široko daleko. A aby to bylo ještě zamotanější, Emila si zamilovala první dětskou láskou nejmladší Ema.

Ze žárlivosti prozradila Emilovi, že se Dora scházela večer s kouzelníkem, jehož žena Aga zemřela v městečku na tuberkulózu. Emil dvojici spatřil jednoho večera při milování a samozřejmě se cítí zraněný.

Josef Somr
Josef Somr | Zdroj: © Česká televize

Jednoho dne Dora z domova utekla a Hanzelín zakázal, aby se o ní doma mluvilo. Na její místo v domácnosti nastoupila Ema, která začala také pomáhat otci.  

Emilův otec byl povýšen a celá rodina se musela odstěhovat. Emil vystudoval lékařskou fakultu. Po letech, když držel v ruce Hanzelínovo parte, si při prohlídce fotografií z mládí zavzpomínal na měsíce prožité ve společnosti děvčat. Z dálky jako by ještě slyšel hlas kouzelníka z nedalekého tržiště.

Mladého Emila si zahrál dětský herec Jakub Marek, který oslaví v dubnu 47. narozeniny. Šlo o jeho poslední roli v celovečerním filmu. Po roce 1992 se jeho jméno objevuje pouze u jednoho studentského projektu. Doktora Hanzelína ztvárnil Josef Somr a jeho dcery J. Dolanská, Z. Bydžovská, L. Krbová, L. Zedníčková a J. Konečná.

Film je ve vysílání ČT2 21. dubna večer.

Zdroje článku: