Godzilla, nejpřitažlivější filmové monstrum. Celkem 13 filmů se snažilo tímto tvorem vyděsit diváky

Godzilla, nejpřitažlivější filmové monstrum. Celkem 13 filmů se snažilo tímto tvorem vyděsit diváky
Starý známý příběh se v jednotlivých filmech mírně liší, ale podstata zůstává stejná. Lidé se díky speciálním efektům do kin na každý z filmů opravdu hrnuli a filmová studia slušně vydělávala.

Například za film z roku 2014 se za první víkend na vstupném vybralo v USA přes 93 milionů dolarů. Šlo také o třináctý nejvýdělečnější film v Severní Americe. Celosvětově tržby dělaly přes půl miliardy. Náklady na film činily 160 milionů.

Jak vzniklo slovo Godzilla

Podle Ishiro Hondy, režiséra prvního filmu o Godzille, jde o složení dvou slov. V reklamním oddělení pracoval velice vzrostlý muž, kterému část kolegů říkala gorila, část velryba (v japonštině kujira). Z toho vzniklo slovo Gojira, ze kterého časem vznikla Godzilla.

Řev už ke Godzille patří

V původním filmu z roku 1954 byl kultovní řev Godzilly produkován přetíráním kožené rukavice, potažené borovicovým dehtem, o kontrabasovou strunu. A jak je slyšet, řev se postupem času dost změnil.

Zvukaři filmu z roku 2014 používali pětimetrovou aparaturu o výkonu sto tisíc wattů, aby docílili ideálního řevu Godzilly.

Godzolla v mlze
Godzilla v mlze | Zdroj: TV Nova

Další zajímavosti

Monstrum se původně mělo podobat obří zmutované chobotnici. Nakonec se producent Tomoyuki Tanaka rozhodl místo toho zkusit design více podobný dinosaurovi. A jak je vidět, rozhodl se správně.

Atraktivnost Godzilly ji předurčila i pro reklamu. V roce 1992 se Godzilla a Charles Barkely, hvězda NBA, střetli v reklamě pro Nike. Reklama se natočila během osmi dnů a dočkala se i komiksové adaptace. Ovšem tento přerostlý mazlíček se neukázal v reklamě poprvé – už v roce 1985 se objevil v reklamách Dr. Pepper. Stejná značka se objevila dokonce i ve dvou filmech.

Monstru se nevyhnuly ani nehody a kuriozní situace. Během akční sekvence v japonském filmu Mothra tai Godzilla z roku 1964 se oblek Godzilly nešťastnou náhodou zapálil. Tvůrci však dokázali incident použít při závěrečných scénách.

Na obří kostým monstra z filmu z roku 1992 měl někdo zálusk, a tak byl kostým za 39 tisíc dolarů ukraden. Později ho vyplavilo jezero Okutama poblíž Tokia. Žena, která byla v té době u vody na procházce, zřejmě nevěřila vlastním očím.

Legendární Godzilla je ve filmu z roku 2014 vysoká 108 m a její ocas měří 168 m, a tak je ve srovnání s předchozími Godzillami tou největší.

Zdroje článku: