Film, kde Janžurka proklínala vousy, Sováka vozili na natáčení z hospod a mladému Einsteinovi šlo o život

Film, kde Janžurka proklínala vousy, Sováka vozili na natáčení z hospod a mladému Einsteinovi šlo o život
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Zabil jsem Einsteina, pánové... pochází z dílny spisovatele Josefa Nesvadby, který velice zručně dokázal jako jeden z mála autorů zpracovat žánr sci-fi. Na scénáři se potom podíleli i Miloš Macourek a Oldřich Lipský.

Režisér Oldřich Lipský se tomuto žánru věnoval spíše okrajově (Muž z prvního století, Srdečný pozdrav ze zeměkoule) a tentokrát si vzal na paškál cestování v čase. V této komedii se cestovalo do minulosti s jediným cílem. Bylo nutné odstranit geniálního vědce Einsteina, aby aplikace vědcových prací na počátku třetího tisíciletí, která vedla ke konstrukci zhoubné bomby G, nikdy nevznikla. Po této bombě ženám narostly vousy a ztratily schopnost rodit děti.

Lidé z budoucnosti však mají na své dobrodružné výpravě pracovat tak, aby se smrt génia jevila jako neštastná náhoda. Podle historických záznamů se Albert Einstein vyhnul jen o vlásek smrtelné nehodě zaviněné pádem lustru v domě bankéře Wertheima.

Scénář ke komedii byl sice trochu krkolomný, ale všechny nedostatky smazalo výborné herecké obsazení. Geniálního vědce si zahrál Petr Čepek. Vědeckou výpravu historiků vedl profesor Moore v podání Jiřího Sováka.  Historikovu kolegyni Williamsovou si zahrála okouzlující Jana Brejchová a matematika Franka Pecha Lubomír Lipský. Ve filmu se předvedli i Iva Janžurová, Radoslav Brzobohatý, Svatopluk Beneš, Jan Libíček, Miloš Kopecký, Stella Zázvorková, Josef Hlinomaz, Josef Bláha, Josef Kemr, Helena Růžičková a řada dalších.

Ve filmu se objevila teleskopická tyč ve spojitosti s fotografováním. Rok 1969 byl tak podle všímavých diváků předzvěstí dnes tak oblíbené selfie tyče. Tento detail dokonce vzbudil téměř po půl století zájem zahraničního tisku. Není to ovšem poprvé, co se autoři děl popisujících budoucnost velice přesně přiblížili skutečnostem (vynálezům, událostem), které se nakonec staly realitou.

Hodně složitě napsaný scénář herce odrazoval. Dokonce ani bratr Oldřicha Lipského, herec Lubomír Lipský, z myšlenek svého bratra nebyl moc moudrý.

 Byla tam minulost i budoucnost. A to vše spojeno velmi zvláštním způsobem,

přiznal v jednom starším rozhovoru.

Petr Čepek původně roli Einsteina odmítl. Postava mu připadala nesmyslná a nechal se dlouho přemlouvat, než do projektu vstoupil.

Zajímavosti:

Film se stal také inspirací pro celou řadu studijních prací, které zkoumaly kvalitu natočeného snímku, vize budoucnosti, ale i možnost cestovat v čase.  

I přesto, že jde o ryzí komedii, studie také rozebírají velice vážná témata, ke kterým komedie směřuje. Přestože se lidstvu podaří odstranit jednu vážnou hrozbu, nepoučí se z toho a najde jiný způsob, kdy se skupiny lidí postaví proti sobě a mohou velice snadno zavinit katastrofu globálních rozměrů.

Trochu nesvá byla i zkušená herečka Iva Janžurová. V jejím případě nešlo o nepochopení scénáře, ale o otravné hodiny v maskérně, kde jí lepili umělé vousy. Naopak přístup režiséra si pochvalovala, protože si rád vyslechl připomínky herců, a to není úplně obvyklé.

Lipský záměrně nechtěl obsadit se Sovákem i Menšíka, aby mu pánové nenarušovali natáčení. Nebylo mu to ale nic platné, protože Sovák a Menšík v té době zapíjeli film Světáci, a tak bylo často hodně náročné Sováka najít a dopravit na natáčení.

Zdroje článku: