Výměna manželek: Došla zásoba párů ochotných předvést rodinnou estrádu, produkce pořadu navyšuje odměnu na 150 tisíc

Výměna manželek: Došla zásoba párů ochotných předvést rodinnou estrádu, produkce pořadu navyšuje odměnu na 150 tisíc
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Desetidenní výměna domácností už patří k trvalkám TV Nova a v září to bude už 18 let, co se objevil první díl této rodinné reality show. V uplynulé sezóně sledovalo každý díl v průměru 642 tisíc diváků starších 4 let.

Oblíbenost pořadu je dána hlavně zajímavým výběrem rodin, které ve většině případů řeší nějaké problémy, ať už jde o vztah dvojice, komplikace s dětmi, katastrofální finanční situaci atd. Na rozdíl od jiných reality show, kde se třeba měsíce povalují na ostrově čerstvě depilováni soutěžící a předstírají boj o přežití, Výměna manželek přináší mnohem syrovější pohled do života lidí.

Přestože se mnohokrát rozvířily debaty, že jsou účastníci záměrně povzbuzovaní, aby na kamery dělali divadlo, rozhodně je velká část jejich chování spontánní. Nejspíš jen trochu lžou, když tvrdí, že důvodem jejich účasti je pouhá zvědavost a když si po deseti dnech sypou popel na hlavu a tvrdí, jak se změní.

Hlavní důvod, proč se k takové akci odhodlají, jsou samozřejmě peníze, kvůli kterým je dvojice ochotná těch deset dní nějak přežít. Stres z kamer, přítomnost cizího člověka a (většinou) oprávněné námitky jednoho z partnerů potom přináší divácky atraktivní průběh pořadu.

Jak se v minulosti režisérka a kreativní producentka zmínila, páry, které se v show objeví, jsou ten „lepší výběr“ z množství rodin, které se do pořadu hlásí. Často při seznamovací schůzce vidí štáb takové věci, že si netroufne je přivést na obrazovky.

Je tedy jasné, jaké rodiny se hlavně do „hry o peníze“ hlásí.

Některé ženy, které pustí do své domácnosti kamery, jsou velmi otrlé, protože ukázat hromadu špíny a nezájem o vlastní děti je v některých extrémních epizodách tak zarážející, že diváci musí pochybovat o funkčnosti sociálního systému, který nechá děti vyrůstat v takovém prostředí.

Pořad, který budí často u běžných lidí zděšení, je na druhé straně také balzámem na duši, protože většina sledujících si uvědomí, že mají vlastně spokojený život a jejich partner (partnerka) je poklad.

Pořad je užitečný také tím, že se nebál pustit před kamery homosexuální páry a ukázat, že i netradiční rodina by mohla dobře fungovat. Heterosexuální orientace rodičů dětem nezaručuje bezpečné rodinné zázemí, což právě Výměna manželek dokládá.

Rozhovor

Režisérka a kreativní producentka Jana Rezková:

Přála bych si, abychom byli stále divácky úspěšní a přinesli nejen zábavu, ale možná i střípek poučení.

5. září uplyne 18 let od vysílání úplně první epizody Výměny manželek. Jaké bylo vaše úplně první natáčení, kdy účastnící asi úplně přesně netušili, co je čeká a vy jste museli vstoupit do soukromí dvou rodin?

První díl jsem točila s kolegou Jiřím Hornychem v dubnu 2004, já jsem byla v Klánovicích a on byl na Moravě. Myslím, že nejen účastníci nevěděli, do čeho jdou, ale i my. Samozřejmě jsme měli „nakoukaných“ desítky zahraničních dílů, přesto jsme měli obavu. Zvláště pak z toho, abychom něco „neprošvihli“. Točili jsme stále a úplně všechno. Obě rodiny to tenkrát braly jako zábavu, takže to vlastně přirozeně plynulo.

Musí být náročné nevyhořet při práci 18 let u stejného projektu. Co Vás na Výměně manželek stále baví?

Výměna je pokaždé jiná, samozřejmě se opakují nějaké stereotypy, ale máme se stále na co těšit. Každé natáčení je nová výzva, i po tolika letech nás stále něco překvapuje, proto asi u tohoto projektu nelze vyhořet.

Po osmnácti letech práce musíte být expertka na rodinné soužití v Česku. Jak se proměnilo?

Že jsem expert bych si vůbec netroufla říct, ale samozřejmě jsme všichni režiséři výrazně nahlédli pod pokličku českých rodin. Z našeho pohledu se české rodiny proměnily hlavně po boomu sociálních sítí, kdy se vytratila běžná komunikace mezi členy rodiny. Stále více vidíme, že páry spolu zůstávají hlavně z existenčních důvodů.

Kdybyste měla vyjmenovat jeden nebo pár dílů, které hodnotíte jako nejzdařilejší, jaké by to byly?

Já mám ráda každý díl, ale vzpomínám na díly, kterými jsme překročili nějakou hranici. První mezinárodní výměna v Rumunsku je moje srdcová záležitost, dodnes se s rodinou z Bígru stýkám. Samozřejmě první gay pár ve Výměně se také řadí mezi mé přátele. Divácky atraktivní jsou i díly s VIP, rádi ukazujeme, že i tito lidé jsou schopni se postarat o běžnou domácnost.

Jaká máte nejzákladnější pravidla, kterými se řídíte při natáčení Výměny manželek?

Toč vše, co vidíš, a vstupuj do situace co nejcitlivěji.

Nyní se zvyšuje odměna za účast Výměny manželek. Pro mnoho rodin jsou finance určitě velká motivace jít do natáčení. Jaké další důvody rodiny uvádějí při castingu?

Důvody zůstávají po celá léta stejné, kromě financí je to nesoulad v rodině, vyjasnit si, zda s partnerem chci i nadále zůstat, dobrodružství a narušení životního stereotypu.

Co byste popřála Výměně manželek do dalšího, již 19. roku?

Abychom byli stále divácky úspěšní a přinesli nejen zábavu, ale možná i střípek poučení.

Zdroje článku:
  • Press TV Nova,
  • Autorský text