Rodina je vším – pro Theu Nekonečnou z Ulice i pro Irenu ze Zlaté labutě

Rodina je vším – pro Theu Nekonečnou z Ulice i pro Irenu ze Zlaté labutě
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Thea z Ulice a Irena ze Zlaté labutě nemohou být více odlišné, přesto mají společné dvě věci. Svou představitelku Kristýnu Ryšku a fakt, že rodina pro ně vždycky byla na prvním místě. Ačkoli je pravda, že tuhle filozofii vnímá každá trochu jinak…

Bathory, Absurdistán, seriál Guru a další příležitosti

První menší role na filmovém plátně se Kristýně Ryšce, dříve Podzimkové, dostalo v Jakubiskově historickém dramatu Bathory (2008). Vzápětí se na ni nahrnuly další lákavé příležitosti, včetně německé komedie Absurdistán (2008), televizních filmů Ta pravá (2015) a Metanol (2018). Následovaly snímky Poslouchej (2019), Bábovky (2020), Vyšehrad: Seryjál (2021) a Spolu (2022).

Kristýna Ryška na předpremiéře minisérie Guru
Kristýna Ryška na předpremiéře minisérie Guru | Zdroj: Pavel Gwužď / Nextfoto

Ještě bohatší je její seriálový repertoár, zahrnující mj. Doktory z Počátků (2014), Vinaře (2015), Ohnivý kuře (2016–2017), Krejzovy (2018–2019), Bez vědomí (2019), Slunečnou (2020–2021), Krále Šumavy (2022), Jitřní záři (2022) nebo seriál Guru, v němž si zahrála Kláru, oddanou pomocnici a spolupachatelku v trestné činnosti gurua Marka, k němuž vzhlížela. Pro herečku to byla první ryze záporná role.

Od sympatické Theodory k intrikující a chladné Ireně

Kristýnu Ryšku si můžeme pamatovat také v sympatičtější úloze Theodory Nekonečné z Ulice. Thea byla zvláštní dívka, které rozuměli snad jenom její nejbližší. Byla dcerou Kateřiny a Borise a mladší sestrou krásné Libušky (Zuzana Vejvodová), v jejímž stínu prožila celý život. Vždycky byla houževnatá a příliš si nepřipouštěla ani svůj zdravotní problém – cukrovku. Nechtěla na ni upozorňovat, což se jí ale nevyplatilo, když jednou dostala záchvat a lidé v okolí netušili, o co se jedná a jak správně reagovat.

Problémy řešila i na poli lásky. Tou první se pro ni stal Matěj Jordán (Jakub Štáfek), jemuž ale kvůli traumatu z dřívějška odpírala sex. Než si dokázala dodat odvahu a nabídnout Matějovi něco víc, zakoukal se do Libušky, s nímž ho Thea načapala. Zlomené srdce ji přimělo vyspat se s prvním, kdo se namanul.

Později se zamilovala do Štěpána (Štěpán Benoni), s nímž dokonce otěhotněla. O dítě ale přišla a o další se, na rozdíl od svého přítele, pokoušet nechtěla. Toužila se vrátit do školy, studovala totiž žurnalistiku. Začala brát antikoncepci, aniž by o tom Štěpánovi řekla. Do jeho života se následně vrátila bývalá přítelkyně a znovu si ho získala. Rozchod Theu velmi ranil a nedlouho poté z Ulice zmizela.

„Filozofie Nekonečných je ‚rodina nade vše‘. Ve všem si navzájem pomáhají, otevřeně spolu mluví o nepříjemných věcech a snaží se vždy držet pohromadě. Řekla bych, že tohle je docela spolehlivý recept, jak předcházet problémům. Ne že bych si to předtím neuvědomovala, jen mě v tom ta moje televizní rodina utvrdila,“ říká o zkušenostech z Ulice Kristýna Ryška.

Robert Mikluš a Kristýna Ryška, TK k jarní sezóně na TV Nova
Robert Mikluš a Kristýna Ryška, TK k jarní sezóně na TV Nova | Zdroj: Pavel Gwužď / Nextfoto

Pravidlem, že rodinu je vždy třeba klást na první místo, se herečka řídí i v nové roli v prvním dobovém seriálu TV Nova Zlatá labuť – tedy svým způsobem. Hraje zde cílevědomou kariéristku Irenu, dceru Rudolfa Kučery (Petr Kostka), jenž je majitelem obchodního domu Zlatá labuť. „Dalo by se říct, že je lehce intrikánka, ale mnohdy to dělá z pragmatických důvodů, protože se chce postarat o rodinu,“ popisuje Irenu její představitelka. „Myslí si, že nikdo jiný to není schopen zvládnout.“

Zdroje článku:
  • ŠLOUFOVÁ, Alena. Ulice: průvodce seriálem. Praha: Brána, 2012, str. 101–106. ISBN 978-80-724-3616-3.,
  • tv.nova.cz,
  • tv.nova.cz,
  • ČSFD.cz