Kvíz: Honza málem králem - pohádka, která nás naučila, že peníze nejsou všechno

Kvíz: Honza málem králem - pohádka, která nás naučila, že peníze nejsou všechno
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Všichni o Honzovi říkali, že je hloupý, a to jen proto, že byl trochu pohodlnější než ostatní. Jakmile však něco začal, tak to dokončil. Připomeňte si tuto pohádku a na konci můžete vyplnit náš kvíz.

Honza málem králem si získal naše srdce svým příběhem a mnohdy úsměvnými momenty. Pojďme si společně připomenout, o co v pohádce šlo. Honza, známý pecivál, se ne a ne osamostatnit. To stojí značné nervy jeho maminku, která by byla nejraději, kdyby už odešel a našel si ženu. Pod záminkou, že ho ve světě může čekat princezna a půl království, se ho snaží vylákat z domu. Přestože to příliš nefunguje, Honza se nakonec uvolí do světa odejít.

Cestou potká mnoho lidí, kteří chtějí zneužít jeho dobroty k prospěchu vlastnímu. Všechny ale převeze a pokračuje dál. Nakonec se usídlí u jednoho hospodáře, kde pracuje za jídlo a svou práci odvádí dobře. Také se zamiluje do Marušky, s níž vychází více než dobře. Mezitím v nedalekém království všichni smutní, protože místní princezna už několik let nepromluvila ani slovo. Ten, kdo ji dokáže rozmluvit, získá polovinu království a její ruku. Ovšem komu se to nepovede, bude nemilosrdně popraven. Po celé zemi se proslýchá, že Honza dokáže splnit i nemožné úkoly, a tak pro něho bezradný král nechá poslat, aby princeznu rozmluvil. Nakonec Honza souhlasí, že opustí hospodáře a vydá se do hradu. Díky svému důvtipu se mu nakonec podaří utéci.

Ubytuje se u kováře, který má těžce nemocnou dceru, kterou Honza snadno vyléčí. Smrt, kterou vyhnal, nakonec králi řekne, kde se Honza ukrývá. Ten už je naštvaný a hrozí smrtí i bubeníkovi, kterého nyní za Honzou vysílá. Nakonec stanou v království. Honza se snaží, ale s princeznou to ani nehne. Nakonec ji rozmluví, když ji bez svolení políbí. Princezna vyvádí, ale před králem opět mlčí, aby se Honzovi pomstila. Honza je tak odveden na popravu a jako poslední přání si vybere naplácat princezně na zadek. Je mu vyhověno a princezna huláká znovu, tentokrát před králem. Král má velkou radost a nabízí Honzovi, že mu splní jakékoli přání, zatímco princezna utíká do komnaty.

Honza si vybírá truhlici s dukáty a povoz, aby mohl odjet. Opouští království a vrací se domů. Cestou se mu truhlice převrhne a dukáty ztrácí po cestě. Vesničané sbírají jeho bohatství a nešetří krásnými slovy. Honzovi to je jedno, zkušenosti, které nasbíral, jsou pro něj mnohem cennější.

Už si vzpomínáte na celý příběh? Otestujte své znalosti v našem kvízu, který jsme pro vás připravili.

Ačkoli se Honza nakonec králem nestal, byl více spokojený, než kdyby tomu tak bylo. Dokáže se radovat ze života, a to ho činí opravdu silným člověkem. Pohádka vznikla před mnoha lety, ale stále dokáže zabavit a vtáhnout nás do svého děje.

Zdroje článku: