Jaká byla atmosféra ve Višňové po ukončení natáčení Chalupářů a která seriálová rekvizita byla k nesehnání

Jaká byla atmosféra ve Višňové po ukončení natáčení Chalupářů a která seriálová rekvizita byla k nesehnání
Po mnoha letech vždy do Višňové po další repríze seriálu přijíždí zvědavci, kteří chtějí vidět místa ze seriálu. Bohužel právě tu nejslavnější chalupu už nenajdou, protože byla přestavěná k nepoznání. Na filmaře však zavzpomínala před časem majitelka původní chaloupky.

Ve Višňové se točily jen exteriéry kolem domku. Právě dvorek u domu se filmařům líbil, když vybírali lokace pro seriál. Natáčení interiérů bylo potom mnohem jednodušší ve filmových ateliérech.

Původní majitelkou chaloupky Evžena Humla byla Milena Lukšanová a z filmařů radost neměla. Celý obchod domluvil její manžel, který za natáčení kolem chalupy dostal 7 tisíc korun odškodné a 18 tisíc řádný nájem.

V chalupě tenkrát bydlela poměrně početná rodina, pro kterou nebylo snadné v té době v domě žít, protože často museli být uvnitř nebo naopak venku a čekat, až bude dotočeno. Majitelka si postěžovala, že po filmařích zůstal pěkný nepořádek.

Po prvním úspěchu v televizi začaly do Višňové jezdit organizované zájezdy pátrající po místech, které jsou v seriálu. Paní Lukšanová se novinářům svěřila, že řadu let nemohli mít ani zvonek, protože zástupy zvědavců by je přivedly k šílenství.

Zřejmě nejatraktivnější rekvizitou, kterou kdy filmaři v seriálech měli, byl orchestrion. Ten se ovšem do Višňové nikdy nedostal, protože byl v Hostivařských ateliérech.

Orchestrion je mechanický hudební nástroj a rekvizitářům dalo pořádně zabrat jeho shánění. Orchestrion nikde nebyl. Nakonec jednoho veterána objevili v muzeu hudebních nástrojů. Měl ale jednu vadu. Nehrál. Na to se ale přišlo až v okamžiku, kdy se začalo natáčet.

A byl to právě všeuměl Kemr, který za asistence Sováka trochu hudebního veterána poladil. Jenže pořád to nebylo ono a muzejní kousek si vysloužil od herců kopanec. A hle, najednou začal hrát. Scény s kopáním a boucháním do postranice tak nebyly jen na oko, ale sloužily opravdu k tomu, aby se spustila hudba.

Mimochodem, dnes jsou orchestriony opravdovou raritou a v celé zemi je jen několik kousků.

Zdroje článku:
  • kniha Legendární seriál Chalupáři - Příběh natáčení a osudy jeho hrdinů,
  • autorský text