Film Naživo aneb tak živý film jste ještě neviděli
Foto: www.shutterstock.com

Film Naživo aneb tak živý film jste ještě neviděli

Sedíte v kině a čekáte úvodní titulky filmu, místo toho se na plátně zjeví režisér a vypráví o vzniku projektu Film Naživo. V pozadí je slyšet příprava štábu a najednou to začne. Vypadá to jako divadlo, ale divadlo to není!

Film Naživo aneb tak živý film jste ještě neviděli Další fotografie v galerii >

Jedinečné filmové představení 

Opuštěné dětské sanatorium, klec pro hyeny, poušť nebo vzletová ranvej, to jsou místa pro natáčení živého filmu Amerikánka. Každé představení je jedinečné, natočené filmovým štábem v jediném živoucím záběru. Kameraman Martin Douba zachycuje intimní prostor herců nebo naopak sleduje svět kolem nich. Film Naživo je vysílaný do kin po celé České republice, kde ho diváci sledují v přímém přenosu, ve chvíli kdy herci hrají a kamera snímá. Živé přenosy je možné vidět pouze v reálném čase představení, záznamy veřejnosti k dispozici nejsou. 

Improvizace v době karantény

Autor projektu a zároveň režisér Amerikánky Viktor Tauš se inspiroval souborem Cirk La Putika, s kterým sdílí domovskou scénu Jatka78. Divadelní soubor vyrazil do ulic, aby lidem přinesl zábavu přímo pod okna a zlepšil jim tak náladu v době koronavirové krize. 

“Improvizací v době karantény bylo vše, bylo to náročné ve všech smyslech a krásné současně.  Hledal jsem cestu, jak z filmu učinit součást živého umění, a tak se zrodil Film Naživo,” vysvětluje Viktor Tauš.

Skutečný příběh

Amerikánka je příběh inspirovaný skutečnými osudy z prostředí dětského domova, pěstounské péče a pasťáku. Hlavní hrdinka Ema Černá, kterou hrají Tereza Ramba a Eliška Křenková, bojuje za svobodu uprostřed krutosti a nenávisti v době totality. Jediným světlým bodem v její mysli je víra, že někde daleko v Americe čeká někdo, komu na ní záleží.

Živé publikum z dětských domovů

Na každé živé natáčení jsou pod patronátem organizace Dobré víly zvány děti z dětských domovů a společně tvoří jeden z obrazů filmu. Mají k dispozici kameru a jsou motivovány k natočení vlastního pohledu na představení. Filmy Naživo jsou ukládány do virtuálních videoték v dětských domovech napříč Českou republikou. 

Tvůrčí proces se nedá zastavit a tak během korovinarové pandemie vzniklo postupně několik dalších filmů NaŽivo. Vidět můžete La Putyky Kaleidoscope - “Cirkusová expedice za čirou radostí,”  tanečně-akrobatické představení Vzduchem od Losers Cirque Company nebo akčně historickou fikci divadla VOSTO5 PÉRÁK - “Na jméně nezáleží, rozhodují činy!”      

DOPORUČUJEME

Novinky