5 faktů, které jste nevěděli o Christopheru Nolanovi
Foto: www.shutterstock.com

5 faktů, které jste nevěděli o Christopheru Nolanovi

5 faktů, které jste nevěděli o Christopheru Nolanovi Další fotografie v galerii >
Foto: www.shutterstock.com

Rodák z Anglie letos oslavil padesátku a k narozeninám si nadělil sci-fi akčňák Tenet, který právě běží v kinech. Přinášíme vám 5 zajímavostí, které jste o slavném filmaři nevěděli.


Jeho debutem je film Tarantella z roku 1989

Krátkometrážní čtyřminutový kousek natočil dnes světově proslulý filmař ještě během studia na University College London. V době, kdy studoval anglickou literaturu, tento krátký film natočil společně se svým starším bratrem. Snímek zaujal na festivalu Image Union v Americe, a mladému studentovi tak otevřel dveře do studentské filmařské společnosti. Snímek je natočen na 8mm kameru.

Za vzor považuje Ridleyho Scotta

V několika rozhovorech prozradil, že mezi jeho největší vzory patří téměř všechny filmové počiny od Stanleyho Kubricka. Zmiňuje i Johna Frankenheimera, který dal vzniknout snímkům Mandžuský kandidát nebo Sedm květnových dní. Jako snímek, který ho dokáže nejvíce inspirovat, uvádí Blade Runner. Jeho největším reřisérským vzorem je Ridley Scott, který letos představí svůj nový seriál Vychován vlky.

Má špatný zrak

Christopher Nolan má velkou zrakovou vadu. Konkrétně je barvoslepý na červenou a zelenou barvu. Jak je vidět, ani tento handicap mu nezabránil v natočení velkofilmů jako Dunkerk z roku 2018 nebo Počátek z roku 2011.

Potitulkové scény u něj nenajdete

U mnoha filmů jsme si už zvykli, že po skončení titulků dostaneme ještě jakýsi přídavek. U Christophera Nolana ale nic takového, jako potitulková scéna, rozhodně nehrozí. Vyjádřil se k nim negativně a uvedl, že opravdové filmy by je rozhodně mít neměly.

Přetáčet se nebude

Christopher se otevřeně vyjadřuje k tomu, že přetáčení záběrů ve filmu nejsou jeho doménou. Je zvyklý pracovat s materiálem, který vytvoří. Samozřejmě film následně edituje a stříhá přebytečné dialogy nebo záběry, ale přetáčet nic nehodlá.

K padesátce si letos nadělil filmový hit Tenet. I když se snímku zatím nedaří podle předpokladů, díky odloženým premiérám dalších snímků bude mít ještě možnost, aby zabodoval i v amerických velkých kinech, které se otevřou po koronavirové pauze.

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy

Režiséři

Další články z rubriky Režiséři

3 nezapomenutelné filmy Karla Zemana

3 nezapomenutelné filmy Karla Zemana

Rodák z Ostroměře u Nové Paky se narodil v roce 1910, tedy ještě za Rakouska-Uherska. Až do své smrti v roce 1989 se postupně vypracoval na jednoho z nejvýznamnějších filmařů minulého století. Na dlouhé roky ovlivnil práci tvůrců po celém světě. Tyto 3 filmy patří mezi zlatý fond kinematografie.

Zemřel Jiří Menzel. Podívejte se na rozhovor, který poskytl po výhře Oscara

Zemřel Jiří Menzel. Podívejte se na rozhovor, který poskytl po výhře Oscara

Ve věku 82 let v sobotu ve večerních hodinách odešel slavný český režisér Jiří Menzel. Pomocí sociální sítě tuto zprávu zveřejnila jeho manželka, která se o něj v posledních letech starala. Tvůrce nezapomenutelných filmů Postřižiny nebo Slavnosti sněženek se tak odebral do filmového nebe.

Režisér Četnických humoresek Antonín Moskalyk: Náměty čerpal i z vlastního života

Režisér Četnických humoresek Antonín Moskalyk: Náměty čerpal i z vlastního života

Antonín Moskalyk nebyl jen tvůrcem úspěšných seriálů jako Četnické humoresky či Dobrodružství kriminalistiky, ale byl také režisér pozoruhodných dramatických televizních děl. V listopadu by oslavil devadesáté narozeniny, připomeňme si režisérovu tvorbu.

Přehlídka toho nejlepšího, co natočil režisér filmu Tenet Christopher Nolan

Přehlídka toho nejlepšího, co natočil režisér filmu Tenet Christopher Nolan

Nejnovější film z rukou Christophera Nolana si můžete právě teď prohlédnout v kině. O Tenetu se říká, že je na něm poznat Nolanův rukopis. A jak lépe se s tímto rukopisem seznámit než sledováním předchozích kreativních počinů tohoto režiséra.

6 filmů Miloše Formana, které se zapsaly do dějin světové kinematografie

6 filmů Miloše Formana, které se zapsaly do dějin světové kinematografie

Miloš Forman je bezesporu jednou z nejznámějších osobností české kinematografie, a to jak u nás, tak po celém světě. Pravdou je, že jeho smrt připravila svět o opravdu výjimečného režiséra. Proto rozhodně neuškodí si připomenout nejlepší snímky, pod které se podepsal.


Další články z rubriky Režiséři