V 91 letech zemřela legenda filmové hudby Ennio Morricone
Foto: www.shutterstock.com

V 91 letech zemřela legenda filmové hudby Ennio Morricone

V 91 letech zemřela legenda filmové hudby Ennio Morricone Další fotografie v galerii >
Foto: www.shutterstock.com

Ve věku 91 let dnes zemřel italský hudební skladatel Ennio Morricone, který složil hudbu k více než 500 filmům. Nezapomenutelnou se stal především teskný soundtrack k westernu Tenkrát na Západě, jehož titulní píseň zařadila do svého repertoáru i Věra Špinarová. Zavzpomínejte na filmy, které dokreslují jeho nesmrtelné písně.


Ennio Morricone zemřel dle milánského deníku Corriere della Sera v noci z neděle na pondělí na následky pádu v nemocnici v Římě. Skladatel byl hospitalizován před několika. Giorgio Assuma, přítel a právník hudebníka, poznamenal, že si až do poslední chvíle svého života udržoval plné vědomí a důstojnost. Dokonce plánoval vrátit se na pódia.

Skladatel patřil k nejvýznamnějším autorům filmové hudby v historii světové kinematografie. Svědčí o tom nejenom jeho sbírka ocenění (získal Oscara za celoživotní dílo, tři ceny Grammy a tři Zlaté glóby), ale také skutečnost, že až do vysokého věku jezdil po celém světě a vyprodával ty největší haly.

Geniální už jako dítě

Morricone začal komponovat už v šesti letech a ve dvanácti nastoupil na hudební konzervatoř v Římě, kterou dokončil v rekordním čase – po necelých dvou letech – a opustil univerzitu jako jeden z nejlepších studentů.

Autor nezapomenutelných melodií

Ennio Morricone spolupracoval s největšími režiséry moderního filmu. V roce 1961 vytvořil hudbu pro film Il Federale a kariéra filmového skladatele se začala rozjíždět. O tři roky později začal spolupracovat s režisérem Sergiem Leonem. Jednalo se o hudbu k Leonovým westernům, zejména ke snímku Hodný, zlý a ošklivý, který umělce proslavil. Spolupráce s Leonem pokračovala dále a pod Morriconeho taktovkou vznikla hudba k filmům Pro hrst dolarů, Pro pár dolarů navíc a Tenkrát na Západě.

Hudební motiv z westernu Tenkrát na Západě se stal nejslavnější filmovou hudbou v historii kinematografie. Kromě harmoniky či banja zde skladatel využil i neobvyklé zvuky, jako například vrzání vodního čerpadla.

Jeho obdivovatel Quentin Tarantino mu dopomohl k Oscarovi

Americký režisér Quentin Tarantino Morriconeho miloval. Pro své filmy používal jeho již vzniklou hudbu. Jedna ze starších nahrávek se objevila například ve snímku Kill Bill. V průběhu natáčení filmu Osm hrozných režisér na skladatele naléhal, aby napsal hudbu přímo pro jeho film. V bijáku nakonec zaznělo alespoň pár minut Morriconeho hudby.

Štěstí, že se skladatel nakonec uvolil a melodii složil. Natáčel ji v roce 2015 v hostivařských studiích Českého národního symfonického orchestru a o rok později mu vynesla uznání americké filmové akademie v podobě sošky Oscara.

Skladatel několikrát koncertoval i v České republice. Naposledy vyprodal pražskou O2 arénu v rámci turné k 90. Narozeninám.

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy

Celebrity

Další články z rubriky Celebrity

Tak schválně! Poznáte neohroženého rangera Walkera jako studenta dovádějícího na skatu?

Tak schválně! Poznáte neohroženého rangera Walkera jako studenta dovádějícího na skatu?

Chuck Norris – herec, spisovatel, mistr bojových umění a především nositel jména, pro které vzniklo snad nejvíc vtipů na světě. Podívejte se do galerie, jak vypadal Chuck zamlada, a přečtěte si pár zajímavostí o tomto herci.

Podívejte se na 5 zahraničních filmů, ve kterých zazářil Karel Roden

Podívejte se na 5 zahraničních filmů, ve kterých zazářil Karel Roden

Český herec Karel Roden je jedním z nejvýraznějších tuzemských herců. Štěstí mu ale přeje i v zahraničí. Dokonce i v Hollywoodu. Roden patří rozhodně k nejobsazovanějším českým hercům v zahraničních filmech. Podívejte se na 5 filmů, ve kterých herec zazářil.

Monika Bagárová: Začátek kariéry byl tvrdý!

Monika Bagárová: Začátek kariéry byl tvrdý!

Monika Bagárová je úspěšnou zpěvačkou a nyní i šťastnou maminkou. Zviditelnila se v pěvecké soutěži Superstar, ve které deset let od účinkování zasedla v porotě. Začátky kariéry ale neměla vždy lehké.

Karel Gott si zahrál více než 30 filmových rolí. Té vysněné se ale nedočkal

Karel Gott si zahrál více než 30 filmových rolí. Té vysněné se ale nedočkal

Ve světě ani u nás nebývá výjimkou, že jsou oblíbení zpěváci obsazováni do filmových rolí. Karel Gott se do našich srdcí zapsal nejenom jako skvělý zpěvák, ale také jako herec. Možná se budete divit, v kolika filmech si tento pěvec zahrál.

Antonio Banderas považuje infarkt za nejlepší věc, co se mu kdy přihodila

Antonio Banderas považuje infarkt za nejlepší věc, co se mu kdy přihodila

Hollywoodský herec Antonio Banderas oslaví v létě 60. narozeniny a ačkoli to na něm není vidět, začíná řešit zdravotní potíže. Už před třemi lety prodělal infarkt, za který je však osudu paradoxně vděčný.


Další články z rubriky Celebrity