Slavný francouzský herec Jean-Paul Belmondo o filmovou slávu nestál a toužil po velkých divadelních rolích
Foto: Sergey Goryachev / Shutterstock

Slavný francouzský herec Jean-Paul Belmondo o filmovou slávu nestál a toužil po velkých divadelních rolích

Osud s ním měl ale jiné plány, a tak se z něj nakonec stala ikona francouzského filmu nové vlny, která přinesla do filmů uvolněnější a přirozenější projev. Aniž by si to Belmondo uvědomoval, vytvořil svým hereckým stylem nový typ hrdiny, kterého nešlo nemilovat.


Filmoví diváci si ho budou pamatovat hlavně pro jeho role v akčních a komediálních filmech, kde ztvárnil šarmantního a bláznivého hrdinu a vášnivého milovníka s nenuceným projevem okořeněným špetkou arogance.

Jako začínající umělec hrál v psychologických dramatech, a to ho ani moc nebavilo. Byla to jen malá náplast na odmítnutí, které obdržel, když se ucházel o místo ve vysněném divadelním souboru v Paříži.

Přišla šedesátá léta a film se začínal měnit, filmové postavy se více svým projevem podobaly reálným lidem. Herecký projev začal být přirozenější, lépe vypovídající o charakteru postavy.

Něco z filmografie

Jednu z prvních nezapomenutelných rolí vytvořil v italské historickém filmu CARTOUCHE z roku 1964. Děj zasazený do 18 století líčí osud legendárního vládce podsvětí, který miloval bohatství a ženy. Jednu z nich si zahrála mladá a nádherná Claudia Cardinale.

Jedna z prvních vydařených a hodně populárních komedii se Belmondovi povedla v roce 1964, kdy natočil francouzskou komedii Muž z Ria. Nejspíš právě touto rolí se inspiroval Steven Spielberg a George Lucas, když tvořili postavu Indiana Jonese o nějaký rok později.

V roce 1970 přišel do kin film Borsalino, kde se potkali dva nejžádanější herci té doby, Belmondo a Alan Delon. Stačilo přidat město se špatnou pověstí (Marseille) a krásnou ženu, gangsterka byla na světě.

Sedmdesátá léta zplodila mnoho filmů, které byly označeny jako kultovní. Pokud jde o komedie, tak Muž z Acapulca patří rozhodně mezi favority na vítěze. Francouzsko-italská komedie z roku 1973, kde se herec potkal z Jacqueline Bisset stvořila úžasnou dvojici. Dobrodružství nejschopnějšího agenta na světě Boba Sain-Clare nemůže nikdy zevšednět.

Ani francouzská komedie Zvíře z roku 1977 určitě nikdy neupadne v zapomnění. Tentokrát se herec škádlil s Raquel Welch a ta mu byla dobrou soupeřkou. Belmondo si zde střihl dokonce hned dvojroli: kaskadéra a zženštilého herce, kterého měl jako kaskadér nahrazovat.

Už za dva roky se objevila filmová pecka z policejního prostředí Policajt nebo rošťák. Tentokrát je herec trochu tvrdým, neústupným a samotářským policistou. Skvělý scénář doplnila i poutavá filmová hudba a jde o jeden z nejlepších filmů, které se Belmondovi povedlo natočit.

O herci

Jean-Paul Belmondo si užívá zasloužilého odpočinku a divákům zanechal celou řadu skvělých filmových příběhů.

Zajímavé je, že ač se našel v rolích rošťáků, svérázných policistů a roztomilých bláznů, pochází z velice seriózní rodiny uznávaného sochaře a malířky. Už od dětství ho matka brala často do divadla a rodiče ho tímto směrem vedli. Vystudovat konzervatoř, ale když žádal o přijetí do vysněného hereckého spolku, nevzali ho. Možná proto si občas zahrál ve filmu a ani o to moc nestál. Prosadit se na prknech, co znamenají svět, se mu podařilo až v devadesátých letech.

 
Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy

Herci

Další články z rubriky Herci

David Suchet: Jedinečný představitel jedinečného Poirota. Takto herec vypadá 8 let poté, co odložil ikonický knír

David Suchet: Jedinečný představitel jedinečného Poirota. Takto herec vypadá 8 let poté, co odložil ikonický knír

David Suchet je herec stojící za postavou puntičkářského a výstředního detektiva s belgickými kořeny, jehož metody by bylo možné shrnout do dvou slov. Systém, pořádek. David Suchet, i když má za sebou více než padesátku filmů, je pro českého diváka hercem jedné role, která mu změnila život. David Suchet je Hercule Poirot.

Co vypráví tetování Sylvestera Stalloneho

Co vypráví tetování Sylvestera Stalloneho

Akční legenda Sylvestr Stallone, který zanedlouho oslaví 75 let, je známý především jako herec ztvárňující postavy Rockyho a Ramba. Má za sebou množství dalších filmových úspěchů, ale tyto ságy stojí za jeho největším úspěchem. Dnes se podíváme na jeho tetování, jejich význam a důvod vzniku.

Geniální představitel vrchního inspektora Charlese Dreyfuse a sok Vinnetoua Herbert Lom pocházel z Čech a měl 3 manželky

Geniální představitel vrchního inspektora Charlese Dreyfuse a sok Vinnetoua Herbert Lom pocházel z Čech a měl 3 manželky

Teprve válka a pronásledování židů udělala z nadějného začínajícího herce židovského původu Angličana. Kombinace šlechtického původu a židovské národnosti byla v době Hitlerova řádění v naší zemi nebezpečná.

3 nejlepší upíři z filmů, které rozhodně musíte vidět

3 nejlepší upíři z filmů, které rozhodně musíte vidět

To, že se na plátna kin i seriálů dostalo mnoho upířích příběhů, jen dokazuje, že postava upíra je velmi oblíbená mezi diváky. Podívejte se na ty nejlepší filmy a seriály o upírech, které by vám rozhodně neměli uniknout. V dnešní době máte navíc v klidu domova čas dohnat ty nejlepší snímky, které by ve vašem repertoáru neměli chybět.

Marek Lambora ze seriálu Slunečná nechodí s Evou Burešovou, ulovila ho krásná Miss

Marek Lambora ze seriálu Slunečná nechodí s Evou Burešovou, ulovila ho krásná Miss

Marka Lamboru by nejedna divačka ráda viděla po boku seriálové kolegyně Evy Burešové. Ve Slunečné jim to společně ohromně sluší. Teď prasklo, jak to opravdu má mladý herec v soukromí.


Další články z rubriky Herci