Historický úspěch české filmové novinky: Šarlatán s Ivanem Trojanem je pozván na prestižní Telluride Film Festival
Foto: Archiv 2media

Historický úspěch české filmové novinky: Šarlatán s Ivanem Trojanem je pozván na prestižní Telluride Film Festival

Historický úspěch české filmové novinky: Šarlatán s Ivanem Trojanem je pozván na prestižní Telluride Film Festival Další fotografie v galerii >
Foto: Archiv 2media

Nejnovější snímek režisérky Agnieszky Holland Šarlatán s Ivanem Trojanem byl vybrán mezi novinky z celého světa, které každoročně představuje filmový festival v Telluride. Festival se řadí mezi největší filmové události na světě a je považován za první skutečný indikátor oscarových favoritů.


Šarlatán se tak zařadil po bok filmů jako Králova řeč, 12 let otrokem nebo Vlny, které si tento festival také zvolil do svého programu v době jejich uvádění a stal se jedním z pečlivě vybíraných evropských filmů, které Telluride tradičně představuje severoamerickému publiku – i když letos jako většina světových akcí pouze v digitální podobě. Úspěšná světová premiéra se konala 27. února na Berlinale, česká je naplánována na 20. srpna. 

„Telluride je krásný; a zároveň jeden z nejoblíbenějších a nejrespektovanějších filmových festivalů v USA. Dostat se na něj se podaří jen velmi omezenému počtu filmů a začíná zde první část závodu za soškou Oscara. Být vybraný do programu je pro nás ctí a také dobrým znamením pro budoucnost filmu v Americe. Jsem tedy opravdu šťastná, že nás do Telluride pozvali, a zároveň smutná, jelikož ten ročník fyzicky neproběhne. Opět nám zkřížil cesty covid. Ale doufám, že Šarlatán tohle všechno přežije a už se nemůžu dočkat shledání s českým publikem,“ bezprostředně reagovala režisérka Agnieszka Holland.

Světoznámá režisérka během své dosavadní profesní kariéry získala 3 nominace na Oscara. Absolventka pražské FAMU se do České republiky stále vrací a intenzivně spolupracuje s tuzemskými tvůrci, v roce 2014 její drama Hořící keř získalo rekordních 11 Českých lvů a sedm Cen české filmové kritiky.

 „V posledních měsících nebyla situace kolem festivalů vůbec optimistická: stejně jako celý svět i film se jakoby zastavil. Celá řada festivalů, které plánovaly Šarlatána uvést, musely své letošní akce zrušit. Nominace z Telluride, který Šarlatána zařadil do svého oficiálního programu, je tak nejen signálem, že svět filmu se  nedá jen tak „vypnout“, ale také obrovským oceněním všech tuzemských tvůrců, kteří se na něm podíleli. Je samozřejmě škoda, že film v Telluride nebudeme moct prezentovat fyzicky, ale věříme, že si Šarlatán své americké diváky najde i tak. Jako se to děje v dalších zemích všude po světě,“ dodala producentka filmu Šárka Cimbalová.

Strhující životopisné drama výjimečného muže obdařeného léčitelskými schopnostmi na pozadí dobových událostí. Příběh je inspirován skutečnými osudy léčitele Jana Mikoláška, na kterého se v průběhu několika desetiletí obracely s prosbou o pomoc tisíce lidí ze všech společenských vrstev včetně nejvýznamnějších osobností politického i kulturního života. Mikolášek je člověk bez odborného lékařského vzdělání, ale s nevšedním a nevysvětlitelným nadáním diagnostikovat a pomocí bylinek léčit nemoci, se kterými si ani doktoři nevědí rady. Jeho mimořádné schopnosti jsou však vykoupeny bojem s vlastními démony. Léčitelství je jeho vnitřní spásou a ochranou před sebou samým.

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy

Životopisné filmy

Další články z rubriky Životopisné filmy

Vzpomínky na Afriku: Meryl Streep se dokázala poprat se skutečným lvem. A zvládla to na jedničku
85%

Vzpomínky na Afriku: Meryl Streep se dokázala poprat se skutečným lvem. A zvládla to na jedničku

Příběhem se přenesete do roku 1914 do Keni, kde žije Karen Blixenová se svým manželem - a společně se starají o kávovou plantáž. Její začátky v nové zemi nejsou vůbec jednoduché, zvláště když nemá takovou oporu ve svém manželovi, jakou by potřebovala.

Wyatt Earp: Kolik tento film prodělal a proč
73%

Wyatt Earp: Kolik tento film prodělal a proč

Snímek pojednává o westernové legendě, chlapíkovi jménem Wyatt Earp. On a jeho bratři dobývali americký Západ na koních, kdy se postupem času z neviňátka stal nejobávanější pistolník vůbec. Jeho zásadou však bylo chránit klid a mír na celém západním území.

První transsexuálka se nechala operovat už v roce 1930! Film, který zpracovává její příběh již v sobotu na Nova Cinema
74%

První transsexuálka se nechala operovat už v roce 1930! Film, který zpracovává její příběh již v sobotu na Nova Cinema

Film Dánská dívka vypráví skutečný příběh malíře Einara Wegenera, prvního transsexuála, který podstoupil operaci pohlaví a proměnil se v ženu Lili Elbe. Na svou touhu stát se ženou nakonec Lili doplatila životem, ale navždy bude první transženou, která toto téma otevřela.

Havel (2020): Blíží se očekávaná filmová premiéra

Havel (2020): Blíží se očekávaná filmová premiéra

V červenci se v kinech objeví nový snímek, který patří k dlouho očekávaným snímkům. Životopisné drama o našem prvním polistopadovém prezidentovi nabízí pohled do jeho života mezi lety 1968 až 1989 – pohled na státníka tedy rozhodně nečekejte! Na co se můžete těšit?

Čistá duše (2001): Smutné pravdy, které film nezmínil
86%

Čistá duše (2001): Smutné pravdy, které film nezmínil

Je zřejmé, že celý lidský život se nedá vtěsnat do jediného celovečerního filmu. Nejinak to bylo v případě snímku Čistá duše, který přiblížil osud geniálního matematika Johna Forbese Nashe


NovinkyFajntip.cz

Životopisné filmy