Doktor Martin: Úspěšný seriál, nebo slátanina, která se britskému originálu ani vzdáleně nepřibližuje

Doktor Martin: Úspěšný seriál, nebo slátanina, která se britskému originálu ani vzdáleně nepřibližuje
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Druhý Jaroslav Dietl, který by chrlil seriály jako na běžícím pásu, se ještě nenarodil a divácky oblíbených scenáristů u nás moc není. Navíc v případě současných seriálů je to ještě komplikovanější, protože autoři scénářů jsou často pod tlakem produkce a jiné než kriminální seriály se dnes prosazují obtížně.

Když měl režisér Petr Zahrádka možnost koupit práva k původně britskému seriálu Doktor Martin, hned měl jasno, kdo by hlavní roli v seriálu měl hrát. Oslovil Miroslava Donutila s nabídkou a vše stálo na rozhodnutí populárního herce.

Donutil není seriálovým hercem a jeho zkušenosti s tímto žánrem do té doby nebyly velké. Objevil se v seriálu Hotel Herbich a v Četnických humoreskách (jinak šlo o epizodní role). Překvapivě však s rolí nerudného vesnického lékaře souhlasil, a tak se začalo točit.

Tvůrcům vydržel dech na dvě série. Celkem 32 epizod. To se s britskou verzí, která děj zakončila desátou sérií natočenou v roce 2020, nedá srovnávat. Zatímco původní děj se odehrává ve fiktivní vesnici Portwenn (natáčení proběhlo v Port Isaac v anglickém Cornwallu), český Martin se usadil ve fiktivní vesnici Protějov v Beskydech. Filmaři natáčeli v obci Velké Karlovice a doktorovu ordinaci umístili do 260 let staré budovy fary místní římskokatolické farnosti. 

Pro Miroslava Donutila bylo během natáčení nejhorší nosit kostým jeho postavy. Doktor Martin nosil stále oblek, a to bez ohledu na roční dobu a rozmary počasí.

Pro českého diváka bylo nejhorší rozhodnout se, zda seriálu dají vůbec šanci. Ani po zhlédnutí několika epizod si nebyli jistí, zda se jim seriál líbí, nebo nelíbí. Je to vcelku složité, a přestože má Miroslav Donutil v roli nevrlého Martina své kouzlo a občas je i vtipný, není to lidumil Sova z Nemocnice na kraji města. Doktor Martin se nechce zalíbit svým pacientům a nemá v plánu se podbízet ani televizním divákům.

Na druhou stranu, velká část diváků žije na venkově a potýká se s omezenou zdravotní péčí. Takového odborníka, který umí diagnostikovat zdravotní problém i z protějšího chodníku, by rozhodně každý ocenil. Navíc, Martina nedrtí zdravotní pojišťovny, nanabírá stovky pacientů, aby měl tabulkové počty pacientů, a když se mu něco nezdá, neváhá, sedne do auta a jede si pacienta prohlédnou pěkně zblízka, přestože ho o to nikdo nežádal. Pro část populace je to prostě doktor z pohádky. Tak u nás zdravotní péče na venkově nevypadá, bohužel.

Doktor Martin v terénu
Doktor Martin v terénu | Zdroj: Julie Hrnčířová / © Česká televize

Na jedné straně je tak průměrné technické zpracování, na straně druhé silně zidealizovaná postava vesnického lékaře. Jako plus je třeba brát i to, že lokace pro seriál byly vybrané opravdu pečlivě a velmi zdařile. Těžko si lze představit, že by nějaký lékař toleroval takovou zdravotní sestru, pokud by nebyl motivovaný něčím jiným než její pracovitostí a odborností.

Humor se v seriálu sice tlačí na povrch hodně namáhavě, ale občas se mu to i podaří. Jako velkou výhodu lze považovat i to, že při několikáté repríze už diváci tuší, co je čeká. Někdy tak může být seriál v unaveném televizním repertoáru sázkou na jistotu.

Diváci seriál z roku 2015-2016 hodnotili lehce nadprůměrně. Je těžké pochopit, proč televizi nestačilo pouze zakoupit vysílací práva k originálu. Zřejmě přebývaly finance na natáčení a v domácí tvorbě není z čeho vybírat.

Seriál se právě vrátil na obrazovky České televize.

Zdroje článku: