Božena (2020): Čtyřdílnou minisérii s Aňou Geislerovou uvede Česká televize v březnu 2021
Foto: www.shutterstock.com

Božena (2020): Čtyřdílnou minisérii s Aňou Geislerovou uvede Česká televize v březnu 2021

Božena (2020): Čtyřdílnou minisérii s Aňou Geislerovou uvede Česká televize v březnu 2021 Další fotografie v galerii >
Foto: www.shutterstock.com

Čtyři celovečerní filmy o Boženě Němcové právě dokončuje štáb pod vedením České televize. Série přinese nový oživený pohled na osud významné české spisovatelky. Ukáže její dynamický manželský vztah a jeho proměny v čase.


Příběh o touze po svobodě vznikl na základě scénáře Hany Wlodarczykové a Martiny Komárkové v režii Lenky Wimmerové a natáčet se začalo v srpnu loňského roku. Život Boženy Němcové, rozené Barbory Novotné byl plný bolesti, vášně a častých změn. Němcová se často stěhovala a například jen v Praze vystřídala dvanáct adres. I natáčení bylo dynamické a filmaři museli historické ulice Žatce proměnit v Prahu 19. století nebo v Opočně vytvořit atmosféru starých Ratibořic. Natáčelo se také v Novém Městě nad Metují, v Orlických horách nebo na Slovensku.  

Minisérie Němcovou sleduje od svatby, s o generaci starším Josefem Němcem, kdy ji propůjčila tvář Anna Kameníková, až do její smrti. V pozdějším věku Boženu ztvárňuje Aňa Geislerová: “K Boženě jsem si našla cestu přes její dopisy. Až poté mi došlo, čím vším byla výjimečná a co všechno obsáhla. Nakonec jsem jí úplně propadla.” Geislerová se naučila například i psát jako Němcová s kalamářem a perem stejně jako před dvě stě lety. “Bylo pro mě hodně důležité vidět, kde Božena vyrůstala a z čeho se spřádaly všechny její sny. Místo, kde bydlela, byla tmavá vlhká díra se zamřížovanými okny s výhledem do zámecké zahrady.”  

Záměrem tvůrců je ukázat vztah Boženy s Josefem Němcem, kterého hraje Jan Hájek. Zpočátku byl Josef Boženiným učitelem, ukázal jí cestu k českému jazyku a literatuře, ale Božena jej rychle umělecky přerostla a brzy se začala manželovým představám vymykat. 

Jaká byla Boženina cesta za svobodou se dozvíme na jaře 2021 na kanálu České televize, kde minisérii doprovodí také vzdělávací web.    

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy

Novinky

<< Předchozí článek Další článek >>