Zachraňte vojína Ryana: Pro koho Spielberg film natočil?

Zachraňte vojína Ryana: Pro koho Spielberg film natočil?
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Film, který měl premiéru v amerických kinech už před 23 lety (24. července) v roce 1998, byl uznávaný i zatracovaný. Dojemný příběh nabitý válečnými scénami odehrávajícími se na konci druhé světové války se soustředil na přistání v Normandii v roce 1944.

Diváci si mohli vychutnat herecké výkony Toma Hankse v roli Johna H. Millera, Edwarda Burnse jako Reibena, Matta Damona obsazeného do role Jamese Francise Ryana a Toma Sizemorea jako Michaela Horvatha.

Režisér Steven Spielberg měl v tomto časovém období opravdu na výběr filmů a hereckého obsazení šťastnou ruku a spolu se snímkem Šindlerův seznam, posbíral celou řadu uznávaných filmových a režisérských ocenění po celém světě. Válečný film byl nominovaný celkem do 11 kategorií na filmové Oscary a pět sošek si odnesl (jedna z nich byla za režii). Na předávání Zlatých glóbů si odnesl z pěti nominací ocenění za nejlepší drama a režii. Zajímavostí je, že film byl oceněný i na FF v Karlových Varech, jako nejlepší zahraniční snímek a Tom Hanks za svůj herecký výkon dostal na Den veteránů 1999 nejvyšší vojenské ocenění od námořnictva Spojených států, které může civilní osoba obdržet (jak uvádí Česko-Slovenská filmová databáze).

Reálnost filmu

Několik veteránů poblahopřálo Spielbergovi k extrémní autentičnosti scén. Ale film měl rovněž svou stinnou stránku a u vojáků, kteří si prošli některou z drsných válečných zkušeností, vyvolal vzpomínky na válečné hrůzy. Ministerstvo vnitra tak jako reakci na film muselo zřídit bezplatnou telefonní linku pro vojáky s problémy. Některé země dokonce snímek ani nechtěly do kin pustit, protože získal pověst velice reálných záběrů, které mohou na lidi působit víc, než bylo zamyšleno (například Malajsie). V Indii byl snímek také na černé listině a měl být před vstupem do kin zbaven krvavých scén. To ale režisér odmítl. Jak uvádí magazín Sky Tg24, poté, co ho zhlédl indický předseda vlády, byl natolik dojatý příběhem, že nařídil film distribuovat v původní verzi bez úprav.

Jak to bylo s obsazením role samotného vojína Ryana

Režisér Spielberg měl v plánu tuto roli obsadit mladým a neznámým hercem. Uvažoval o Damonovi, ale považoval ho za příliš hubeného. Když se dostal na natáčení filmu Dobrý Will Hunting, kam ho přivedl představitel jedné z hlavních rolí Robin Williams, věděl, že bude Matt ten pravý. Navíc během natáčení tohoto snímku nebyl Matt ještě žádnou hvězdou. Teprve až šel Dobrý Will Hunting do kin, přinesl herci velkou popularitu (nominaci na Oscara za herecký výkon a získanou sošku za spoluautorství scénáře, který vytvořil s kamarádem Benem Affleckem).

Na natáčení Spielberg nešetřil

Úvodní historická plážová scéna Omaha stála neuvěřitelných 11 milionů dolarů. Mezi tisíci komparzisty byli dokonce někteří vojáci irské armády, kteří měli reálná válečná zranění, například měli amputované končetiny. Ve filmu potom vzbuzovali dojem, že jde o čerstvá zranění. Scéna se natáčela téměř měsíc, než byl režisér spokojený a některé scény si natočil sám. Tato scéna byla doprovázená silnějším zvukem, který podpořil autenticitu záběrů. Ve filmu jde o 20 minut dechberoucích záběrů.

Film jako pocta otci

Steven Spielberg uvedl, že film byl osobní projekt, natočený jako pocta jeho otci, veteránovi z druhé světové války a jeho úspěchem byl zaskočený.

Přípravy na natáčení

Herci velkých rolí museli před natáčením podstoupit extrémně tvrdý vojenský výcvik. Všichni protestovali, ale nakonec to byl Tom Hanks, který je přesvědčil, že to je ku prospěchu jejich práce. Matt Damon byl však osvobozen od výcviku, což byl trik Spielberga, který měl ostatní herce přimět k tomu, aby vůči němu cítili zášť, která by se poté přenesla do jejich rolí.

Zdroj: