Začalo natáčení nové vánoční pohádky. A budou v ní hned tři princezny

Začalo natáčení nové vánoční pohádky. A budou v ní hned tři princezny
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Do Českého Švýcarska už zavítal před mnoha lety filmový štáb Pyšné princezny a pro natáčení se sem vydali i filmaři mnoha jiných českých pohádek. Do oblíbeného kraje zamířil v těchto dnech štáb Tomáše Pavlíčka, aby zde dal podobu nové vánoční pohádce Tři princezny.

V lesích v Českém Švýcarsku, které před dvěma lety zachvátil rozsáhlý požár, začalo právě natáčení. Spálenou krajinou putují na koních tři princezny – chytrá Sofie, odvážná Leona a krásná Flóra. Čeká je cesta plná nástrah, dobrodružství a zdolávání nesnadných úkolů. Hlavní role získaly Josefína Marková, Dorota Šlajerová a Sára Černochová. Dále hrají také Josef Trojan, Klára Melíšková, Martin Pechlát, Cyril Dobrý, Anna Šišková, Vojtěch Vondráček nebo Michal Isteník.

Josefína Marková, Tomáš Pavlíček, Sára Černochová, Dorota Šlajerová
Josefína Marková, Tomáš Pavlíček, Sára Černochová, Dorota Šlajerová | Zdroj: Miroslav Kučera / © Česká televize

Genderová politika už dorazila i do světa pohádek, ale kreativní producentka ČT Kateřina Ondřejková je přesvědčená, že neotřelý nápad diváci ocení. Se zlem budou bojovat dívky, nikoliv princové, kteří by za svoji statečnost potom dostaly křehké dívky za ženy. Jak budou asi odměněné statečné princezny, pokud zvítězí nad zlou královnou Mortanou? Nebo že by zásoba princů došla, a tak se princezny musely přizpůsobit?

Produkční také slibuje napětí, humor, krásné lokace, kostýmy a oblíbené herce. Tím asi nemyslela role princezen, které s herectvím teprve začínají.

Pro Tomáše Pavlíčka začalo s první klapkou natáčení v žánru, ve kterém respektovaný filmař debutuje.

Pohádku režíruji poprvé a přiznávám, že to byl můj velký sen. Dobrou pohádku si definuji jako dobrodružný film s trochou humoru. Ten do děje rozhodně patří. A bude i ve Třech princeznách,

 slibuje autor či spoluautor oceňovaných snímků Chata na prodej a Přišla v noci. A k tématu nové pohádky dodává:

Už názvem chceme říct, že to bude příběh o výrazných hrdinkách, a ne o hrdinech. A hlavní myšlenkou je spolupráce. Když si navzájem pomáháme, máme větší šanci úspěšně řešit nejrůznější problémy, a v pohádce tak zachránit celý svět. Naše urozené slečny se řídí stejným mottem jako Tři mušketýři – Jedna za všechny, všechny za jednu.

Pod příběhem je podepsaná scenáristka, dramaturgyně a filmová publicistka Hana Cielová a Zdeněk Jecelín, spoluautor scénáře k thrilleru Bod obnovy. Pro ústřední trojici vybrali producentka a režisér zatím neokoukané herečky.

 Miluju fantasy, takže to, že mám na sobě dobový kostým a jezdím na koni, mě okamžitě vtáhlo do role. Moje Sofie sice není nejstarší z princezen, ale chová se tak. Má být za tu rozumnou, rozvážnou. Dává pozor na své sestry, které mají občas neshody. Je chytrá, zajímá se o alchymii a snaží se přijít na lektvar nesmrtelnost,

říká o své hrdince Josefína Marková.

Její pohádkovou sestrou je Sára Černochová, pro kterou je to první herecká příležitost, ke které říká:

Jsem nadšená, splnil se mi sen. Moje první velká role před kamerou je princezna a za to jsem vděčná. Hraju Flóru, která je krásná, ovšem není nejbystřejší. Ale oblíbila jsem si ji.

Třetí princeznou Leonou je Dorota Šlajerová. Objevila se již ve filmu Bohdana Slámy Sucho nebo v seriálu Ochránce a o své nové, tentokrát pohádkové hrdince říká:

Je nebojácná, hodně odvážná a předurčila si, že s mečem v ruce ochrání svoje sestry. Takže jsem absolvovala nejen výuku jízdy na koni, ale také tréninky šermu, abych byla coby bojovnice maximálně věrohodná.

Pohádkovým princem Felixem bude Josef Trojan, který má za roli v dramatu Šarlatán nominaci na Českého lva.

 Felixe nejvíce charakterizuje síla vnitřního světa, ze kterého se nechce dostat pryč, což vede k určitě rezignaci a nečinnosti, ale ve výsledku je těžké se na něj zlobit. Myslím, že divák rychle pochopí, proč žije tak intenzivně uvnitř sebe. Jde o moji první hereckou zkušenost s pohádkovým žánrem. Bude zajímavé hledat hranu nějaké mírné stylizace a civilu. Těším se na to objevování. A objevovat to společně s Tomášem Pavlíčkem bude radost,

myslí si mladý Trojan.

Vánoční pohádku Tři princezny bude štáb Tomáše Pavlíčka natáčet třiadvacet dní. Mimo jiné i na zámku Hrubý Rohozec a hradě Bouzov. Filmaři se podívají také do Tiských skal, do lomu Homolák, na Skryjská jezírka a s příběhem zavítají také do Malé a Velké Ameriky.

Zdroje článku:
  • Press kit ČT,
  • Autorský text