Řidič slečny Daisy (1989): Příběh, který si získal nespočet fanoušků a také ocenění

Řidič slečny Daisy (1989): Příběh, který si získal nespočet fanoušků a také ocenění
Řidič slečny Daisy (1989): Příběh, který si získal nespočet fanoušků a také ocenění Další fotografie v galerii >
Foto: www.shutterstock.com
Daisy je už paní v letech, které dělá problémy řízení auta. Jelikož je velmi bohatá, její syn jí najme řidiče. Příběh se odehrává v 50. letech 20. století, v době, kdy hlavním tématem jsou rasové spory.

Jako šofér slečny Daisy nastupuje černoch Hoke, jenž to s ní vůbec nebude mít lehké – neustále jí dokazuje, že on je pro ni ten pravý. Jak jejich vztah dopadne? Vzplane mezi nimi přátelství, nebo to s ní Hoke vzdá?

Příběh je inspirací skutečného vztahu mezi dvěma lidmi

Autorem příběhu je Alfred Uhr  a jedná se vlastně o scénář k divadelní hře. Inspirací mu byla jeho babička a šofér Will Coleman. Na roli Daisy se hlásily Katharine Hepburn, Bette Davis, Lucille Ball a Angela Lansbury, roli však získala Jessica Tandy a roli řidiče si zahrál Morgan Freeman.

Film získal hned několik ocenění

Úžasná Jessica Tandy získala za roli slečny Daisy ve svých 81 letech Oscara pro nejlepší herečku v hlavní roli. Tím se také zařadila na titul jako nejstarší držitelka tohoto ocenění. Také samotný film vyhrál Oscara za nejlepší film bez nominace na sošku pro nejlepšího režiséra. Kromě Oscarů film získal i jiné ocenění, například Stříbrného a Zlatého medvěda na festivalu v Berlíně.

Hudba k filmu bez orchestru

Za zmínku stojí i samotná hudba k filmu, kterou složil Hans Zimmer. Ta byla nahrána výhradně pomocí syntezátorů a kláves, tedy bez využití hudebního orchestru. Kdo nějaký koncert Hanse Zimmera navštívil, mohl si povšimnout, že koncert začíná právě hudbou z tohoto filmu. A kdo se na film díval pořádně, mohl slyšet úryvek z Dvořákovy opery Rusalka – árii "Měsíčku na nebi hlubokém" v podání Gabriely Beňačkové.