Pěkně matoucí je název hororu Úsměv, který dokáže hodně vystrašit

Pěkně matoucí je název hororu Úsměv, který dokáže hodně vystrašit
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
V premiéře si můžete vychutnat výpravu do světa strachu, kterým vás provede psychiatrička Rose. Tu si zahrála Sosie Bacon, dcera slavného amerického herce Kevina Bacona. V době natáčení měla třicet let.

O filmu Úsměv se hodně hovořilo ještě před jeho uvedením do kin, protože mrazivá marketingová kampaň plná podivných úsměvů zamořila celou Ameriku. Během několika sportovních zápasů „Major League Baseball“ produkční studio zakoupilo místa za domácí metou, přičemž herci se maniakálně usmívali do kamery při delším záběru na nadhazovače-pálkaře. Někteří herci měli na sobě trička s názvem a logem filmu na přední straně.

Hlavní hrdinkou Úsměvu je Rose Cotterová, psychiatrička, která je velmi oddaná své profesi a lékařskému povolání. Je zasnoubená s Trevorem a má komplikovaný vztah se svou sestrou Holly, ale její život se radikálně obrátí vzhůru nohama, když mladá dívka Laura, která je její pacientkou, spáchá během sezení sebevraždu přímo před ní. Laura tvrdí, že ji něco pronásleduje, nějaká entita, která na sebe neváhá vzít podobu kohokoli tím, že změní jeho tvář a zanechá na oběti znepokojivý úsměv.

Po tragické události začne mít Rose také halucinace a stane se součástí podivných paranormálních jevů, které ji brzy dovedou k totální paranoie a tváří v tvář traumatu z dětství, které nedokázala překonat. Rose si navíc v hlavě přehrává poslední slova mrtvé pacientky a uvědomuje si, že to, co před smrtí prožívala ona, jí právě klepe na dveře. Zjištění, že mrtvá byla zatím posledním článkem v podivném řetězci sebevražd „usměvavých lidí“, jí také na klidu nepřidá. Je to iracionální, nevysvětlitelné a šílené, ale Rose dojde k závěru, že pokud se jí nepodaří najít začátek řetězce a zlo zastavit, je další na řadě.

Film Úsměv, natočený podle Finnova předchozího krátkého filmu Laura nespala, má jediný účel: vyděsit lidi. Režisér obrací film vzhůru nohama v pravém slova smyslu, což je podobný osud, jaký se děje se světem Rose, která se náhle ocitá v naprosto jiné pozici. Výkon Sosie Bacon je pilířem, na kterém spočívá celý příběh. Ze sebevědomé kariéristky s cílem pomáhat druhým se sama stává pacientkou, protože vidin přibývá a nadpřirozeno přebírá kontrolu nad jejím životem, stejně jako bludy pronásledování.

Je samozřejmé, že ve chvíli, kdy se snaží vysvětlit, co se s ní děje, jí nikdo nevěří. Herečce se daří být neuvěřitelně reálná a spontánní, což přispívá k tomu, že se diváci ztotožňují s jejím emocionálním stavem. 

Zajímavosti o filmu

Studio Paramount původně plánovalo, že film, který měl nízký rozpočet 17 milionů dolarů, bude uveden pouze pro streamování na Paramount+. Nakonec byl film promítaný pro testovací publikum a získal mnohem vyšší skóre, než se očekávalo, což přimělo Paramount, aby byl film uveden do kin ve Spojených státech. Během úvodního víkendu vydělal 22 milionů dolarů, což podle šéfa distribuce Paramountu Chrise Aronsona „překonalo naše nejdivočejší očekávání".

Když režisér Parker Finn mluvil o svém tvůrčím procesu, řekl, že chtěl „vytvořit film, který bude působit jako stupňující se noční můra". To se děje proto, že „zlo ve filmu používá úsměv jako masku, aby skrylo své skutečné záměry".

Několik záběrů ve filmu se otočí vzhůru nohama, aby se zdůraznilo, že konvenční pojetí úsměvu jako výrazu štěstí nebo zdvořilosti se místo toho obrací vzhůru nohama a stává se sadistickým vyjádřením zla.

K vidění na Prima COOL 08.06.2024 ve 22:35 hod.

Zdroje článku: