Nebe a dudy: Vyzkoušejte si znalosti o nesmrtelné komedii v našem kvízu

Nebe a dudy: Vyzkoušejte si znalosti o nesmrtelné komedii v našem kvízu
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
V nepřívětivé době natočil Vladimír Slavínský optimistický příběh o tom, že i ty nejvzdálenější světy se mohou propojit. Nebe a dudy baví českého diváka už více než 80 let.

Rudolf Bartoš je bohatý muž, majitel kamenolomu a továrny na zpracování kamene. Pro strasti obyčejných lidí nemá pochopení, nejspíš proto, že se s ničím takovým nikdy nesetkal. Samotné služebnictvo má z pána respekt, ne-li strach. Jako protipól je pak domácnost dělníka Fábery, kterou sdílí se svou mladou, hezkou dcerou a dvěma osiřelými sirotky, kteří mu dělají v životě radost. Štěstěna jim v životě příliš nepřála, přesto jsou v rámci možností spokojení. Jak dobře si detaily i obsazení filmu pamatujete, si můžete otestovat v kvízu.

Romantická komedie o propojení těchto dvou světů se točila v době, kdy byla druhá světová válka v plném proudu. To je tak evidentní, že dokonce ve scéně, kdy se továrník Bartoš dozvídá o tom, že se pan Fábera zranil, je v záběru v dálce vidět německá stíhačka, která zrovna letěla nad oblastí. I přesto si ale filmaři i herci dokázali natáčení patřičně užít, a to především díky sourozencům Blahníkovým, kteří je uměli pozlobit a zároveň vyčarovat úsměv na tváři. Oba chlapci byli hudebně nadaní a často to dokazovali i na place, co se ale týkalo výtvarného talentu, toho příliš nepobrali. Ve scéně, kdy si chtějí kozu přemalovat na zebru, musel nejdřív štáb na kozu předmalovat slabé čáry aby hoši věděli, kam přesně mají malovat.

Krásně symbolický je samotný název filmu. Nebe a dudy představuje něco, co je naprosto odlišné, stejně jako jsou životy Fábery a Bartoše. Tak co, zazářili jste v kvízu tak, jak jste čekali?

Zdroj článku: