Kultovní britský seriál Pán času se vrací v plné parádě

Kultovní britský seriál Pán času se vrací v plné parádě
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
V pátek 10. května se na streamovací platformě Disney+ objeví 3 epizody, z nichž první, „Kostel na Ruby Road", měla premiéru již v prosinci. Na ni navazují další dvě zbrusu nové epizody.

Role patnáctého Doktora se zhostil Ncuti Gatwa, Ruby Sundayovou hraje Millie Gibson. Dále se v nové řadě objeví Aneurin Barnard, Anita Dobson, Yasmin Finney, Michelle Greenidge, Jonathan Groff, Bonnie Langford, Genesis Lynea, Jemma Redgrave, Lenny Rush, Indira Varma a Angela Wynter.

Seriál Pán času produkuje společnost Bad Wolf společně s BBC Studios pro Disney Branded Television a BBC.

Když mluvíme o novém obsazení, Ncuti řekl:

Neexistují úplně slova, která by popsala, jak se cítím. Jsem poctěný,  nadšený a samozřejmě trochu vyděšený. Tato role a show znamená tolik pro mnoho lidí na celém světě, včetně mě, a každý z mých neuvěřitelně talentovaných předchůdců se této jedinečné odpovědnosti a privilegia chopil s maximální péčí. Budu se ze všech sil snažit udělat totéž.

Ncuti Gatwa dodal ke své společnici:

Millie je prostě SPOLEČNICE. Je plná talentu, síly, v oku má drzou jiskru a je ostrá jako břitva. Od chvíle, kdy vešla do místnosti, upoutala veškerou naši pozornost svým šarmem a pak tuto pozornost upevnila čirou silou svého talentu. Tohle dobrodružství bude tak divoké a tak zábavné, že se nemůžu dočkat, až budu plout vesmírem s Millie!

O SERIÁLU PÁN ČASU

Skrz naskrz britský seriál Pán času je jedním z nejdéle vysílaných akčních a dobrodružných televizních seriálů na světě. Od svého uvedení na BBC v roce 1963 si získal celé zástupy fanoušků po celém světě. V Británii i ve zbytku světa byl tento kritiky uznávaný seriál nejsledovanějším britským dramatem na Boží hod roku 2023. Právě tehdy převzal TARDIS patnáctý Doktor v podání Ncutiho Gatwy v epizodě „Kostel na Ruby Road".

Věděli jste, že…

Doctor Who (Pán času) byl vytvořen jako seriál pro děti a měl za cíl naučit je něco z vědy a historie.

Doktor byl částečně inspirován Sherlockem Holmesem. Holmes je jedna z nejvíce adaptovaných literárních postav všech dob a není divu, že Doktor sdílí několik charakteristik se slavným detektivem Sira Arthura Conana Doyla. Čtvrtý i jedenáctý doktor se za něj dokonce převlékali.

Je Doktor lékař? Není to nezbytně nutné. Termín Pán času se začal používat v roce 1969. The Doctor je prastarý mimozemský druh, který má moc cestovat časem. Teprve v roce 1973 byla porvé pojmenovaná jeho domovská planeta Gallifrey. Ale zda je to lékař, není jasné. Druhý Doktor, Patrick Troughton, uvedl, že si to myslí.

V epizodě 4. řady „The Moonbase “ se Doktorova společnice Polly zeptala, čemu se diváci už roky divili: „Jste lékař?“ Na což doktor odpoví: „Ano, myslím, že jsem kdysi byl, Polly. Myslím, že jsem jednou vystudoval v Glasgow. Myslím, že v roce 1888."

A jak vlastně došlo k tomu, že se hlavní hrdina regeneruje (mění se herci, kteří ho ztvárňují)?

William Hartnell, který hrál hlavní roli v letech 1963 až 1966, měl ke konci své série zdravotní problémy. Aby se zajistilo, že show může pokračovat bez své původní hvězdy a nedošlo k rozhořčení diváků, rozhodlo se, že schopnost regenerace se stane součástí jeho mytologie.

Tom Baker měl nejdelší funkční období jako The Doctor. Ten hrál tuto postavu sedm let a 172 epizod – déle než kterýkoli jiný herec. Co se týče rebootované série, rekord drží David Tennant se šesti roky a 47 epizodami.

Tardis
Tardis | Zdroj: MangakaMaiden / Creative Commons Attribution 2.0

V roce 1996, po letech prodeje zboží se značkou TARDIS, se BBC pokusila oficiálně označit Doktorův preferovaný způsob dopravy jako svou značku. Tento krok však narazil na odpor Metropolitní policie, protože stroj na cestování časem je v podstatě policejní schránka. O 6 let později, v roce 2002, BBC nakonec případ vyhrála, zatímco Metropolitní policii bylo nařízeno zaplatit pokutu a soudní výlohy.

David Tennant se stal hercem z jediného důvodu. Chtěl hrát Doktora. A to se mu poštěstilo, když se stal desátým v pořadí.

Když se poprvé uvažovalo o tom, že se Pánem času stane žena, ve hře bylo jméno Catherine Zeta-Jones.

Světoznámou postavu odmítli hrát herci Hugh Grant a Benedict Cumberbatch. Obávali se, že postava nebude už dost populární.

Jedenáctým hercem byl Matt Smith, který radikálně změnil kostým a dostal profesorské tvídové sako a motýlka. Prodej motýlků v té době ve Velké Británii vzrostl o 94 procent.

Epizoda z roku 1979 „Město smrti" je vůbec nejsledovanější epizodou seriálu. V premiéře ji sledovalo 16 milionů diváků.

Zdroje článku: