Hvězda Stranger Things ženským Sherlockem: Enola Holmes, nepříliš povedená snaha vytěžit slavné jméno
Foto: www.shutterstock.com

Hvězda Stranger Things ženským Sherlockem: Enola Holmes, nepříliš povedená snaha vytěžit slavné jméno

Hvězda Stranger Things ženským Sherlockem: Enola Holmes, nepříliš povedená snaha vytěžit slavné jméno Další fotografie v galerii >
Foto: www.shutterstock.com

Detektivky o Sherlocku Holmesovi patří k jedněm z nejoblíbenějších. Není tedy divu, že se dočkaly bezpočtu adaptací. Netflix přichází s příběhem Enoly Holmes, Shrelockovy pubertální sestry toužící po emancipaci.


Novinka Netflixu nabízí hvězdné obsazení. Kromě představitelky Enoly Millie Boby Brown, která proslula jako Jedenáctka v Stranger Things, se setkáváme například s Helenou Bonham Carter, jež si zde zahrála matku celého Holmesova klanu. Ale dvě hvězdy ještě kvalitní film nedělají. Netflix se Enolou snaží cílit spíše na mladší diváky, nicméně snahy vyznívají poněkud rozpačitě. Enola se v jedné chvíli chová opravdu jako ztřeštěná puberťačka, ve druhou chvíli by jí její vyspělé chování a dedukci mohl závidět i samotný Sherlock. Tyto dva póly se střídají velmi rychle a postava tak působí poněkud nekonzistentně. Svérázná Enola navíc děj neustále komentuje, což zpočátku působí zajímavě a vtipně, postupně ale její komentáře začínají být přespříliš a divákovi spíše lezou na nervy.

S Enolou se seznamujeme, když jede na nádraží vyzvednout své bratry. V den jejích šestnáctých narozenin totiž zmizela jejich matka, která doposud Enolu vychovávala. Bratři přijíždí, aby tuto nenadálou situaci vyřešili. Mycroft ani Sherlock Enolu dlouho neviděli a jsou proto v šoku nejen ze stavu rodinného sídla, ale i z toho, že dívka rostla jako dříví v lese – tedy naprosto v nesouladu s jejich představami o tom, jak by se žena v jejich době měla chovat. Mycroft se rozhodne sestru umístit do internátu, kde napraví napáchané škody – naučí dívku pokoře, poslušnosti, vyšívání a nošení klobouků a rukavic. To se Enole nelíbí, a tak v noci uprchne a vydá se do Londýna hledat svoji matku. Po cestě potká mladého šlechtice, který také utekl z domova a po němž navíc pátrá nájemný vrah. Napínavá detektivka se tak může rozjet… Místo toho se však příběh drobí na kousky a divákovi dá stále více práce udržet pozornost.

Enole chybí charisma, na které jsme si v Sherlockovských příbězích zvykli, a které dokázala Millie perfektně předvést ve Stranger Things. Henry Cavill v roli Sherlocka není sice úplně marný, ale těm lepším představitelům rozhodně konkurovat nemůže. Mycroft má hrát omezeného záporáka a to mu docela jde, pro změnu zde však chybí hlubší motivace jeho činů – ačkoliv si ji můžeme domyslet z jiných známých holmesovských příběhů. Celá rodinka tak působí obyčejně, při vší snaze maximálně trochu nevšedně. Paradoxně nejlepší ze všech je Helena Bonham Carter, která bohužel vzhledem k tomu, že zmizí hned na počátku příběhu, dostává jen velmi málo prostoru – setkáváme se s ní pouze v Enoliných vzpomínkách.

Kromě pokusu o napínavou detektivní zápletku se tvůrci snaží zaujmout příběhem o ženské emancipaci. Matka vychovává Enolu v tom, že i když je žena, může úplně cokoliv. A chce pro ni zařídit svět, kde toto heslo bude pravdou, nikoliv jen prázdnou frází. Nejmladší Holmesová se následně po vzoru matky osamostatňuje a jde v jejích stopách. Přesto stihne během pátrání prožít lehkou romanci, následně se dostane do úzkých a nechá se zachránit od mladíka, který se z nesamostatného ťulpase během pár scén mění v inteligentního mladého muže, který Enole může svou inteligencí konkurovat. Přestože od matky nebyla připravena na vnější svět a šestnáct let žila v izolaci v rodinném sídle, vždy si hravě poradí, ví přesně, jak se chovat ve velkoměstě, zvládá s přehledem akční rvačku s mužem, vyzná se v aktuální politické situaci i módních trendech. Je zkrátka až příliš dokonalá, než aby mohla být uvěřitelná.

Postavy celkově působí velmi nekonzistentně a ploše, příběh bohužel není příliš zajímavý a pokusy o překvapivé zvraty jsou sice nečekané, ovšem mnohdy nepříliš logické. Jako oddechovka k vínu může Enola Holmes fungovat, ovšem hloubku, napětí a charisma, které nám nabídl například britský Sherlock s Benedictem Cumberbatchem rozhodně očekávat nemůžeme.

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy

Dobrodružné filmy

Další články z rubriky Dobrodružné filmy

Disneyovská novinka způsobuje problémy. Proč je z remaku Mulan pořádný propadák
33%

Disneyovská novinka způsobuje problémy. Proč je z remaku Mulan pořádný propadák

Poslední roky se Disney soustředil na natáčení remaků známých klasiků, tentokrát ale s opravdickými herci, a ne s kreslenými figurkami. Přestože byly předešlé snímky velmi úspěšné, „Mulan“ se na špičku oblíbenosti asi nevyšplhá.

Ztracen v džungli (2017): Představitel Harryho Pottera se vydává na dobrodružný výlet, kde bude bojovat o holý život
70%

Ztracen v džungli (2017): Představitel Harryho Pottera se vydává na dobrodružný výlet, kde bude bojovat o holý život

Mladý herec Daniel Radcliffe se snaží vymanit ze škatulky Harryho Pottera a chce předvést i něco nového. Přestože s jeho dětskou rolí bude nejspíš navždy spjatý, v tomto dobrodružném filmu se mu podařilo ukázat se v úplně jiném světle, jako mladý cestovatel bude v džungli bojovat o holý život.

Napřed se spolu honili za diamantem, potom se naháněli po domě aneb povedená dvojice Kathleen Turner a Michael Douglas

Napřed se spolu honili za diamantem, potom se naháněli po domě aneb povedená dvojice Kathleen Turner a Michael Douglas

„Po mně tam střílej a ty tady chlastáš!“ Když zafunguje mezi herci chemie, tak i z banálního scénáře pod taktovkou dobrého režiséra může vzniknout filmový trhák.

Skrytá identita: Co přesvědčilo Jacka Nicholsona, aby přijal roli obávaného gangstera Costella
84%

Skrytá identita: Co přesvědčilo Jacka Nicholsona, aby přijal roli obávaného gangstera Costella

Policista Billy Costigan dostane nabídku, aby se dostal k největšímu bossovi Costellovi v Bostonu. Aby upoutal jeho pozornost, nafinguje prohřešek, kvůli kterému je vyhozen od policie a vzat do vazby. Jeho plán se mu daří, ovšem Costello je neustále v pozoru.

Nejhorší filmy všech dob: Titanic II aneb když s lodí ztroskotá i film
9%

Nejhorší filmy všech dob: Titanic II aneb když s lodí ztroskotá i film

Dobré filmy každý zná a každý je miluje. Ale co je se špatnými filmy? I nejhorší kinematografické kousky si zaslouží aspoň trochu pozornosti. Na počátek se podíváme na nejspíše nejhorší neoficiální "pokračování" filmového světa, na film Titanic II.


Další články z rubriky Dobrodružné filmy