Gangsterské filmy, které oprášily staré „legendy zločinu“

Gangsterské filmy, které oprášily staré „legendy zločinu“
Bezohlední lumpové nebo dobří lidé, kteří sešli na špatnou cestu? Kdo byli ve skutečnosti sympatičtí darebáci, kterým lidé fandili? Gangsterské filmy zkoumají temný svět zločinu a mužů, kteří byli schopni udělat cokoliv, aby si alespoň na chvíli našli své místo na výsluní.

Jesse James (1847-1882)

Jeden z filmů, který o něm vypráví:

Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem (hodnocení 73 %)

Film pojednává o jednom z nejlegendárnějších desperátů Jessy Jamesovi. Oblíbený Brad Pitt v roli arogantního, podezřívavého a nepředvídatelného Jesseho Jamese podává perfektní výkon. A ani o trochu za ním nezaostal v roli padoucha Cassey Affleck, který se dokonale na roli Roberta Forda hodil. Na režisérskou židli usedl Andrew Dominik a sám napsal i scénář. Pomalu ubíhající příběh dokresluje překrásná hudba.

Jaký vlastně byl lupič Jesse James? A proč došlo k tomu, že se devatenáctiletý idealista Robert Ford, Jesseho přítel a člen jeho gangu, postavil proti muži, jehož od dětství zbožňoval? Snímek z roku 2003 má 157 minut a pokud jste fanoušky Brada Pitta, možná se přidáte ke skupině diváků, kteří tuto roli považují za jeho nejlepší herecké představení.

John Dillinger (1903-1934)

Jeden z filmů, vyprávějícím o Dillingerovi:

Veřejní nepřátelé (hodnocení 73 %)

John Dillinger během Velké hospodářské krize vyloupil řadu bank a pálil v nich knihy, které uváděly dluhy chudých rodin. Vždy byl elegantně oblečený a ani se samopalem v ruce neopustil své zdvořilé způsoby chování. To z něj vytvořilo hrdinu s aurou Robina Hooda. Jeho sláva netrvala ani deset let. Při odchodu z kina ho zabila FBI, bylo mu pouhých 31 let. Navzdory krátkému životu se stihl stát legendou.

Poslední z filmů je z roku 2009. Jde o Public Enemy (Veřejní nepřátelé), režírovaný Michaelem Mannem. V hlavní roli se blýskl Johnny Depp, v jedné ze svých nejlepších rolí. Parťáky mu dělali herečtí kolegové Christian Bale a Marion Cotillard.   

Filmový příběh začíná v roce 1933, kdy už byl John známým bankovním lupičem. Loupeže vždy naplánoval a dovedl mistrně zapojit celý svůj tým. Nikdy nedocházelo ke krveprolití a jeho banda měla podporu široké veřejnosti. Na Dillingerovu stopu je nasazen federální agent Melvin Purvis (Christian Bale) s úkolem Dillingera zastavit s využitím všech dostupných prostředků. Dillinger byl několikrát chycen, ale vždy dokázal uniknout nebo jinak obelstít spravedlnost. Pomalu však pochopil, že nebude unikat donekonečna.

Zdroj: