Eva tropí hlouposti: Sedmadvacetiletá Nataša Gollová vytvořila v roce 1939 sedm filmových hrdinek, Eva jim ale vévodí

Eva tropí hlouposti: Sedmadvacetiletá Nataša Gollová vytvořila v roce 1939 sedm filmových hrdinek, Eva jim ale vévodí
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Autorce knižní předlohy, Fan Vavřincové, bylo tehdy pouhých šestnáct let, když napsala román „Patsy tropí hlouposti“, který se stal předlohou pro film. Mladá spisovatelka publikovala svůj román na pokračování v časopise "Ahoj na sobotu" v roce 1936, knižně text vyšel až o dva roky později.

Bláznivá komedie v režii Martina Friče diváky dokázala pobavit i v těžké době. Scénář vypracoval jako svůj jediný počin Vladimír Peroutka, ale rozhodně se dal srovnat s hollywoodskými crazy komediemi té doby. Středobodem vyprávění je spontánní a nápaditá dívka Eva, která se rozhodne udělat radost milované tetičce Pa (Zdeňka Baldová). Ve snaze získat pro ni návod na pěstování jedinečné růže se ztřeštěná dívka vloudí do domácnosti tetiččina souseda coby falešná sekretářka. Ve všeobecném zmatku se stačí zamilovat a zkomplikovat život svému bratru Michalovi (Oldřich Nový), který zahořel láskou k sousedově dceři Elišce.

Pohledný Michal Nor se po letech v cizině vrací domů k tetě Pa a k rozverné sestře Evě, která právě přijela domů z penzionátu. Teta bude mít narozeniny a Eva ví, že sní o návodu na vypěstování odrůdy růže, kterou vyšlechtil tetin soused, továrník Záhorský.

Teta je však komplikovaná povaha a se sousedy nevychází, a tak si temperamentní Eva usmyslí návod ukrást – do domácnosti k Záhorským pronikne jako sekretářka. V domě se náhodou ocitne také bratr Michal, který se vydává za anglického hraběte, aby dceru Záhorských Elišku ochránil před nechtěnými zásnubami s nemotorným Zdeňkem. Domu vládne pevnou rukou paní Záhorská.

Aby byla ve filmu ještě další filmová zápletka, paní Záhorská má na svědomí jeden nesprávný čin: odmítla své známé vrátit náramek, který si u ní na čas nechala jako zástavu za půjčku. Proto u Záhorských také pracuje Jiří Kučera, syn oné ženy, který se snaží rodinný šperk získat zpět. V domě je tedy velký zmatek, ale nakonec rázně zasáhne pan Záhorský. Svou ženu přinutí vrátit šperk a Michal se může ucházet o Elišku. Eva získala Jiřího srdce a návod na pěstování Záhorské růže.

Tak propracovaný scénář by se určitě úspěšně chytil i dnes. Nataša Gollová byla, na rozdíl od jiných protežovaných hvězd té doby, opravdu sympatická. I přes trendy té doby, kde ze sebe mladé ženy musely za každou cenu dělat „diblíky“, byla nejen hezká, ale i vtipná, a tak se na její filmy dá dívat i po osmdesáti letech. Přitom Martin Frič počítal s tím, že mu Evu zahraje slavnější Adina Mandlová. Na tu byla role moc komediální, a tak ji dohodila své kamarádce Gollové. Frič to vzal jako podraz a na Mandlovou zanevřel.

Crazy komedií Eva tropí hlouposti vytvořil Frič z Nataši Gollové jednu z nejoblíbenějších českých hereček a idol mladých dívek. Ještě před ztřeštěnou Evou si zahrála usedlou Mařenku v Kristiánovi. S Martinem Fričem pak spolupracovala na filmech Hotel modrá hvězda (1941) a Roztomilý člověk (1941). Ve všech čtyřech filmech jí byl partnerem Oldřich Nový.

K vidění 25.7. na ČT odpoledne.

Zdroje článku: