Začíná Noir Film Festival na královském hradě Křivoklát. Těšit se můžete na zahraniční i tuzemské klasiky
Foto: www.shutterstock.com

Začíná Noir Film Festival na královském hradě Křivoklát. Těšit se můžete na zahraniční i tuzemské klasiky

Začíná Noir Film Festival na královském hradě Křivoklát. Těšit se můžete na zahraniční i tuzemské klasiky Další fotografie v galerii >
Foto: www.shutterstock.com

Od čtvrtka 20. srpna do neděle 23. srpna se bude na královském hradě konat přehlídka temných thrillerů, detektivek i pochmurných melodramat. Bude tam probíhat již osmý ročník Noir Film Festivalu.


Špinavá dohoda zahájí festival

Slavnostní zahájení žánrového filmového festivalu proběhne vizuálně podmanivým snímkem Špinavá dohoda z roku 1948. Příběh dvou milenců na útěku a ústřední motiv pomsty si tak budete moci dokonale vychutnat ve velmi osobitém prostředí.

Navazovat na tento snímek budou i další noirové kousky, které se vyznačují jednou ústřední tematikou – zločin je v něm zapříčiněn šílenou láskou, která padlé protagonisty pohání v jejich útěku před rukou spravedlnosti, jejich vlastní minulostí, nebo třeba osudem. Uvidíte tak celou pětici amerických snímků o milencích, kteří jsou na útěku. A kdy se filmy natáčely? Ve čtyřicátých až sedmdesátých letech. Jde tedy o pořádný výlet do historie kinematografie.

Uvidíte proměny, kterými prošel tento žánr, a jak se vyvíjely pohledy na ztvárnění osudu hlavních hrdinů.

Představí se snímky: 

  • Žijí v noci,
  • Zoufalci,
  • Blázni do zbraní,
  • Zapadákov,
  • Bonnie a Clyde.

Vyšší level

V rámci retrospektivy si můžete vychutnat díla režiséra Anthonyho Manna, který spolu s kamerou Johna Altona posunul noirový žánr ještě o úroveň výš. Můžete tak zhlédnout snímek Hrůzovláda, Ďáblova brána, T-Men nebo již zmíněný film Špinavá dohoda.

Představí se i snímky Davida Lynche, které jsou viditelně inspirovány právě noirovými klasikami. Kdo by neznal Lost Highway, Zběsilost v srdci, nebo třeba Modrý samet.

Program žánrového filmového festivalu nabízí i pohled na italský noir – dva giallo filmy od italských mistrů tohoto žánru, Daria Argenta a Maria Bavy, budou doplněny o dva snímky později velmi slavných italských režisérů. Konkrétně se bude jednat o film Posedlost od Luchina Viscontiho a o snímek Město se brání od Pietra Germiho.

Festival nabídne i československé filmy. Představí se například Konec cesty, Náměstí svaté Alžběty, nebo Kouzelný dům.

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy

Novinky

<< Předchozí článek Další článek >>