Rok 2001: Zavzpomínáme na 20 let staré filmy, které umí potěšit a pobavit i dnes
Foto: Anton_Ivanov / Shutterstock

Rok 2001: Zavzpomínáme na 20 let staré filmy, které umí potěšit a pobavit i dnes

Rok 2001 byl na filmovou tvorbu velice bohatý a nabídl filmovým fanouškům nejen celou škálu filmových žánrů, ale i řadu hrdinů, kteří se k nám ještě v dalších letech vraceli, jako například Shrek nebo Harry Potter.


• Harry Potter a Kámen mudrců (VB/USA)

Z pera J.K. Rowlingové vzešla filmová sága pro děti, která ale svedla i dospělé, aby se na chvíli vrátili do dětských let, zapomněli na starosti všedních dnů a vychutnali si příběh čarodějnického kluka a jeho přátel ve velmi avantgardní škole v Bradavicích. A užili si to všichni.

Herecké obsazení: Daniel Radcliff, Rupert Grint, Emma Watson, John Cleese, Richard Harris a další.

• Amélie z Montmartu (Francie)

Nádherný, odlišný a trochu naivní příběh, díky kterému se budete cítit dobře. Amélie žije v Paříži a pracuje jako číšnice v bistru. Je to trochu zvláštní děvče z venkova, čistá duše. Její pohled na svět je romantický a zvláštní a prostřednictvím filmu nás do tohoto světa pozve. Nechybí ani příběh lásky.

Herci: Audrey Tautoo, Mathieu Kassovitz, Rufus, Jamel Debbouze

• Moulin Rouge (Austrálie/USA)

Děj muzikálu přenese diváka do přelomu století, do roku 1899. Vítejte v Moulin Rouge, nejluxusnějším nočním kabaretu v Paříži, plném krásných žen a chtivých mužů. A „diamantem“ blýskavé show je Satin, krásná kurtizána prodávající svou lásku nejvyšší nabídce. To až do dne, kdy se objeví mladý a plachý spisovatel, aby ji to trochu svým vyznáním lásky zkomplikoval.

O hlavní ženskou roli se ucházela celá řada hereček a zpěvaček. Nicol Kidman předvedla skvělou show a za roli křehké kurtizány získala Zlatý Glóbus a nominaci na Oscara.

• Přísaha (USA)

Příběh nevadského detektiva, který se chystá do penze. Nález zavražděného dítěte a přísaha jeho matce, že dopadne vraha, změní jeho plány. Když je z vraždy obviněný prostoduchý indián, detektiv tuší, že pravda je jiná a pátrá na vlastní pěst.

Jde o třetí film, který režíroval Sean Penn a získal nominaci na Zlatou palmu.

Herecké obsazení: Jack Nicholson, Helen Mirren, Louis Smith, Patricia Clarson

• Z pekla (USA)

Londýnem obchází strach. Je rok 1888 a ve městě řádí první serial-killer v historii a zabíjí prostitutky, které ještě nezapomíná zohyzdit. To je legenda o řádění Jacka Rozparovače, která vdechla námět tomuto filmu. Vyšetřování se ujímá inspektor, který je zlomený vlastní osobní tragédií, kdy ztratil ženu a dítě.

Hráli: Johny Depp, Heather Graham, Ian Holm, Robbie Coltrane

• Shrek (USA)

Zelený, a tak ošklivý, že se divákům zalíbil. To je zlobr, neohrabaný samotář Shrek, který si našel samotářské bydlení v bažinách, aby se vyhnul posměchu ostatních postaviček. Jenže najednou se k němu všichni stěhují a on ztrácí svůj milovaný klid. V království Lorda Farquaada se děje něco zlého. Aby se Shrek zbavil nechtěných sousedů, musí vysvobodit princeznu Fionu, aby potěšil Farquaada. Na dobrodružnou výpravu se s ním vydává neskutečně upovídaný a mazaný oslík.

Film získal celou řadu ocenění.

O dabování těchto animovaných postaviček se strhla doslova bitva. Vyhráli: Eddie Murphy, Mike Myers, Cameron Diaz, John Lithgov, Vincent Cummings a další.

 
Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy

Další články z rubriky Kino

Nový James Bond ještě ani nevyšel a už čelí problémům. Proč se budou muset některé scény možná natáčet znovu

Nový James Bond ještě ani nevyšel a už čelí problémům. Proč se budou muset některé scény možná natáčet znovu

Zatím to vypadá, že se 25. film Jamese Bonda „Není čas zemřít“ dostane do kin v říjnu 2021 – téměř dva roky po původně plánovaném zveřejnění. A i tento datum je zatím nejistý, nikdo neví, jak se bude pandemie vyvíjet. Toto opoždění ale přineslo nečekaný problém.

Již jsou zveřejněny nominace na Ceny české filmové kritiky. Kterých filmů se to týká?

Již jsou zveřejněny nominace na Ceny české filmové kritiky. Kterých filmů se to týká?

I přes nepříjemnou koronavirovou dobu bylo v loňském roce u nás natočeno několik filmů, a spousta z nich opravdu stojí za zmínku. Toho si všimli také kritici, kteří mají na starosti nominace na Ceny české filmové kritiky. Které filmy se do této nominace dostaly? Absolutního vítěze této ankety budeme znát zhruba za měsíc, a to 6.2. 2021.

Nový Resident Evil má za sebou poslední klapku. Kdy se na něj můžeme těšit

Nový Resident Evil má za sebou poslední klapku. Kdy se na něj můžeme těšit

Všichni milovníci hororů, a hlavně snímku Resident Evil, zbystřete! Poslední klapka tohoto nového hororu již padla a film je ready, aby jej viděli všichni fanoušci. Natáčení vůbec netrvalo dlouho, a to díky profesionalitě herců a všech členů štábu. Začalo se natáčet teprve v listopadu a do konce roku bylo hotovo.

I filmový detail může zabrat dost času, aneb natočit tyto scény trvalo velmi dlouho

I filmový detail může zabrat dost času, aneb natočit tyto scény trvalo velmi dlouho

Natočit skvělou scénu, na kterou budou diváci vzpomínat, je velmi důležitá součást natáčení filmu. Někdy mají filmaři štěstí, a legendární scéna se zrodí z náhody (např. téměř nehoda s taxíkem a hláška „Hey, I´m walking here“ od Dustina Hoffmana), někdy je ale potřeba danou scénu pořádně připravit.

Hurá do roku 2021 s přáním, aby byl pro všechny milovníky světa filmů příznivější, než rok 2020, se kterým se loučíme

Hurá do roku 2021 s přáním, aby byl pro všechny milovníky světa filmů příznivější, než rok 2020, se kterým se loučíme

Zrušené premiéry, přerušené natáčení nových filmů, filmy vydávané přímo ve streamingu, zpomalení tempa téměř ve všech oborech lidské činnosti, kina na pokraji krachu, zrušené filmové festivaly. Uplynulý rok jsme se také rozloučili s mnoha nenahraditelnými osobnostmi z kultury.


Další články z rubriky Kino