Laskavá princezna Lada z pohádky Princezna se zlatou hvězdou trpěla psychickými problémy

Laskavá princezna Lada z pohádky Princezna se zlatou hvězdou trpěla psychickými problémy
Česká herečka, ale původně zdravotní sestra. Marie Kyselková se stala díky roli princezny Lady velmi oblíbenou a známou herečkou u nás. Před pár dny jsme si připomněli druhé výročí její smrti. Jak si Marii Kyselkovou můžeme pamatovat?

Její život

Narodila se do rodiny architekta. Po studiu na střední zdravotnické škole se odstěhovala do Prahy, kde se stala manekýnkou. V Praze si jí všiml Jiří Sequens, režisér, který ji v roce 1955 obsadil ve svém filmu Větrná hora.

Vystupovala v Divadle S. K. Neumanna, zahrála si roli Lídy Sejkové ve filmu Bomba. V roce 1958 si zahrála zdravotní sestru ve snímku Touha. O rok později se ale objevila v pohádce Princezna se zlatou hvězdou od režiséra Martina Friče, kde si zahrála hlavní roli, díky které je také mezi diváky velmi známá.

V roce 1961 se ve třech dílech objevila v televizním seriálu Tři chlapi v chalupě.

Už během natáčení pohádky se svým manželem Petrem Haničincem čekala syna Ondřeje. Její druhý manžel byl o dvanáct let mladší, zubař Vladimír Demek. S tím měla dvě dcery, Alžbětu a Žofii.

Právě kvůli své rodině už herectví pověsila na hřebík. Svým třem dětem se věnovala na plný úvazek.

Zdravotní problémy

Herečka často docházela do nemocnice na kapačky, bolesti vždy na chvíli ustoupily, ale po nějaké době se zase vrátily. Později byla odkázaná na berle, s čímž se nemohla smířit. Bolesti byly tak velké, že už raději ani nevycházela z bytu.

Všechny její tři děti včetně přítele Iva Niederleho se o ni starali vzorně.

Situace se ale postupně stále zhoršovala, což se herečce podepsalo na psychice. Zdravotní problémy ji rozhodily natolik, že musela být hospitalizovaná v Bohnicích.

Podobné psychické problémy se nevyhnuly ani její dceři Žofii. „Žofinka je na tom psychicky blbě. Měla kvůli tomu i špatnou motoriku,“ vysvětloval herec Niederle.