Geniální představitel vrchního inspektora Charlese Dreyfuse a sok Vinnetoua Herbert Lom pocházel z Čech a měl 3 manželky
Foto: Usa Pyon / Shutterstock

Geniální představitel vrchního inspektora Charlese Dreyfuse a sok Vinnetoua Herbert Lom pocházel z Čech a měl 3 manželky

Teprve válka a pronásledování židů udělala z nadějného začínajícího herce židovského původu Angličana. Kombinace šlechtického původu a židovské národnosti byla v době Hitlerova řádění v naší zemi nebezpečná.


Změna příjmení kvůli herectví

Herbert Lom se narodil jako Herbert Karel Angelo Kuchačevič ze Schluderpacheru v Rakousko-Uhersku v roce 1917. Původně šlechtická rodina s kořeny až do 16. století žila v Praze, kde měl otec Herberta tiskárnu. Dětská léta trávil na Šumavě u prarodičů a když přišel čas, začal studovat na Státní konzervatoři v Praze a zároveň na Filozofické fakultě UK.

Hereckou profesi si ještě v Čechách stihl zkusit ve dvou filmech Žena pod křížem (1937) a Boží mlýny (1938). Z praktických důvodů si změnil příjmení. Víc už toho nestihl a před Hitlerovou genocidou se schoval ve Velké Británii.

Úspěch ve Velké Británii i v Hollywoodu

Jazyk se naučil poměrně snadno, ale ještě dlouho bojoval s přízvukem. Povedlo se mu získat školní stipendium a od roku 1940 do 1946 pracoval v rozhlasové stanici BBC.

Filmové role na sebe nenechaly dlouho čekat a stihl jich za svůj dlouhý život celou řadu. Pro svůj přízvuk hrál často cizince a pro svůj uhlazený vzhled a záludný pohled byl zase často obsazován do rolí darebáků a podvodníků.

Osudová role

Fanoušci příběhů s indiány si herce možná vybaví z filmu Poklad na stříbrném jezeře. Osudová role přišla s komediemi Blake Edwarse, kdy ztvárnil nezapomenutelného vrchního inspektora Charlese Dreyfuse a stal se hereckým partnerem Petera Sellerse v komediích: Komisař Clouseau na stopě (1964), Návrat Růžového pantera (1975), Růžový panter znovu zasahuje (1976), Pomsta Růžového pantera (1978), Stopa růžového pantera (1982). Bez Sellerse se objevil ještě v dalších dvou pokračováních: Kletba Růžového pantera (1983) a Syn Růžového partnera (1993).

Osobní život a konec herecké kariéry

Zanechal po sobě celou řadu významných rolí nejen na filmovém plátně, ale i v seriálech, televizních filmech a také v rozhlase. V devadesátých letech už se herec rozhodl odejít do hereckého důchodu, zahrál si už jen výjimečně, naposled v epizodě kriminální řady Slečna Marplová. Rozhodně se ale nenudil. Rád maloval, napsal několik románů.

Za život stihl tři rozvody a měl se dvěma ženami 3 děti. Herbert rád navštěvoval svou rodnou zemi a mluvil stále velice dobře česky. V roce 1992 si zahrál v české komedii Sherlock Holmes v pánském klubu aneb Komisař Dreyfus zasahuje. Ve filmu si s ním zahráli herci zvučných jmen jako Svatopluk Beneš, Vladimír Dvořák, Petr Hapka, Rudolf Hrušínský, Lubomír Lipský, Jiří Sovák, Jiří Suchý, Zdeněk Svěrák, Dagmar Havlová.

Herbert Lom zemřel 27. 9. 2012 ve spánku v Londýně. Bylo mu 95 let a celý dlouhý život se těšil dobrému zdraví.

 
 
Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy

Herci

Další články z rubriky Herci

3 nejlepší upíři z filmů, které rozhodně musíte vidět

3 nejlepší upíři z filmů, které rozhodně musíte vidět

To, že se na plátna kin i seriálů dostalo mnoho upířích příběhů, jen dokazuje, že postava upíra je velmi oblíbená mezi diváky. Podívejte se na ty nejlepší filmy a seriály o upírech, které by vám rozhodně neměli uniknout. V dnešní době máte navíc v klidu domova čas dohnat ty nejlepší snímky, které by ve vašem repertoáru neměli chybět.

Marek Lambora ze seriálu Slunečná nechodí s Evou Burešovou, ulovila ho krásná Miss

Marek Lambora ze seriálu Slunečná nechodí s Evou Burešovou, ulovila ho krásná Miss

Marka Lamboru by nejedna divačka ráda viděla po boku seriálové kolegyně Evy Burešové. Ve Slunečné jim to společně ohromně sluší. Teď prasklo, jak to opravdu má mladý herec v soukromí.

Blake Lively a Ryan Reynolds: Jaké je tajemství jejich šťastného vztahu?

Blake Lively a Ryan Reynolds: Jaké je tajemství jejich šťastného vztahu?

Herec Ryan Reynolds tvoří s herečkou Blake Lively jeden z nejkrásnějších a také nejstabilnějších hollywoodských párů. Jaké je podle nich tajemství šťastného soužití?

Daniel Radcliffe a jeho marná snaha nebýt už Harrym Potterem

Daniel Radcliffe a jeho marná snaha nebýt už Harrym Potterem

Pro herce a herečky, kteří se výrazně prosadili v dětském věku, není snadné se zbavit své umělecké minulosti a prezentovat se jako herci mnoha jiných úspěšných rolí, které vytvořili v dospělosti. Představitel Harryho Pottera o tom ví své.

Představitel Grinche Josh Ryan Evans se proslavil díky vlastnímu postižení

Představitel Grinche Josh Ryan Evans se proslavil díky vlastnímu postižení

Joshův úspěch na televizních obrazovkách byl vykoupen dosti krutou daní. Nejenže mu nebyl dopřán zdravý, ale ani příliš dlouhý život. Seznamte se s představitelem mladých rolí, o kterém jste netušili, že pubertou dávno prošel.


Další články z rubriky Herci