Mel Gibson a Danny Glover se potkali poprvé u čtení scénáře k filmu Smrtonosná zbraň a nadchli všechny kolem

Mel Gibson a Danny Glover se potkali poprvé u čtení scénáře k filmu Smrtonosná zbraň a nadchli všechny kolem
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Série filmů Smrtonosná zbraň nebyla postavená jen na akci, ale šlo především o dva naprosto odlišné policisty, kteří si k sobě překvapivě najdou cestu jako kolegové i přátelé. Začátky ale neměli úplně snadné, a hlavně starší usedlý detektiv si musel na podivínského kolegu zvyknout.

Martin Riggs (Gibson) je bývalý Zelený baret, který po tragické smrti své manželky myslí na sebevraždu a práce je to jediné, co ho drží nad vodou. Svého života si moc neváží a hodně riskuje. To trochu znervózňuje jeho poklidného kolegu Rogera Murtaugha (Glover), který je veteránem a chce v poklidu a ve zdraví dosloužit do penze.

S rozpočtem 15 milionů dolarů vydělal první film přes 120 milionů a bylo jasné, že jde o námět, který si zaslouží větší pozornost.

Mladý absolvent Kalifornské univerzity Shane Black chtěl napsat „městský western“, a tak stvořil scénář z prostředí života policistů, kteří se musí brodit hromadou špíny za mizerné peníze a hledat spravedlnost. Původní scénář byl hodně temný a brutální, ale jako celek měl něco, co dokázalo zaujmout. Jeho agent rozeslal scénář po všech studiích a z Warner Bros dostal odezvu. Režisér Richard Donner si přizval kamaráda, spisovatele Jeffreyho Boama, aby mu pomohl scénář upravit. Odstranili velkou část příliš temného děje a přidali humorné pasáže. Za práva k filmu dalo studio 250 tisíc dolarů.

Bylo na Donnerovi, aby se poohlédl po obsazení, a ten hned věděl, že chce Gibsona. Castingová ředitelka mu doporučila Dannyho Glovera, protože se tím film mohl stát atraktivnější i pro další etnickou skupinu.

záběr z filmu
záběr z filmu | Zdroj: Warner Bros. / TV Nova

Gibsona si přivezli ze Sydney a Glovera z Chicaga, aby zkusili, jak jim to spolu půjde. Jako další možnost pro roli Riggse byl zvažován také Bruce Willis.

Ale žádné další varianty na obsazení ústřední herecké dvojice nebyly potřeba. Ti dva vyrazili ostatním doslova dech, když se pustili do scénáře. Během dvou hodin dokázali své publikum rozesmát i rozplakat a Mel Gibson se o své postavě později vyjádřil, že ho beznaděj Riggse dojala a pohltila. A velice dobře se k ní hodil právě Glover, který ho postupně z oné životní pasti dokázal dostat a přijmout ho do své rodiny.

Stejně pozitivně se k roli postavil i Danny Glover, který se vezl na vlně úspěchu za film Purpurová barva. Hodně se těšil na spolupráci s Gibsonem, což označil za „čistou radost“, a líbil se mu rodinný aspekt jeho postavy. Rodina podle něj nabízí místo pro velice složité vztahy i jemný humor, a to se ve filmech cení. Pro herce to představuje velkou výzvu.

Herci podepsali smlouvy společně a za pár týdnů se potkali na dvouměsíčním intenzivním kurzu fyzické přípravy. Fyzická náročnost role byla hlavně pro silného kuřáka Gibsona hodně drsná. V té době kouřil dvě krabičky cigaret denně a během natáčení musel párkrát dostat kyslík, aby náročné scény zvládl.

Aby jejich postavy byly věrohodné, strávili čas i se skutečným týmem detektivů na oddělení i v terénu. Oba navíc museli absolvovat i kurs bojových umění (3 styly), aby jejich drsnější způsob práce působil věrohodně. Ještě během natáčení trávili šest týdnů 4 hodiny denně s bývalým instruktorem speciálních jednotek, který je trénoval.

Natáčení se nevyhnul ani tragický okamžik. Při nehodě na motocyklu zemřel kaskadér Dar Robinson, kterému je film věnovaný.

K vidění na TV NOVA 06.08.2023 ve 22:40 a na NOVA ACTION 08.08.2023 v 01:10.

Zdroje článku: